تورم کانادا در ده سال گذشته رکورد زد

نرخ تورم کانادا در فاصله ماه می‌۲۰۲۰ تا می‌۲۰۲۱ رشد ۳٫۶ درصدی داشته که بالاترین جهش سالانه طی ده سال گذشته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ تیر ۱۴۰۰

براساس گزارش مرکز آمار کانادا، قیمت منازل و اتومبیل در ماه می‌افزایش یافته است. این آژانس با بررسی شاخص ملی Consumer Price گزارش داد، یکی از دلایل شتاب گرفتن رشد نرخ تورم، کاهش قیمت کالاهای کلیدی در دوران پاندمی (سال ۲۰۲۰) و رشد دوباره قیمت‌ها در سال جاری است. با مقایسه نرخ رشد ماهانه CPI و نرخ‌های فصلی، نویسندگان گزارش متوجه رشد ۰٫۴ درصدی قیمت‎‌ها در ماه می‌به نسبت ماه آوریل شدند.

میانگین قیمت سراسری مسکن به نسبت ماه می‌۲۰۲۰ رشد ۴٫۲ درصدی داشته است. این بالاترین افزایش سالانه قیمت‌ از سپتامبر ۲۰۰۸ به این سو است.

قیمت کالاهای بادوام (لوازم خانگی، تلویزیون، جواهرات، اتومبیل، مبلمان و غیره) نیز در مقایسه با ماه می‌پارسال رشد ۴٫۴ درصدی داشته که سریع‌ترین رشد قیمت از سال ۱۹۸۹ به اینسو است!

با کاهش نرخ ابتلا به COVID-19 و برداشته شدن محدودیت‌های سفر در برخی نواحی، قیمت‌ها در بخش گردشگری نیز صعودی شده است. افزایش قیمت ماهانه خدمات اقامتی در ماه می‌۶٫۷ درصد بوده که بالاترین رشد قیمت از ابتدای پاندمی تاکنون است.

در این میان بریتیش‌‌کلمبیا بیشترین رشد قیمت در بخش خدمات اقامتی و گردشگری را داشت و قیمت هتل‌های استان طی ماه می‌به نسبت ماه اپریل رشد ۱۳ درصدی را تجربه کرد.

پاسخ دادن