تهران را دو هفته تعطیل کنید ، جلوی سفرها را بگیرید

برغم توصیه های مسئولان و تبلیغات گسترده رسانه های همگانی که مردم را به ماندن در خانه دعوت می کنند، ترافیک سنگینی صبح شنبه در بزرگراه های ایجاد شده بود که حکایت از بی توجهی مردم به توصیه های مسئولان دارد.

تهران – اقتصاد برتر –  ۲۴ آبان ۹۹

با شیوع کرونا در هفته اخیر و رسیدن آمار تلفات روزانه به بالای ۴۵۰ نفر بنظر می رسد با تراکم جمعیت در مراکز تجاری تهران که حجم ترافیک صبحگاهی گویای آن است ، آمار تلفات افزایش خواهد یافت. مسئولان نیز متاسفانه برای تعطیلی دو هفته ای تهران تصمیم نمی گیرند و تصمیم گیری را به گردن یکدیگر می اندازند. در آخرین واکنش استاندار تهران اعلام کرده بود من مشکلی ندارم اما مسئولان می گویند ستاد ملی کرونا که به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود باید در این زمینه تصمیم گیری کند. مردم می گویند اقدام جدی ای که دولت تا کنون انجام داده این است که فعالیت اصناف گروه ۲ و ۳ و ۴ در ۲۵ مرکز استان را از ساعت ۱۸ ممنوع کرده زمان فعالیت مترو و اتوبوس شهری در تهران را در ساعت ۸ و نیم شب قرار داده است . این سیاست به طنزی بین مردم شده و دهان به دهان بین مردم می‌گردد که: «مسوولان به این نتیجه رسیده‌اند که کرونا، شب‌کار است و روزها، جبران خستگی شب‌کاری را می‌کند.» مردم عامل عدم تصمیم گیری جدی و تعطیل نکردن تهران را شخص رئیس جمهور می دانند و معتقدند ، وزارت بهداشت و کادر درمان نیز با تعطیلی دو هفته ای تهران موافق هستند. مردم می گویند تهران به چهار راه انتقال ویروس کرونا به شهرهای مختلف کشور تبدیل شده است و وضعیت آن را به یک بمب ساعتی در حال انفجار تشبیه می کنند. مثل غذای یخ زده، از دهان افتاده بس که آمار مراجعات کرونایی به بیمارستان‌هایش و عدد فوتی‌هایش در این چند هفته اخیر، رکورد شکسته است.  رکورد مرگ‌های کرونایی در تهران و کشور ظرف سه ماه گذشته، آنقدر مستمر بوده که مردم دیگر حوصله متعجب شدن هم ندارند و کم‌کم، از تب و تاب متاسف شدن بابت رفتارهای اشتباه همشهری‌های‌شان و حرص خوردن از دیدن کسانی که در این روزهای کرونایی به سفر می‌روند و ماسک نمی‌زنند و در مهمانی و مراسم ترحیم، زاد و ولد کرونا را دامن می‌زنند هم افتاده‌اند.  مسوولان سیاستگذار و صاحب تصمیم در حوزه سلامت و اداره شهری و تامین رفاه و حقوق شهروندی، صرف‌نظر از هر وابستگی جناحی و اعتقادی، متفق شده‌اند که کشور و در واقع، شهرهایی که از بابت شیوع کووید- ۱۹ به دلیل ماندگاری ویروس و بالا بودن آمار بستری‌ها و فوت مبتلایان، هفته‌هاست که در بحران قرار گرفته‌اند، باید حداقل به مدت دو هفته تعطیل شوند و جاده ها برای جلوگیری از سفر های تفریحی بسته شود تا درصدی از فشار فرساینده بر کادر درمان که ظرف ۲۷۰ روز گذشته، بی‌وقفه در خدمت بد حال‌ترین مبتلایان این بیماری ویروسی نوپدید بوده‌اند، کاسته شده و چرخه سیر و سلوک ویروس، حداقل به میزان نصف آنچه الان هست، کند و فلج شود. اگر تا ۲۰ آبان ‌ماه، زمزمه‌هایی از مخالفت فلان مسوول استانی و فلان رییس دستگاه اجرایی با تعطیلی دو هفته‌ای یک مرکز استان شنیده می‌شد و توجیه مخالفت‌ها هم، بی‌پولی دولت و افزایش چالش‌های معیشتی مردم و ناممکن بودن تعطیل شدن ویترین‌های سیاسی کشور بود، امروز همه مخالفان، در کنار موافقان ایستاده‌اند و می‌گویند این پیشروی کجدار و مریز با ویروسی که روزانه قادر به زایش ۹۰۰ گونه مشابه است و در طول ۹ ماه گذشته، ۲۳ بار جهش ژنتیکی داشته و هنوز بعد از گذشت ۹ ماه، چهره واقعی‌اش را رو نکرده و این آزمون و خطای کم فایده نظام سلامت در انتخاب یک رژیم درمانی واحد برای مبتلایان را باید کنار گذاشت و به جای نصب قارچ‌گونه بیلبوردهای تبلیغاتی با شعار تاریخ مصرف گذشته «کرونا را شکست می‌دهیم» در سطح شهرها، حمله جدی با توسل به تعطیلی دو هفته‌ای مراکز استان‌ها را جایگزین کرد.

2 نظر از مردم

  1. جمله اول شما متاسفانه اوج بی انصافی بود که ترافیک صبح شنبه را به عدم رعایت مردم نسبت دادید.
    من عضوی از مردمم، ادارات تعطیل نیستند، تا کار خاتمه پیدا میکند مترو و اتوبوس تعطیل شده، والا و بلا روشهای طی الارض را بهمون آموزش ندادند که بتونیم برگردیم خانه…

    مشکل در بی تدبیری و نمایشهای مضحک در جای دیگری است که باید محل تصمیم گیری های مهم باشد

    • مخاطب محترم اگر خبر را کامل مطالعه کرده باشید … ذکر شده که چنانچه تعطیل شود ، این مشکلات پیش نخواهد آمد و برای مهار کرونا تا حدودی کمک خواهد شد.

پاسخ دادن