توافق با کره جنوبی برای راه‌اندازی کارگروه تجاری بشردوستانه

خبرگزاری دولتی کره جنوبی از توافق این کشور با ایران برای راه‌اندازی کارگروهی با هدف “توسعه روابط تجاری بشردوستانه” خبر داده و نوشته که قرار است در این کارگروه نیازهای دارویی و پزشکی ایران و کمک شرکت‌های کره‌ای برای تامین آن بررسی شود.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۲ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازخبرگزاری یونهاپ، تاسیس این کارگروه “بخشی از تلاش‌ها برای حفظ همکاری دوجانبه در محدوده معافیت‌هایی است که آمریکا برای تحریم‌های ایران در نظر گرفته است.”

به نوشته یونهاپ انتظار می‌رود این کارگروه به حل و فصل مشکل دارایی‌های ایران به ارزش حدود هفت میلیارد دلار که به دلیل تحریم‌های آمریکا در دو بانک مسدود شده، کمک کند.

این دارایی‌ها به بدهی نفتی ایران از کره‌ جنوبی مربوط می‌شود که باعث تنش در روابط دو کشور شده است.

این خبر در حالی اعلام شده که ایران در هفته‌ها و ماه‌های گذشته با لحنی تند از کره جنوبی به دلیل پرداخت نکردن میلیاردها دلار بدهی نفتی به ایران انتقاد کرده‌اند.

وزارت خارجه ایران هشدار داده که برای دریافت این بدهی به مراجع بین‌المللی رجوع می‌کند و گفته است که شکایت از “بانک‌های متخلف کره‌ای در محاکم صالحه از سوی نهادهای ذی‌ربط در دست پیگیری است.”

ایران در انتظار “اقدامات ملموس”
در گزارش خبرگزاری دولتی کره جنوبی درباره کارگروه تازه به ارسال محموله‌های پزشکی به ایران برای مقابله به شیوع کرونا اشاره شده است.

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران هفته گذشته به صراحت گفته بود “به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده‌ایم؛ بنابراین فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستیم.”

عباس موسوی با اشاره به محموله‌‌های پزشکی کره جنوبی که پیشتر برای ایران ارسال شده گفت “کسی در ایران منتظر محموله نیم میلیون یا دو میلیون دلاری نیست.”

ایران کره جنوبی را به “مانع‌تراشی غیرقانونی” در راه دسترسی به دارایی‌های نفتی خود در بانک‌های این کشور متهم می‌کند و می‌گوید “وعده‌های مکرر طرف کره‌ای برای حل مشکل عملا نتیجه‌ای نداشته است.”

وزارت خارجه ایران می‌گوید کره جنوبی هیچ منع قانونی برای تجارت با ایران ندارد و رفتار کره جنوبی را “مغایر با اصول روابط دوستانه و مبانی حقوقی همکاری کشورها” می‌داند.

تحریم‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران که بعد از خروج این کشور از برجام وضع شد، کشورها و شرکت‌های غیرآمریکایی را هم در صورت مبادله مالی با ایران مجازات و از حضور در بازار آمریکا محروم می‌کند.

پاسخ دادن