تولید آند و کاتد در اوج

کارنامه تولید مجتمع مس شهربابک از ابتدای امسال تاکنون، نشان‌دهنده درخشش این مجتمع در تولید تمامی محصولات است؛ به‌طوری‌که این مجتمع نه‌تنها برنامه تولید خود را محقق کرده است بلکه طی این مدت نیز به رشد ۱۹ و ۱۰ درصدی تولید آند و کاند دست یافته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ اسفند ۹۷

 به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مس پرس، عصر امروز جلسه تولید مجتمع مس شهربابک با حضور مهندس «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و مهندس «علی محمدی»، عضو هیأت‌مدیره شرکت مس و همچنین مدیران ارشد امورهای تولیدی مجتمع #مس شهربابک برگزار شد.

بر اساس این گزارش، کل استخراج از معدن مس میدوک از ابتدای سال جاری تا ۱۰ اسفندماه، ۳۰ میلیون ۱۹۷ هزار و ۴۲۰ تن بوده است که بر پایه این میزان استخراج، امور معدن میدوک طی این مدت ۸ میلیون و ۳۱۳ هزار تن سنگ سولفور تولید کرده است. با این میزان تولید مجتمع مس شهربابک رشد ۹/۵ درصدی را در استخراج سنگ سولفور به دست آورده است.

کنسانتره تولیدی تغلیظ میدوک از ابتدای سال تا ۱۰ اسفندماه، ۱۴۱ هزار و ۸۲۵ تن بوده است که ۶/۵ درصد بالای برنامه پیش‌بینی‌شده امسال تولید شده است.

بر اساس گزارش تولید مجتمع مس شهربابک، همچنین در این بازه زمانی کاتد تولیدی امور لیچینگ میدوک، ۶ هزار ۱۵۱ تن بوده است که نسبت به برنامه این امور برای سال جاری از رشد ۲۲/۵ درصدی برخوردار شده است.

آند تولیدی امور ذوب خاتون‌آباد هم طی این بازه زمانی رقم چشمگیر ۱۰۵ هزار و ۵۶۳ تن بوده که نسبت به برنامه رشد ۱۹ درصدی داشته است. همچنین، کاتد تولیدی امور پالایشگاه خاتون‌آباد طی این مدت ۸۲ هزار و۳۰۰ تن بوده که نسبت به برنامه حدود ۱۱ درصد افزایش داشته است. درمجموع و با احتساب کاتد تولیدی لیچینگ، مجتمع مس شهربابک به رقم چشمگیر ۸۸ هزار و۴۵۱ تن در تولید کاتد دست یافته است.

همچنین گزارش تولید مجتمع مس شهربابک نشان‌دهنده این است که مس محتوی معدنی این مجتمع در سال جاری از رشد ۱۳ درصدی برخوردار شده است و طی این مدت مجتمع مس شهربابک موفق به تولید ۴۶ هزار ۲۸۸ تن مس محتوی معدنی شده است.

طرح توسعه ذوب مجتمع مس شهربابک در دستور کار شرکت مس
در بخش دیگری از این جلسه طرح توسعه ظرفیت ذوب خاتون‌آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن با حضور مجریان و پیمانکاران این طرح و با هدف رفع موانع اجرایی این طرح مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد به همراه طرح احداث کارخانه اسیدسولفوریک خاتون‌آباد از مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌‌ای شرکت مس است که با هدف افزایش ظرفیت تولید و توسعه پایدار برای سال‌های آینده کلید خورده است.

طرح توسعه‌ ذوب هم‌اکنون ۶۳ درصد پیشرفت واقعی داشته است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این طرح به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین طرح اسیدسولفوریک خاتون‌آباد به‌عنوان پشتوانه محیط زیستی طرح توسعه ذوب از پیشرفت ۶۷ درصدی برخوردار شده است و هم‌زمان با بهره‌برداری از کارخانه ۱۲۰ هزار تنی ذوب خاتون‌آباد به بهره‌برداری خواهد رسید.

پاسخ دادن