تورم ونزوئلا ۱۸۰هزار درصد کاهش یافت

اقتصاد برتر

تا پایان ماه ژوئیه متوسط نرخ تورم سالانه ونزوئلا به ۲۶۴ هزار و ۸۷۲ درصد رسیده است که ۱۸۰ هزار درصد کمتر از تورم ثبت شده ۴۴۵ هزار و ۴۸۲ درصدی ماه ژوئن است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، کنگره در اختیار مخالفان دولت ونزوئلا در جدیدترین گزارش خود از شاخصه‌های اقتصادی ماه ژوئیه اعلام کرد که نرخ تورم این کشور با وجود کنترل‌های نقدینگی جدید انجام شده توسط بانک مرکزی این کشور افزایشی بوده اما نرخ تورم سالانه با کاهش محسوسی مواجه شده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم ونزوئلا در ماه ژوئیه ۳۳.۸ درصد اندازه گیری شده است که ۹ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در ماه ژوئن است.

در حال حاضر حداقل سطح دستمزد ماهانه شهروندان ونزوئلا به سه دلار رسیده است و بحران شدید اقتصادی منجر به مهاجرت چهار میلیون نفر از مردم این کشور شده است.

آلفونسو مارکینا – نماینده مجلس ونزوئلا – گفت: هنوز با ابرتورم مواجهیم. شاید بتوانید غذا پیدا کنید اما پول کافی برای پرداختن قیمت آن را پیدا نمی‌کنید.

بانک مرکزی ونزوئلا بانک‌های این کشور را مجبور کرده است که مقادیر بیشتری بولیوار در مقایسه با گذشته به عنوان ذخیره نگهداری کنند و روند چاپ پول نیز کاهش یافته است.

با این حال اقدام بانک مرکزی ونزوئلا به کاهش قدرت وام دهی بانک‌ها نیز منجر شده است و این مساله برای اقتصاد ونزوئلا که با رشد منفی روبرو است خبری بد به شمار می‌رود. آنخل آلواردو، از نمایندگان مجلس ونزوئلا گفت: دولت این کشور از طریق کوچک کردن اقتصاد به دنبال مقابله با تورم است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا وعده داده است که با انجام اصلاحات ساختاری، نرخ تورم را مهار کند که البته در تحقق این وعده هنوز موفق نشده است.

*اقدام ونزوئلا برای بهبود اقتصاد

چندی قبل ونزوئلا بعد از ۱۶ سال برای اولین‌ بار کنترل تبادل ارز خارجی در بانک‌ها را لغو کرد اما برخی از ناظران چندان خوشبین نیستند که این اقدام بتواند به بهبود اقتصاد کشور کمک کند.

این اقدام در حالی از سوی دولت ونزوئلا انجام گرفت که تنها بخش کمی از مردم ونزوئلا به تبادل ارز در بانک‌های خصوصی در کاراکاس مبادرت می‌ورزند که می‌توانند از سیاست جدید بهره ببرند.

یکی از شهروندان ونزوئلا می‌گوید: ابر تورم ونزوئلا باعث شده است که بسیاری از مردم نتوانند دلار بخرند و تمرکز آنها بر خرید غذا است.

هم چنین آسدروبال اولیواروس، یک اقتصاددان اعلام کرد: برخی از موسسات خصوصی در انتقال بین‌المللی ارز خارجی دچار مشکل هستند، زیرا تحریم‌های آمریکا برای فشار آوردن بر دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا باعث بروز موانعی در روند انتقال پول شده است. وی ادامه داد: لغو کنترل تبادل ارز باید زمانی انجام گیرد که شرایط برای آن مهیا باشد.

کنترل تبادل ارز خارجی در سال ۲۰۰۲ توسط هوگو چاوز، رئیس جمهور پیشین ونزوئلا اعمال شده بود.

دولت ونزوئلا در ماه اوت اقداماتی را برای کاهش کنترل‌های بانکی انجام داد تا مردم و شرکت‌ها بتوانند به خرید و فروش دلار بپردازند و به این ترتیب اقتصاد این کشور بهبود یابد، اما این تدبیر با موفقیت کمی همراه بود. در سال‌های گذشته تورم در این کشور بسیار افزایش یافته است و خرید و فروش دلار در بازار سیاه انجام می‌گیرد.

*تشکر مادورو از چین، روسیه، هند و ترکیه

رئیس‌جمهوری ونزوئلا از متخصصان چین، روسیه، هند و ترکیه به‌خاطر کمک به بهبود اقتصاد آمریکای لاتین تشکر کرد. «نیکولاس مادورو» در یک سخنرانی گفت: «از تمام کمک‌هایی که چین و متخصصانش برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی ما انجام داده‌اندT ممنونم. از متخصصان روسیه برای حفظ گفت‌وگو و مشاوره با ما سپاسگزارم. همچنین از متخصصان هند و ترکیه نیز ممنونم.»

مادورو همچنین عنوان کرد که ونزوئلا آغاز به دگرگونی اقتصاد خود کرده تا از وابستگی این کشور به نفت بکاهد. وی افزود: «ما مدل اقتصادی معیوبی داشتیم و این قضیه ما را در موضع وابستگی قرار می‌دهد.»

در طول ماه‌های گذشته، مادورو در مورد برنامه جدیدی برای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور سخن گفته است که شامل سیاست‌گذاری جدیدی در قیمت‌گذاری بنزین است و به واسطه آن، برای اولین بار در ۲ دهه اخیر، قیمت بنزین فوق‌ارزان ونزوئلا، بالا خواهد رفت. در این برنامه، قرار است برای تسهیل شرایط بحرانی شدید اقتصاد این کشور، ارز این کشور دوباره ارزش‌گذاری شود و بولیوار جدید به پترو (پول دیجیتال) متصل شود.

پاسخ دادن