توافق تاریخی عربستان سعودی و کویت

توافق تاریخی عربستان سعودی و کویت
اقتصادبرتر

 روزنامه القبس نوشت: عربستان سعودی و کویت بر سر تداوم تولید از میادین مشترک واقع در منطقه خنثی (خوجی) سعودی-کویت به توافق رسیدند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ مهر ۹۸

القبس تأیید کرد که یک هیئت عالی رتبه کویت پنجشنبه گذشته عازم عربستان سعودی شد تا مذاکرات مربوط به منطقه تقسیم شده را انجام دهد ، منابع سطح بالا گفتند که دو طرف توافق نامه ای را برای از سرگیری تولید در منطقه امضا کردند.

بسته شدن این میادین مشترک، متعاقب درگیری سیاسی میان دو شریک قدیمی روی داده و مقام های ارشد دو کشور از آن پس ماه ها است در پی حل و فصل ماجرا هستند.

توقف در تولید، نزدیک به ۵۰۰ هزار بشکه در روز -حدود ۰.۵ درصد عرضه جهان- را متوقف کرده است و مناقشه بر سر آن ادامه دارد.

نفت در این منطقه پس از قراردادهای تعیین مرز در دهه ۲۰ میلادی به شکل مساوی میان دو کشور تقسیم شده است.

یک هیئت کویت به ریاست سفیر مجدی الظفیری ، و عضویت رئیس جمهور فتوا و مقررات صلاح المسجد ، و مدیرعامل شرکت نفت کویت هاشم هاشم هاشم ، معاون وزیر نفت شیخ نمر الملک الصباح ، و غانم الغنیم وزارت امور خارجه از پنج شنبه و وزیر خارجه عربستان از پنجشنبه عربستان سعودی برای امضای توافق نامه با طرف سعودی به نمایندگی از شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان آل سعود وزیر انرژی و نمایندگان وزارت امور خارجه عربستان و آرامکو. این منابع از تلاش های انجام شده توسط رئیس مجلس شورای ملی مرزوقق القانیم و معاون وزیر امور خارجه خالد الجارالله برای حل این مسئله و نزدیک شدن دو کشور قدردانی کردند. معاون خود وزیر خارجه ، خالد الجارالله به القباس گفت: “کارها بسیار مثبت و در مسیر صحیح است.”

به گزارش القبس مقام های رسمی دولتی و نفتی قراردادی را امضا کرده اند که بدون تشریح جزییات دیگر ‘توافقی تاریخی’ خوانده شده است.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن