«تهران» به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد شد

«تهران» به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد شد
اقتصادبرتر

بازار متشکل ارزی مکانی برای عرضه و تقاضای بی‌واسطه ارز است که بر معاملات آنی و نقدی اسکناس متمرکز خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایبنا، با ایجاد این بازار و مشخص‌ شدن نرخ در داخل کشور، عناوینی مانند دلار سلیمانیه یا دلار هرات به حاشیه خواهد رفت و فشارهای بیرونی برای تعیین نرخ ارز به حداقل می‌رسد.
سامانه اصلی این بازار به سامانه های بانک‌ها، صرافی‌ها و چند بخش مختلف در بانک مرکزی متصل است، به طوری که کوچک ترین ایراد می‌تواند همه فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، به همین دلیل افزایش دقت سامانه در اولویت است.

به اعتقاد فعالان و کارشناسان حوزه ارز، با راه اندازی این بازار، «تهران» به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد شد. بازار متشکل ارزی این امکان را ایجاد می کند که ساعت ۹ صبح هر روز، نرخ متوسط مشخص و معاملات بر اساس آن انجام شود.

شفاف سازی و امنیت بازار ارز

بازار متشکل ارزی، نرخ را بر اساس معاملات واقعی مشخص می‌کند، به طوری که تعداد و قیمت ارز مبادله شده به صورت رسمی ثبت می‌شود.

کارشناسان معتقدند، پیاده‌سازی این ساز و کار روشی مناسب برای کشف قیمت ارز خواهد بود و نرخ موزون متوسط کشف شده در این بازار، عددی است که مبنای معاملات قرار می‌گیرد و حداکثر نوسان در نظر گرفته شده برای آن نیز ۳ درصد است.

همچنین فعالان بازار ارز، راه اندازی بازار متشکل را پایانی بر فعالیت صرافی‌ها با دو یا چند دفتر یا حساب‌های متعدد بانکی به نام اقوام صاحبان صرافی می‌دانند. اکنون میان خریداران و فروشندگان ارز برای دریافت مبلغ مورد معامله نگرانی وجود دارد، اما بازار متشکل ارزی این دغدغه را برطرف و به نیابت از طرفین معامله، پول را به حساب آنها واریز می کند.

بازار متشکل ارزی مبتنی بر اسکناس است

بازار متشکل ارزی مبتنی بر اسکناس است، بانک‌ها اسکناس ارز را از صرافی‌ها دریافت می‌کنند و در صورت اعلام نیاز آنها، اسکناس را نیز بر می‌گردانند. این موضوع تضمین شده و بانک‌ها موظف هستند همه نیاز صراف‌ها به اسکناس را به صورت لحظه‌ای تامین کنند.

در این بازار هر صراف موظف است یک حساب مبتنی بر دلار، یک حساب مبتنی بر یورو و یک حساب مبتنی بر ریال در بانک مورد نظرش افتتاح کند، صراف به اعضای بازار وکالت می‌دهد که از حساب‌های وی به اندازه معامله ثبت شده در سامانه، برداشت و به حساب طرف دوم معامله واریز شود.

 پیش از این از سوی بانک مرکزی اعلام شده که در آستانه عید قربان فعالیت این بازار آغاز خواهد شد و آنطور که فعالان این بازار می‌گویند، تست اولیه برای بازار متشکل ارزی یا همان تست گرم این بازار در اواخر هفته جاری آغاز خواهد شد.

یک مقام مسئول در نظام بانکی با بیان اینکه با دستور رییس کل بانک مرکزی افتتاح رسمی بازار متشکل ارزی به تعویق افتاد گفت: تست های آزمایشی آغاز شده است.

دلیل به تعویق افتادن افتتاح رسمی بازار متشکل ارزی، عمق بخشی بیشتر به بازار اعلام شده است.

پیش از این قرار بود این بازار فعالیت خود را از عید سعید قربان آغاز کند.

تست گرم همان معاملات واقعی در این بازار برای دریافت نقاط ضعف احتمالی است.

پاسخ دادن