تهران کانون رایزنی برای حل مشکل سوریه

امروز دیدار ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی روسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران که سومین اجلاس سران سه کشور برای بحث درباره حل و فصل مسئله سوریه است، در تهران آغاز می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ شهریور ۹۷

پوتین وارد فرودگاه تهران شد و مقامات عالی رتبه ایران از رئیس جمهور روسیه استقبال کردند.

اردکانیان وزیر نیرو،مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه و لئون جاگاریان سفیر روسیه در ایران از جمله حاضران بودند. ورود رئیس جمهور روسیه به تهران بلبشو و هیجان در بین خبرنگاران بر انگیخت و محافظان پوتین مجبور شدند وی را از هجوم آنها مصون نگاه دارند.

یادآور می شود دیدار های سه جانبه قبلی پوتین، اردوغان و روحانی در نوامبر ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۱۸ به ترتیب در سوچی و آنکارا انجام شده بود.

سران سه کشور قرار است در نشست تهران در مورد جنگ داخلی سوریه و به‌ویژه وضعیت استان ادلب گفتگو کنند. این اجلاس در حالی برگزار می شود که حمله نیروهای دولتی سوریه به استان ادلب که تحت کنترل مخالفان رژیم این کشور است قریب الوقوع به نظر می رسد.

روزنامه دیلی صباح چاپ استانبول گزارش داده است که رئیس جمهوری ترکیه در نشست تهران طرحی برای تخلیه استان ادلب از مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیشنهاد خواهد کرد.

براساس طرح پیشنهادی ترکیه ۱۲ گروه مسلح مخالف رژیم سوریه که در استان ادلب حضور دارند خلع سلاح خواهند شد. یکی از این گروهها «تحریر الشام» است که بر حدود ۶۰ درصد از استان ادلب مسلط است.

بنا به طرح پیشنهادی ترکیه شورشیان ادلب به «منطقه ای حائل» که محل آن مشخص نشده است منتقل خواهند شد. طبق این طرح گروههایی که پیشنهاد خلع سلاح را نپذیرند مورد حمله هدفمند قرار خواهند گرفت.

شورشیان سوریه از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون کنترل استان ادلب را در دست دارند.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن