توهم عایدی سرمایه|محمود اولاد| تلگرام

سهم شهرداری از مالیات
اقتصاد برتر

‏مالیات عایدی سرمایه به شکل فعلی، مالیات بر تورم است! درکش دشوار است؟

تهران – اقتصادبرتر – ۷ خرداد ۱۴۰۰

مالیات عایدی سرمایه!

محمود اولاد – کارشناس اقتصاد

فرض کنید فردی چند سال یک واحد مسکونی به قیمت ۵۰۰ میلیون تومان خریده و به اجاره داده و ماهانه ۳ میلیون اجاره دریافت میکند و از درآمد آن زندگی میگذراند. (خودش هم در واحد ملکی دیگر خودش ساکن است). با گذشت زمان و با تورم موجود، قیمت واحد مسکونی او به ۲ میلیارد رسیده است. او کماکان همان یک واحد مسکونی را به اجاره میدهد و البته الان ۱۰ میلیون تومان ماهانه اجاره دریافت میکند ولی هزینه های زندگی ۱۰ میلیونی حتی فشار بیشتری نسبت به زندگی ۳ میلیونی گذشته دارد.
او کماکان همان یک واحد را دارد. ارزش حقیقی اجاره ۱۰ میلیونی، حتی از ۳ میلیون سابق کمتر است.
تصور کنید او قصد دارد این واحد مسکونی را بفروشد و واحد دیگری بخرد. او این واحد را به ۲ میلیارد میفروشد ولی مجبور است ۳۰ درصد ۱.۵ میلیارد تفاوت قیمت فروش از خرید را مالیات بر عایدی دهد یعنی ۴۵۰ میلیون تومان! حالا او دیگر ۲ میلیارد ندارد بلکه ۱.۵۵ میلیارد دارد! او دیگر نمیتواند مشابه همین واحد را بخرد و مجبور است واحدی کوچکتر بخرد. واحد کوچکتر، درآمد اجاره کمتری خواهد داشت.

این مثال به راحتی نشان میدهد این نوع مالیات، مالیات بر تورم است. تورمی که خود نوعی مالیات پنهان است. یعنی مالیات از مالیات! در واقع، چیزی به نام عایدی سرمایه اصلا وجود نداشت! یک واحد مسکونی، همان یک واحد مسکونی است. حتی با عمر بیشتر و قدیمی تر! چیزی به سرمایه افزوده نشده است.
تنها در یک حالت ممکن است عایدی بر سرمایه رخ دهد و آن زمانی است که رانت برنامه ای ایجاد شود مثلا از کنار واحد مسکونی خیابانی رد شود و باعث افزایش ارزش ملک شود! برای این موضوع هم، مالیات داریم. شهرداریها چیزی تحت عنوان عوارض حق مشرفیت یا عوارض ارزش اضافه شده دریافت میکنند.

پ.ن: وقتی میگوییم این نوع طرحها صرفا چپاول مردم برای کسب درآمد برای دولت و حاکمیت به هر طریقی است، به این دلایل است.

‏یک واحد مسکونی صد سال هم بگذرد، یک واحد مسکونی است (فقط قدیمی تر)!
‏یک دستگاه اتومبیل بعد ۱۰ سال هنوز یک دستگاه اتومبیل است! تازه قدیمی تر!
‏واحد مسکونی و خودرو قدرت زاد و ولد هنوز ندارند!
‏مالیات عایدی سرمایه به شکل فعلی، مالیات بر تورم است! درکش دشوار است؟
اگر کسی خانه یا خودرو را اجاره دهد،مالیات درآمد و‌ اجاره میپردازد.اگر قیمت ملک به خاطر طرحی دولتی مثل ایجاد معبر،افزایش یابد،عوارض حق مشرفیت میدهد.اگر با سیاستهای رانت زا، یک شبه قیمت سکه چند ده برابر میشه و بعدش به شدت افت میکنه، سیاست رانت زا باید حذف شود. وگرنه در مقابل سود یکی، دیگری ضرر کرده و در مقابل مالیات از یکی لابد به دیگری جبران ضرر باید داد!


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن