توافق دو کره برای حل و فصل مشکلات

 کره شمالی و جنوبی اوایل یکشنبه گذشته به توافق رسیدند که مشکلات مربوط به تقسیم شبه‌جزیره را حل‌وفصل نمایند. کره شمالی قول داد به خاطر تحریکات اخیر خود مثل کاشت مین‌هایی که منجر به مجروح شدن دو سرباز کره‌ جنوبی گردید عذرخواهی نماید.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۵ اسفند ۹۶

در عوض، سئول نیز موافقت نمود پخش برنامه هایی را خود را که باعث خشم شدید کره شمالی شده بود به قِسمی که کره شمالی از آن به «وضعیت شبه جنگی» نام می‌برد قطع نماید. کره جنوبی در اواخر بعدازظهر یکشنبه اعلام نمود پخش برنامه‌های خود را متوقف نموده است.

توافق، پس از سه روز مذاکره نفس‌گیر حاصل شد. در آن زمان کره شمالی سربازان و تجهیزات نظامی خود را به مرز مشترک خود گسیل کرده بود و به‌وضوح علائمی مبنی بر آماده بودن ورود به هر جنگی ارسال می‌کرد. در همان حال کره جنوبی نیز اعلام کرد که هر عمل تحریک آمیزی را پاسخ خواهد داد.

جزئیات اولیه توافق حاکی از پیروزی کره جنوبی در این موافقت‌نامه است.

کیم کوا جین، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور کره جنوبی دقایقی پس از ساعت توافق به گزارشگران گفت؛ اشتیاق کره شمالی برای ابراز پشیمانی «بسیار معنادار» بود.

بر اساس گزارش آژانس خبری یونهاپ وی گفت: «ما انتظار داریم دو طرف توافقنامه را در مسیر حسن نیت و خلق اعتماد از طریق همکاری‌ها و گفتگو به مرحله اجرا در آورند».

رهبر کره شمالی کیم جونگ یون همچنین قول داد که دیگر تحریکی از طرف کره شمالی صورت نپذیرد و گفت کره شمالی حاضر است گفتگوهایی برای ازسرگیری ملاقات‌های خویشاوندان دو کره که پس از تقسیم شبه‌جزیره کره در دو طرف مرز از یکدیگر دور افتاده بودند را آغاز نماید. دو همسایه جداشده اعلام کردند مایل‌اند گفتگوها برای سایر اختلافات را نیز آغاز نمایند.

جان کربی، سخنگوی دولت آمریکا گفت: «ما از این توافق استقبال می‌کنیم و امیدواریم این توافق منجر به کاهش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره شود» البته او این نکته را نیز اضافه کرد که ایالات‌متحده کره شمالی را بر اساس اعمال این کشور قضاوت خواهد کرد.

بان کی مون دبیر کل کره‌ای سازمان ملل گفت امیدوار است گفتگوهای بین کره‌ای«منجر به ازسرگیری مذاکرات در مورد مسائل هسته‌ای شود».

با این حال پیونگ‌یانگ فقط قول داد از مجروحیت سربازان ابراز پشیمانی کند و هیچ مسئولتی برای سربازان مجروح شده نپذیرفت. نمایندگان کیم که توافق را پذیرفتند می‌خواستند پخش تبلیغاتی برنامه های تحریک آمیز کره جنوبی قطع شود.

«رژیم نالایق کیم جونگ یون سعی دارد با دروغ‌های ناشیانه دنیا را گول بزند». این یک نوع صدای زنانه‌ای بود که با کلماتی آهسته و صدایی ظریف از مجموعه ۴۸ بلندگویی که در مجاورت مرزهای کره در خاک کره جنوبی در کنار علائم مرزی نظامی بر پا شده بود پخش می‌شد. این پیام‌های منتشرشده قادر بودند در شب ۱۲ مایل و در روز نصف این مقدار به عمق خاک‌های کره شمالی نفوذ کند.

پیام دیگر اشاره می‌کرد که کیم جونگ یون ریاست خود را در پایان سال ۲۰۱۱ از پدرش تحویل گرفته و تا به حال به هیچ کشور خارجی مسافرت ننموده و تا به حال با هیچ یک از رهبران کشورهای دنیا ملاقات ننموده است.

یکی از پیام‌های ضبط‌شده این بود: «رئیس‌جمهور پارک چون هی از زمانی که رئیس‌جمهور شده است دیدارهای متعددی از کشورهای مختلف داشته است به عنوان مثال سه سفر به چین داشته است». این پیام با توجه به روابط نزدیک رئیس جمهور کره جنوبی با پکن – حامی و پشتیبان سنتی کره شمالی- گذاشته شده بود. «به هر حال کیم جونگ یو در طی سه سال از زمان به قدرت رسیدن تاکنون از هیچ کشوری دیدار نداشته است».

چون یونگ وو عضو سابق مذاکرات هسته‌ای کره جنوبی که بارها در میز مذاکره با کره شمالی شرکت داشته است می‌گوید: «رسانه‌ها برای کره شمالی خطرناک هستند چون که با حیات رژیم سروکار دارند. آن‌هامی‌ترسند که رسانه‌ها، وفاداری سربازان به «رهبر عالیه» کره شمالی را از بین ببرد و ایمان آن‌ها را به تشکیلاتی که عامل اصلی حیات رژیم است سست نماید».

ولی جان دلوری دانشیار دانشگاه یونسیِ سئول اعتقاد دارد این ایده که سربازان کره شمالی با تبلیغاتی که از بلندگوهای مرزی می‌شنوند به رهبر خود پشت می‌کنند مضحک است و راه‌های تأثیرگذار بیشتری برای واژگونی سیاسی وجود داشت.

او افزود صحیح نیست به چگونگی پی بردن به اساس مقام رهبری، در سیستم سیاسی کره شمالی بهای زیادی بدهیم.

این پیام‌های ناشایست تا سال ۲۰۰۴ به‌کرات بین دو کره ردوبدل شد و با دوره «طلوع دیپلماسی» که روابط آن‌ها بهبود یافت هر دو موافقت کردند بلندگوهای خود را پایین بکشانند.

در سال ۲۰۱۰ و پس از نقش کره شمالی در غرق کردن رزم‌ناو «چِه‌اُنان» کره جنوبی که در آن ۴۶ ملوان کره جنوبی از بین رفتند، سئول دستور داد دوباره بلندگوها در ۱۱ مکان نصب شوند. به دنبال آن کره شمالی تهدید کرد که سئول را غرق «دریایی از آتش» می‌کند. پس از آن بلندگوها تا این ماه خاموش بودند.

پارک رئیس‌جمهور کره جنوبی قبل از ادامه گفتگوها تا روز دوشنبه، اعلام کرد که دولتش به پخش برنامه های بلندگوها ادامه خواهد داد مگر اینکه کره شمالی عذرخواهی نماید و تعهد دهد اقدام تحریک آمیز دیگری انجام نمی دهد.

دیپلمات‌های کارآزموده کره جنوبی و آمریکا معتقدند که شک دارند کره شمالی عذرخواهی نماید چراکه در طول شصت سال کره شمالی به‌رغم وجود مدارک متقن هرگونه مسئولیت‌پذیری اعمال خود را رد نموده است. کره شمالی نه تنها مسئولیت‌پذیری حمله‌های چه‌اُنان و مین‌ها را نمی‌پذیرد بلکه شروع جنگ در سال ۱۹۵۰ را نیز رد خواهد کرد.

اسکات اسنایدر عضو شورای روابط خارجی گفت؛ این «توافقنامه معتدل» تصدیق غیرمستقیمی برای مسئولیت حوادث روی داده است که قبل از مذاکرات، کره شمالی آن‌ها را رد کرده بود. وی افزود: «هر دو طرف همچنین نشان داده‌اند که امکانات لازم برای مذاکره و برون‌رفت از بحران را دارند. به همین علت، باید منتظر ماند و دید آیا این توافق نقطه عطفی در روابط درون کره پدید خواهد آورد که این توانایی را به هر دو طرف اعطاء نماید تا از توافقشان حمایت کنند و همکاری‌ها و گفتگو آینده خود را نهادینه سازند [در آینده مشخص خواهد شد].

*واشنگتن پست

پاسخ دادن