توافق آمریکا و ترکیه درباره ایجاد منطقه امن در سوریه

توافق آمریکا و ترکیه درباره ایجاد منطقه امن در سوریه
اقتصادبرتر

بلومبرگ نوشت: بر اساس توافق آمریکا و ترکیه، همراه هر سرباز آمریکایی، دو سرباز ترکیه ای می تواند در منطقه امنی که ۱۲۵ کیلومتر طول دارد و پهبادهای ترکیه و نه هواپیماهای جنگی آن کشور بر آن نظارت دارد حضور داشته باشند.

تهران – اقتصادبرتر – ۴ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، آمریکا و ترکیه در روز ۷ آگوست ۲۰۱۹ و پس از ماهها مناقشه بر سر سرنوشت شمال سوریه تحت کنترل کردها به توافق رسیدند تا ترکیه از اقدام نظامی علیه نیروهای کرد سوریه که متحد آمریکا محسوب می شوند خودداری کند.

در حالی که ترکیه خواهان ایجاد منطقه امن در تمام مناطق مرزی شمال شرق سوریه است اما در بیانیه های مقامات ترکیه و آمریکا جزئیات این توافق به طور روشن بیان نشده است.

مقامات ترکیه گفته اند آنچه در حال اجراست فقط بخش کوچکی از خواسته های ترکیه است و آنکارا به دنبال آن است که کردها را از منطقه بزرگتری از شمال سوریه عقب براند.

در حال حاضر منطقه امن به طول ۱۲۵ کیلومتر و به عمق حداکثر ۱۵ کیلومتر بوده که از شهر تل ابیض یا گری سپی در نزدیکی مرز ترکیه آغاز شده و به شهر راس العین یا سری کانی ختم می شود. آنها گفته اند از مفاد توافق اطلاع دقیقی دارند اما بر اساس مقررات اجازه ندارند اطلاعات را در اختیار رسانه ها قرار دهند بنابراین، به شرط حفظ نام حاضر به بیان جزئیات شده اند.

آنها گفته اند که اگر این محدوده مناطق بیشتری را در برنگیرد ممکن است ترکیه که در حال حاضر از اقدام نظامی علیه کردها خودداری کرده، از گزینه نظامی استفاده کند.

وزارت دفاع آمریکا به درخواست بلومبرگ برای ارائه توضیح در باره برنامه مورد نظر ترکیه پیرامون ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه پاسخ نداده است.

مقامات ترکیه گفته اند ترکیه ۱۰ تیپ از نیروهای خود را برای مقابله با ۱۵۰۰۰ تن از نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق یا YPG در مرزهای خود از شرق رود فرات در مرز سوریه تا مرز عراق اعزام کرده است.

مقامات همچنین اعلام کردند کشورشان انتظار دارد همزمان با دور شدن نیروهای YPG از مرزهای ترکیه، آمریکا سلاح های سنگینی را که در اختیار آنها قرار داده از آنها باز پس بگیرد و تونلها و استحکامات نظامی ایجاد شده توسط نیروهای کرد نیز نابود شوند. ترکیه همچنین خواسته است حزب کردی اتحاد دموکراتیک یا PYD نیز از مناطق مورد نظر برود.

از نظر مقامات ترکیه، این کشور با آغاز اجرای منطقه امن اجازه دارد از پهبادهای شناسایی بر فراز مناطق مورد نظر استفاده کند اما آمریکا فعلا با پرواز جنگنده های ترکیه موافقت نکرده است. آمریکا همچنین با استقرار نیروهای شورشی تحت حمایت ترکیه در این مناطق مخالفت کرده است اما گفته است که آوارگان سوریه مستقر در ترکیه می توانند وارد این مناطق شوند.

ارتش ترکیه همزمان با فعال شدن مرکز عملیات مشترک ترکیه و آمریکا و ایجاد پلیس محلی در مناطق امن، چهار پایگاه نظامی ایجاد می کند.

ترکیه همچنین تاکید کرده است که باید بتواند هر اندازه نیرو که لازم باشد به مناطق تحت کنترل کردها اعزام کند اما آمریکا گفته است ترکیه فقط می تواند به ازای حضور هر یک سرباز آمریکایی در این مناطق دو سرباز اعزام کند.

طبق فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از سوریه، تاکنون حدود نیمی از حدود ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در سوریه خاک این کشور را ترک کرده اند.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن