تولید واکسن ترکیبی کرونا و آنفلوآنزا توسط شرکت مدرنا

شرکت مدرنا در حال توسعه واکسن دز تقویتی جدید کروناست که حاوی واکسن تجربی آنفلوآنزا نیز خواهد بود تا بتواند در مقابل هر دو ویروس اثربخشی داشته باشد. 

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از گسترش نیوز، این شرکت امیدوار است در نهایت بتواند واکسنی را به بازار عرضه کند که دریافت کنندگان تنها با تزریق یک واکسن در سال بتوانند در برابر ویروس‌های تنفسی دیگر مانند ویروس سنسشیال تنفسی (RSV) نیز واکسینه شوند. مدیر عامل مدرنا در جریان سخنرانی اخیر خود برای سرمایه گذاران در مورد داروهای در دست تولید این شرکت اضافه کرد که فرصت‌های خوبی در پیش روی این شرکت قرار دارد و مدرنا تصمیم گرفته دز تقویتی واکسن را به گونه‌ای توسعه دهد که با یک بار تزریق در سال بتواند برای ویروس‌های تنفسی مختلف پاسخگو باشد.

    مدرنا ظاهرا قصد دارد اولین شرکت داروسازی باشد که چنین واکسنی به بازار عرضه می‌کند. این شرکت در حال حاضر فاز آزمایش بالینی واکسن RSV را در افراد مسن پیش می‌برد. با اضافه شدن واکسن آنفلوآنزا و سایر بیماری‌ها به فهرست واکسن‌های شرکت‌های داروسازی که در مدت اخیر در تولید واکسن کرونا حضور داشته‌اند، این شرکت‌ها می‌توانند سود کلانی از فروش آن در اختیار داشته باشند و در عین حال به نجات جان انسان‌ها نیز کمک کنند. سهام مدرنا بعد از انتشار این خبر افزایش پیدا کرد.

    مدرنا تاکنون پیش از این نیز واکسن‌های مختلفی را برای ویروس آنفلوآنزا  در دست توسعه داشته ولی ظاهرا واکسن جدید تجربی آنفلوآنزا بیشترین پیشرفت را داشته است. شرکت آمریکایی نوواواکس نیز بررسی فاز اولیه آزمایش وامسن ترکیبی آنفلوآنزا و کرونا را آغاز کرده است. همچنین مدرنا در حال آزمایش واکسن کرونا برای کودکان شش ماه تا ۱۱ سال است و دز ۵۰ میکروگرمی را روی ۴۰۰۰ کودک آزمایش می‌کند. واکسن مدرنا برای افراد بالای ۱۸ سال مجوز استفاده اضطراری تزریق دو دز ۱۰۰ میکروگرمی را از آمریکا در ماه دسامبر دریافت کرد و اکنون تحت بررسی FDA برای استفاده در نوجوانان قرار دارد.

    پاسخ دادن