توئیت ترامپ باعث افت سهام آمریکا شد

در پی افت شاخص سهام در بازار وال استریت آمریکا، دونالد ترامپ در توئیتی اعلام کرد علت بالا بودن ارزش سهام این است که من رئیس جمهور هستم لذا اگر بایدن بر سر کار بیاید شاخص سهام آمریکا افت خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵شهریور ۹۹

بلافاصله بعد از توئیت ترامپ شاخص کل در بازار سهام آمریکا بشدت افت کرد. کارشناسان معتقدند، این تحول نشاندهنده این است که فعالان بازار سهام در آمریکا به سخنان ترامپ اعتقادی ندارند و یا معتقدند که شکست ترامپ در انتخابات قطعی است.

برخی کارشناسان معتقدند دلیل افت سهام در آمریکا صعود بی مورد خیلی از سهام‌های تکنولوژی مثل اپل و مایکروسافت و مالکان بزرگ سهام نظیر شرکت نزدک و تسلا است. کارشناسان معتقدند پس از انجام اصلاحات احتمالا شاخص به مدار اصلی صعود باز خواهد گشت.

تحلیلگران معتقدند یکی از دلایل افت ارزش سهام این است که تراز مالی شرکت‌های بزرگ با روند رشد شاخص سهام در بازار همخوانی نداشت و خیلی‌ها این سقوط را اصلاح به موقع شاخص در بازار می‌دانند که مشخص نیست تا کجا ادامه خواهد یافت. ارزش شاخص داو جونز که بالای ۲۸ هزار بود با توئیت یکباره ترامپ به عدد ۲۷۸۰۰ افت کرد.

به گزارش بلومبرگ، ممکن است پس از مدتها کش و قوس سرانجام بسته محرک جدید در آمریکا نهایی و اجرایی شود. نانسی پلوسی- رئیس کنگره آمریکا که از جمله مخالفان سرسخت این بسته به شمار می‌رود از پیشرفت جزئی در مذاکرات خبر داده هر چند افزوده که اختلاف جدی هنوز پاربرجا است. از سوی دیگر رشد بیش از حد سفارشات صنعتی در آمریکا در ماه ژوئیه می‌تواند نویدبخش ثبت یک رشد نیرومند در سه ماهه سوم سال پس از ثبت رشد بسیار بد سه ماهه قبل باشد.

شاخص‌های بورسی جهان کماکان با نوسانات بالایی مواجه هستند اما با بازگشت نسبی آرامش در بین معامله گران، ریزش‌های دو ماه اخیر تقریبا جبران شده و شاخص‌ها به بالاترین سطوح پنج ماه اخیر خود رسیده اند. ریچارد کلاریدا، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است هدف گذاری جدید سطوح تورمی به معنای عدول از تعهد این بانک به استحکام بخشی به بازار کار نخواهد بود. اکنون شمار بیشتری از معامله گران منتظر کاهش بیشتر نرخ بهره در آمریکا و قرار گرفتن آن در محدوده منفی هستند.

پاسخ دادن