توقع مردم از مذاکرات وین را بالا نبرید

برخی از دولتی ها، مذاکرت برجام در وین را آنگونه توصیف می‌کنند که گویی با توافق در این مذاکرات قرار است همه مشکلات جمهوری اسلامی ایران یک شبه حل شود.

احمد خادم المله

مدیر مسئول روزنامه و سایت اقتصاد برتر

برخی آنچنان به مذاکرات وین دل بسته اند که گویی این مذاکرات قرار است کل مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، منطقه ای و… ایران را حل کند. توجه داشته باشیم که مذاکرات وین، صرفا مذاکراتی است که چارچوب‌های شرایط بازگشت آمریکا که در دوره ترامپ از برجام خارج شده است را تعریف می‌کند و توافق آن در حد یک تفاهم نامه است. هر چند توافق بر روی یک تفاهم نامه هم برای کشوری مثل ایران و آمریکا که بیش از ۴۰ است در خصومت به سر می‌برند مهم است اما نباید انتظار فوق العاده ای از این مذاکرات و دستاوردهای آن داشت. نکته مهم این است که مردم ما شرطی شده اند و هر وقت مذاکرات بین المللی ایران سمت و سوی توافق و مثبت را پیش می‌گیرد، ایرانی‌ها سرعت کارهای پیشروانه قبلی را کم کرده و منتظر نتیجه مذاکرات می‌مانند، متاسفانه همین موضوع به پاشنه آشیل انفعال ایران در مقابل رقیب تبدیل شده است. گرچه توافق وین می‌تواند گام اولیه و موثری برای حل مشکلات باشد و، خبر دلگرم کننده و امیدوار کننده ای برای مردم است اما مهمتر از آن این است که مردم در بدبینانه ترین حالت بای تصور کنند، توافق در این مذاکرات قرار نیست مشکل اساسی ای از کشور ما را حل کند. بلکه باید به این باور برسیم که مشکلات اساسی ایران را صرفا وحدت و انسجام داخلی و کار و تلاش مضاعف برای سازندگی و توسعه کشور حل می‌کند. بنابراین به مذاکرات وین نباید خیلی خوشبیانه نگاه کنیم و تصویر کنیم این مذاکرات معجزه می‌کند بلکه باید واقع بین باشیم و با توجه به سوابق موضوع به این مذاکرات و نتایج آن امید ببندیم. وضعیت آمریکا در حال حاضر بگونه ای که است که بایدن به تنهایی بدون جلب نظر کنگره و متحدان خارجی اش از جمله رژیم صهیونیستی، عربستان و… قادر به توافقی جامع با ایران نیست و آنها نمی خواهند تحریم‌های اساسی را یکجا بردارند و فشارهای اقتصادی ایران را کم کنند لذا رسیدن به توافقی اصولی زمان بر است و نباید خیلی به آن امیدوار بود. حداکثر انتظاری که از مذاکرات وین می‌توان داشت، این است که فشارهای خارجی را قدری کاهش دهد و از نظر روانی نیز مایه دلخوشی مردم و ایجاد آرامش در بازار‌های پایه داخلی شود.

دولت ایران در این دور از مذاکرات نباید بیش از حد ذوق زدگی از خود نشان دهد و باید کاملا واقع بین باشد. هر گونه امیدوار کردن بیش از حد مردم، در آینده کشور را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد و این بنفع طرف مقابل خواهد بود. در نقطه مقابل ایران، آمریکایی‌ها اصول خبری و روانی افکار عمومی را کاملا رعایت کرده و با رعایت کامل احتیاط از به نتیجه رسیدن مذاکرات صحبت می‌کنند. و همواره بر این نکته تاکید دارند که توافق در برجام راه طولانی در پیش دارد. بنابراین به جای ایجاد امیدواری کاذب در مردم باید واقعیت‌ها را به مردم منتقل کرد و اعتماد عمومی را بیش از پیش به تیم مذاکره کننده جلب کرد و نباید باعث نا امیدی مردم از تلاش بین المللی دولت شد.

پاسخ دادن