توضیحاتی درباره آبگرفتگی محموله برنج وارداتی

به گفته ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان، با پیش بینی انجام شده حداقل خسارت به محموله‌های برنج موجود در محوطه باز انبار عمومی وارد شده است.  

تهران – اقتصادبرتر – ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، محمد علی خاشی ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان و مدیر کل گمرک زاهدان با اشاره بارندگی اخیر در استان، گفت: از دی ماه پارسال بخشنامه‌ای به گمرکات و مناطق آزاد ابلاغ که بر این اساس معافیت ارزش افزوده مناطق آزاد لغو شد، پیش از این برنجهای وارداتی از طریق میرجاوه به منطقه آزاد چابهار منتقل و از طریق گمرک مذکور ترخیص می‌شد که بعد از بخشنامه مذکور صاحبان کالا ترجیح دادند، برنج‌های وارداتی به زاهدان‌ منتقل و از طریق این گمرک ترخیص شود. به این ترتیب به مرور زمان انبارهای مسقف موجود در محوطه گمرک زاهدان به دلیل ورود بیش از ظرفیت، پر شد.

ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان افزود: در گمرک زاهدان ۱۴ هزار متر انبار مسقف موجود است که ۲۰ هزار تن انواع کالا قابل نگهداری در این انبارها است. بر همین اساس مکاتبات لازم با قید فوریت با وزارت صمت، استانداری و… صورت گرفت و هشدارهای مربوطه ارائه شد. این درحالی است که دستگاهای بالادستی بیشتر نگاه افزایش اشتغال داشتند. با این وجود سرعت ترخیص و تشریفات بالا رفت. تا زمانی که کامیون خالی وجود داشته باشد عملیات گمرکی و تشریفات انجام می‌شود. با این وجود حجم ورودی  دو برابر خروجی است. برای مثال در یک روز  ۱۵۰۰ تن کالاهای مختلف که مهمترین آن برنج است وارد گمرک زاهدان می‌شود اما حدود ۹۰۰ تن برنج ترخیص می‌شود. لازم به ذکر است این گمرک، به صورت تخصصی در حوزه ترخیص برنج فعال است.

خاشی افزود: در بحث بارندگی اخیر، هشدارهای لازم به صاحبان کالا داده شد، بر همین اساس پیش از شروع بارندگی بسیاری از محموله‌های موجود در فضای باز توسط صاحبان کالا پوشش داده شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که با پیش بینی انجام شده حداقل خسارت به محموله‌های برنج موجود در محوطه باز انبار عمومی وارد شده است. همکاران انبارهای عمومی همین لحظات مشغول هستند تا آبگرفتگی فعلی در فضای باز انبار مدیریت شود.   مسئولیت انبارداری و حفاظت از محموله‌های وارداتی از سه سال قبل در اختیار شرکت‌های انبارهای عمومی وابسته به صندوق بازنشستگی  و وزارت رفاه قرار گرفته و گمرک در این خصوص مسئولیت مستقیم ندارد. تمام محموله‌های وارداتی به محوطه این گمرک، تحت پوشش بیمه هستند  و خسارت‌های احتمالی به صاحبان کالا توسط شرکت بیمه جبران خواهد شد.

پاسخ دادن