توصیه‌های فدرال رزرو برای عبور بانک ها از بحران کرونا

بانک مرکزی آمریکا به کلیه بانک‌های این کشور توصیه کرد در شرایط کرونا استراتژی جدیدی را برای عبور از بحران کوید ۱۹ تدوین و اجرا کنند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۷ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا “فدرال رزرو” می‌گوید با توجه به شرایط بحران کرونا پیش بینی درباره آینده اقتصاد دشوار است زیرا نتایج شیوع کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد غیر قابل شناخت و پیشگیری است. به نوشته نشریه فوربس اقتصاد دان ارشد بانک مورگان آمریکا معتقد است در حال تجربه فراگیری یک عدم اطمینان جامع هستیم که حتی نمی توانیم بگوییم با این روند به کجا خواهیم رسید؟ لذا شانس بسیار کمی از پیش بینی نتایج تاثیر این بیماری همه گیر بر اقتصاد جهان و بانکداری کنونی داریم.

در اوج همه گیری ویروس کرونا و درگیر شدن کشورهای جهان با کوید ۱۹ همه بانک‌ها باید استراتژی جدیدی را برای تداوم فعالیت‌های خود تدوین و اجرا کنند. بانک‌ها باید به مشتریان این امکان را بدهند که پرداخت وام و رهن به صورت خودکار را به مدت ۱۲۰ روز به تعویق بیاندازند. از هزینه‌های مربوط به چک‌ها و کارت‌های بدهی و اضافه برداشت‌های بیش از حد در معاملات در حساب‌های پرداختی چشم پوشی کنند. از سوی دیگر قرار شد شرکت‌های گزارش دهنده اعتبار حداقل به مدت دو ماه نسبت به عدم پرداخت اقساط وام‌ها از سوی وام گیرندگان گزارشی ارسال نکنند. بررسی‌های فین تک نشان داد بانک‌ها در حال انجام اقدامات تطبیقی با شرایط کرونا هستند. از جمله آنکه فقط ۱۵٪ کارمندان به طور معمول در سرکار حضور پیدا می‌کنند، ۳۱ درصد گفتند کارمندان دفاتر به‌صورت دورکاری از خانه کار می‌کنند و ۱۸٪ کارمندان مرکز تماس نیز از طریق دورکاری مشغول خدمات رسانی به مشتریان هستند.

• بیش از یک سوم (۳۹٪) دسترسی از طریق خودپرداز را فقط در همه مناطق فراهم می‌کنند. ۱۱٪ از شعب بانک‌ها نیز باز هستند و یا اینکه ساعات کار آنها کاهش پیدا کرده است. اینها پاسخ‌های تاکتیکی عالی به وضعیت فعلی است. اما طبق گفته استیو ویلیامز، رئیس شرکت مشاوره Cornerstone Advisors، بانک‌ها برای پاسخ به بحران باید استراتژی و بودجه خود را دوباره تنظیم کنند.

·      عبور از بحران

استیو ویلیامز رئیس شرکت مشاوره | کورنر استون ” توصیه می‌کند بانک‌ها برای مقابله و عبور از بحران، یک طرح سه ماده ای را دنبال کنند:

۱) تثبیت کنید. بانک‌ها باید یک عملیات متمرکز “مرکز فرماندهی” را برای مدیریت بحران و سلسله مسائل پیش آمده ایجاد کنند. این عملیات باید تداوم برنامه تجارت موسسه را کنترل و اجرا کند و از راهنمایی‌های واقعی دولت فدرال، ایالتی و محلی پیروی نماید. تثبیت شامل ایجاد یک برنامه ارتباطی، متعادل کردن وسوسه ارتباط بیش از حد با خطر عدم ارائه به موقع جزئیات و به روزرسانی‌ها است. این امر باید هم برای مشتریان و هم برای کارمندان اعمال شود.

مارک مالی، لورا زیمر، مدیر آینده نگری در موسسه Compere media، به بانک‌ها توصیه کرد: “ربات هایی” را که بسیاری از جنبه‌های بازاریابی را اجرا می‌کنند، [مانند] نرم افزار ارسال از قبل بارگیری شده در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات برنامه ای که نشانه‌های بدی دارند و ایمیل‌های خودکار ناشی از ثبت وب سایت یا نرم افزار از قبل برنامه ریزی شده، را خاموش کنید. ” از دیدگاه کارمندان، تثبیت به معنای ایجاد و تقویت آشکار نقش‌ها و اقتدار برای تداوم تجارت و ارتباطات خارجی است. ابتدا تثبیت کنید، بعداً تغییر و بهبود دهید.

ویلیامز پیشنهاد می‌کند، بانک ها: ۱) با توجه به کاهش نرخ و اخلال در تجارت، برنامه‌های مالی و سرمایه را مدل و پیش بینی کنند. ۲) شاخص‌های خطر اعتباری هشدار دهنده را روشن و تقویت کنید. و ۳) برای هماهنگی با واقعیت‌های جدید، برنامه عملیاتی را با فروشندگان و شرکا تهیه کنید.

۲) یکی دیگر از مولفه‌های مهم در این کتابنامه، “قرار دادن” پرسنل بانک به عنوان کارمندان از راه دور است. همانطور که مدیریت بانک گزارش داده است، بانک TAB مستقر در یوتا نیاز به فناوری را برای کارکنان به طور موثر در خانه شناسایی کرده است. این بانک تشخیص داد که به مجوزهای VPN بیشتری احتیاج دارد و مشخص کرد کدام یک از کارمندان از دسترسی موثر به اینترنت برخوردار نیستند. این بانک کشف کرد برخی از کارمندان جوان برای دسترسی به اینترنت به تلفن‌های هوشمند اعتماد می‌کنند. در پاسخ، این بانک لپ تاپ‌هایی سفارش داد تا بین کارمندان توزیع کند و به آنها کمکی اعطا کرد تا کارمندان بتوانند در خانه به اینترنت دسترسی پیدا کنند.”

۳) ویلیامز همچنین به بانک‌ها توصیه می‌کند، افق برنامه ریزی استراتژیک خود را تا دسامبر ۲۰۲۱ گسترش دهند و از طریق سلسله مراتب نظارت و داشبورد‌های اطلاعاتی حرکت به سوی نتیجه را ارزیابی کنند. همچنین مدیران بانک باید تلاش کنند، کارکنان به سرعت قابلیت تطبیق خود با شرایط دیجیتال را افزایش دهند.

جیم ماروس، ناشر گزارش بانکداری دیجیتال، نوشت: “در این شرایط، اهمیت راه حل‌های بانکداری دیجیتال، از افتتاح حساب و درخواست وام تا پرداخت وجوه مشخص می‌شود. گرچه اکنون زمان تصمیم گیری جدید فروشندگان فناوری نیست، اما تعداد فزاینده ای از فروشندگان دسترسی رایگان و پنجره‌های تسریع در نصب ابزارهای خود را ارائه می‌دهند.

حرف آخر آنکه: وقت آن است که دوباره برنامه ریزی سناریو را در برنامه ریزی استراتژیک وارد کنیم. برای بسیاری از بانک ها، برنامه ریزی استراتژیک چیزی فراتر از یک روند بودجه بندی فاخر شده است.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن