توسعه در تحریم

احمد خادم ‏المله-مدیر مسئول-از ۱۸ اردیبهشت که «ترامپ» در کاخ سفید خروج آمریکا از «برجام» را اعلام کرد مشخص بود، طرح سه صفحه‏ ای «جیم هنسون» که محور آن تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران است در دستور کار کاخ سفید قرار دارد .

تهران- اقتصاد برتر- ۲۹ اردیبهشت ۹۷

آنگونه که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا پرده از طرح هنسون برداشتند، آمریکا قرار است با اعمال تحریم‏های بیشتر علیه جمهوری اسلامی ایران، بنیان‏های اقتصادی ایران را هدف قرار داده و با اعمال محدودیت‏های بیشتر علیه ایران، مردم را تحت فشار قرار داده و این روند را تا حصول نارضایتی مردمی و تشدید نافرمانی‏های مدنی و اجتماعی در ایران ادامه دهد .

اگر با این تحلیل به تصمیمات و رفتار اخیر و آینده آمریکا علیه ایران نگاه کنیم به خوبی درک خواهیم کرد موقعیت آمریکا و ایران در دو اردوی این نبرد سیاسی و تجاری چگونه خواهد بود.

در آن سوی نبرد ترامپ و اذنابش قرار دارند که نظیر پیشینیان خود از وجهه و اعتبار ملی و بین‏ المللی برخوردار نیستند، اروپا متحد اصلی آمریکا با خروج ترامپ از برجام و زیر پا گذاشتن موارد فراوانی از قوانین بین‏المللی توسط ترامپ مخالف است و در حال امتحان رویکرد جدیدی است که تصمیم بگیرد آیا می‏تواند عملا با تصمیمات ترامپ خصوصا خروج وی از برجام مخالفت کند یا خیر؟ نظیر این وضعیت درباره اکثر کشورهای جهان نیز صادق است و بسیاری از کشورها با زیر پا گذاشتن قوانین بین‏المللی از سوی ترامپ مخالف هستند.

ترامپ در داخل مخالفان فراوانی دارد و با شیب تندی محبوبیت خود در بین مردم آمریکا را از دست می دهد.

سازمان ملل و آژانس بین ‏المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهدات برجام را بارها تائید کرده‏اند و در جهت مخالف ترامپ موضع گرفته ‏اند .

ترامپ به واسطه نزدیکی اطرافیانش نظیر جان بولتون و «رودلف جولیانی» با منافقین دچار خطای محاسباتی از اوضاع ایران است و غالب اقداماتی که انجام می‏دهد نتیجه عکس داده است.

در اردوگاه مقابل در داخل ایران، مردمی مقاوم حضور دارند که ۴ دهه است انواع فشارها از سوی آمریکا را امتحان کرده و با تحریم و تبعات آن از نزدیک مانوس هستند، ایرانی‏ها در ۴ دهه گذشته برغم فشارهای آمریکا هر روز نفوذشان در منطقه و جهان افزایش یافته و بنیان‏های داخلی خود را تحکیم بخشیده‏اند. مهم‏ترین موضوعی که باعث نگرانی آمریکا شده، تداوم ۴۰ سال مبارزه از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران با انواع توطئه‏ های آمریکا و اذنابش در منطقه و جهان است و مهم‏ترین موضوع اینکه ایرانی‏ها در شرایط تهدید کاملا متحد شده و برغم اختلافات داخلی مقابل مولفه ‏های فشار خارجی مصمم و قدرتمند ایستاده ‏اند.

نکته مهم این است که پیشرفت‏های منطقه ای و داخلی ایران تماما در شرایط ۴۰ سال انواع تحریم انجام شده و این بدان معنی است که ایرانی‏ ها توسعه در شرایط تحریم را خوب آموخته ‏اند و اجرا کرده ‏اند .

ایران در شرایط کنونی وضعیت به مراتب بهتری از گذشته دارد و از روابط با کشورهای قدرتمند و بزرگ آسیا و برخی کشورهای غربی برخوردار است .

توان علمی و تولیدی ایران امروز به مراتب بهتر از گذشته است و توان بیشتری برای مقابله با تحریم‏ ها پیدا کرده است .

ایران امروز در موضوع تحریم تنها نیست و کشورهای زیادی در جهان وجود دارند که از سوی آمریکا تحریم شده اند و تجارب موفقی در مقابله با تحریم های آمریکا دارند که از آن جمله می توان از روسیه و چین یاد کرد.

ایرانی ‏ها فضای روانی تحریم را به خوبی پشت سر گذاشته‏ اند به گونه‏ ای که افرادی که از سوی آمریکا تحریم می‏شوند به عنوان قهرمانان ملی در داخل کشور شناخته می‏شوند و تحریم آمریکا علیه ایرانی‏ ها به منزله نشان برتری در ایران محسوب می‏شود .

گرچه پیش بینی‏ ها این است که اقدامات آمریکا محدود به خروج از برجام و تشدید تحریم‏ ها نمی‏شوداما در این جبهه نیز ایرانی‏ ها برنامه گسترده‏ای برای مقابله با تحریم تدارک  دیده اند.

از آن جمله ایران این روزها آنقدر قدرتمند شده که مواضعش می ‏تواند بین اروپا و آمریکا اختلاف ایجاد کند.

در ایران زندگی مسالمت ‏آمیز و توسعه در عین تحریم را یاد گرفته‏ ایم و توطئه اخیر آمریکا در اعمال فشار علیه ایران را با هوشمندی خنثی خواهیم کرد.

پاسخ دادن