وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد، به مناسبت ماه مبارک رمضان نخستین سبد حمایت غذایی سال جاری از فردا (دوشنبه) در سراسر کشور توزیع می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ خرداد ۹۶

‘علی ربیعی’ ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی کسب فیض برای هموطنان افزود:

امسال سبد حمایت غذایی ماه مبارک رمضان را با ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال(۲۲۰ میلیارد تومان) پوشش دادیم . ابتدا بودجه یک هزار و ۶۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال (بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ میلیارد تومان) برای سبدها پیش بینی کرده بودیم که آن را به ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال(۲۲۰ میلیارد تومان) افزایش دادیم.

وی تعداد خانوارهایی که تحت پوشش قرار می گیرند را ۳ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۵۷۴ خانوار اعلام کرد که با اندازه میانگین خانوار به طور تقریبی بیش از ۱۰ میلیون نفر می شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: علاوه بر آن زنان باردار و کودکان دارای سوء تغذیه نیز از قبل شناسایی شده اند که آنها تحت این پوشش حمایتی قرار می گیرند.

ربیعی گفت: از آنجایی که در ماه مبارک رمضان قرار داریم و مصرف بیشتر به سمت پروتئین است کالاهای درنظر گرفته شده شامل گوشت قرمز، گوشت سفید ، روغن ، برنج ، خرما، حبوبات و سایر کالاهای مصرفی ماه مبارک است که هرکسی می تواند از هریک از اقلام به هر مقداری که می خواهد خرید کند.

وی افزود: تنوع نیز وجود دارد و افراد می توانند به فروشگاه هایی که قبلا در سایت اعلام شده مراجعه کنند و با اختیار خود می توانند نه یک بار بلکه چند بار خرید خود را انجام دهند . مطالعه ی انجام شده نشان می دهد معمولا خرید ها در سه ماه انجام می شود و سه ماه نیز فرصت دارند .

خانوارهای تحت پوشش تا چه میزان کالا دریافت خواهند کرد

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای خانوارهای یک نفره حدود ۳۰۰ هزار ریال ( ۳۰ هزار تومان) ، دونفره ۶۰۰ هزار ریال(۶۰ هزار تومان) و برای خانوارهای ۳ نفره به بالا به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار ریال(۱۰ هزار تومان) افزوده می شود که در نهایت تا سقف یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال( ۱۲۰ هزار تومان) کالا دریافت خواهند کرد .

ربیعی تاکید کرد: این نخستین سبد حمایت غذایی ماه مبارک رمضان است که براساس سیاست هایی که در گذشته داشتیم آن را گسترش خواهیم داد .

وی همچنین گفت: روز گذشته جلسه ای در کمیسیون تخصصی شورای عالی رفاه برگزار کردیم و یکی از مباحث این بود که در جمعیت تحت پوشش سبد حمایت غذایی مقداری تجدیدنظر کنیم و بیشتر به سمت یک هزار روز اول زندگی برویم و اگر بتوانیم همین جمعیت فعلی را با یک سری جمعیت جدید که شاید در مقاطع خاص نیازمند سبد غذایی باشند هم پوشش دهیم برای آینده ارائه سبد غذایی گسترش این چنینی نیز خواهد داشت .

 «احمد میدری» معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سبد امنیت غذایی ماه های بهمن و اسفند به سه میلیون و ۴۰۶ هزار و ۶۳۳ خانوار تعلق می گیرد که یک میلیون و ۲۴۸ هزار و ۴۰۸ خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور سبد خود را دریافت کردند.

« مصوبه اعطای سبد امنیت غذایی به این خانوارها در ماه های بهمن و اسفند ابلاغ شد.»

میدری گفت: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار از سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) مشمول دریافت مستمری بودند که ۵۰۰ هزار تا یک میلیون ریال دریافتی داشتند که اکنون دریافتی آنها به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تا چهار میلیون و ۶۰۰ هزار ریال افزایش یافته است.

به گفته وی، ۱۸ درصد خانوارها در استان تهران و ۶۶ درصد خانوارها در استان سیستان و بلوچستان سبد خانوار خود را گرفتند و در مجموع طبق اعلام بانک مرکزی، ۵۸ درصد خانوارها سبد خانوار خود را دریافت کردند.

وی توضیح داد: به دلیل فرارسیدن نوروز و ضعف اطلاع رسانی فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار سبد خود را دریافت کردند اما رقم تخصیص یافته برای خانوارها در بانک مرکزی برای این موضوع محفوظ ماند.

این مسوول ادامه داد: افزون بر خانوارهای زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، به دانش آموزان شبانه روزی و عشایر نیز سبد کالاها تخصیص می یابد که تاکنون فقط ۱۴ درصد آنان سبد خود را دریافت کرده اند.

به گفته وی، پنج درصد افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی همپوشانی دارند که این مشکل از طریق تبادلات الکترونیکی بین ۲ نهاد حل می شود.

میدری تصریح کرد: خانوارهایی که سهمیه بهمن ماه خود را دریافت نکرده اند تا پایان اردیبهشت ماه و خانوارهای که سبد اسفندماه را نگرفته اند تا آخر خرداد می توانند نسبت به دریافت سبد خود اقدام کنند.

وی در مورد خانوارهایی که به دلایل مختلف کارت آنها سوخته است، گفت: اعتبار آنها در کارت جدید محفوظ است و به محض صدور کارت جدید خانوارها می توانند با مراجعه به مرکزها، سبد خود را دریافت کنند.

میدری اعتبار سبد امنیت غذایی را یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تا ۲هزار میلیارد ریال اعلام کرد که برای هر خانوار ٣٠٠ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال اختصاص می یابد.

وی گفت: خانوارها می توانند کالای خود را از فروشگاه های فرهنگیان، سپه، شهروند، اسکاد (اتحادیه سراسری تعاونی‌های مصرف کارکنان دولت) و رفاه دریافت کنند.

*ایرنا

پاسخ دادن