تکذیبِ تکذیبِ تکذیب، تکذیب شد!

صندوق دارا دوم

اخبار ضد و نقیض در ماه‌های اخیر میلیون‌ها نفر را در بازار سرمایه متحمل ضررهای هنگفتی کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر بعد از گشایش اقتصادی ویژه‌ی دولت روحانی(!)، از صبح امروز گشایش پشت گشایش و تکذیب پشت تکذیب بود که هر کدام از رسانه‌ای منتشر شده و خنجری بر تن خسته‌ی بازار بورس و سهامداران آن شرکت‌های زخمی می‌زد و سرانجام هم کل بازار را به خاک و خون کشاند!

در اتفاقی نادر، بعد از ماه‌ها در بوق و کرنا کردن صندوق ETF دارادوم دولتی و تبلیغ‌های فراوان، انگار ناگهان یک‌شبه (خدا را شکر که بورس جمعه‌ها تعطیل است!) مسئولین به این نتیجه رسیدند که در پی اتفاقات صندوق دارایکم، از این صندوق نیز استقبال چندانی نخواهد شد و بهتر است به یکباره زیر میز بزنند و بگویند بلوکی بهتر است و بعد تقصیر را تا شب و شاید چندین روز گردن دیگری بیندازند تا مردم یادشان برود اصلاً ماجرا چه بوده!

بله، و اینگونه بود که مردمی که مدت‌ها سرمایه‌شان را به امید ظهور صندوق دارادوم و اثرات مثبت روانی آن، در سهام پالایشی خوابانده بودند به یکباره مورد بدترین حملات ارتش سرخ و حتی حملات قلبی قرار گرفتند! حتی دارایکم هم از این حمله بی‌نصیب نماند. زیرا همگان می‌دانستند آغاز پذیره‌نویسی دارادوم، چه تأثیر مثبتی بر صندوق دارایکم خواهد گذاشت و ارزش سهام آن را بعد از مدت‌ها با رشدی مناسب مواجه خواهد کرد. امروز دارایکم با حدود منفی ۸ درصد واکنش مناسبی به این تکذیبیه‌ها نشان داد!

و اما، واکنش برخی از فعالان بورس را بخوانید:

بهنام صمدی، فعال بازار سرمایه:
«۴ ماه است که هر روز از فروش پالایشگاهی‌ها به صورت ETF می‌گویند.
پالایش و پخش به صورت #آبشاری این شرکت‌ها را عرضه کرد و اما حالا می‌گویند وزارت نفت موافق تشکیل صندوق دارادوم نیست!
هنوز بدیهی‌ترین اصول سرمایه‌گذاری در ایران رعایت نمی‌شود که همان ثبات رویه در قانون‌گذاری است.
مگر می‌شود وزارت نفت با مصوبه هیئت وزیران مخالفت کند؟
اعتماد مردم را خدشه دار نکنید.»
«وزیر اقتصاد گفته دلیل عدم عرضه به صورت ETF آماده نبودن زیرساخت‌های لازم از سوی این پالایشگاه‌ها بود.
آقای وزیر کدام زیرساخت؟ مگر مالک سهام خود پالایشگاه‌ها هستند که زیرساخت داشته باشند؟ عرضه کننده سازمان خصوصی‌سازی است.
چرا مردم را سرکار گذاشتید؟ در دقیقه ۹۰ و بعد از فروش آبشاری پالایش و پخش، عرضه این صندوق را لغو کردید؟»

کانال تلگرامی عرضه اولیه:
«قطعاً این تایید و تکذیب‌ها به ضرر سرمایه‌های مردم و بورس تمام خواهد شد … مسئولین بورس به هوش باشید …
مردم بر اساس نظرات مسئولین برای سرمایه‌های خود برنامه‌ریزی و تحلیل می‌کنند. در هیچ کجای دنیا اینجور نیست که چند ماه بگویند دارا دوم در تابستان و یک روز بعد بگویند عرضه بلوکی است و جایگزین دارا دوم شده است. سازمان بورس در جهت صیانت مادی و معنوی سهامداران وظیفه دارد هر چه سریع‌تر همین امروز شفاف‌سازی کند. آقایان با این کارهاتون فقط اعتماد مردم را از خودتان از بین می برید… واقعا باید تاسف خورد …»
«چندین ماه تبلیغات دارا دوم و … بعد در اوج قیمت ها، خبر از منتفی شدن دارا دوم به بهانه اینکه وزارت نفت قبول نکرده! سازمان بورس داره چیکار میکنه در جهت حمایت از سرمایه‌های مردم و بازار سرمایه؟ از آقای رئیسی و دادستان و مجلس می‌خواهیم که به این پرونده ورود کنند.
این اسمش تایید و تکذیب نیست به این کار یک چیز دیگه میگن … مردم دارن پیام میدن که آقا داریم گریه می‌کنیم، یکی گفته داره سکته می‌زنم … یعنی آقای باشعور شما نمی‌فهمی قبل اینکه بیای از دارا دوم و سوم و اینها بگی باید قبلش کارها و هماهنگی‌ها رو انجام بدید؟ بعد واقعا این اعتماد از دست رفته مردم رو چه کسی جوابگو خواهد بود؟»
«آقای روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی، چرا وقتی منتفی شد نیومدین اعلام کنید منتفی شد … بس کنید این بازی‌ها رو …
دیشب تازه صدا و سیما خبر رو به نقل از رئیس خصوصی‌سازی زد و اکنون شما سازمان صدا و سیما رو متهم به اعلام خبر از کانال تلگرامی ۱۰۰۰ نفری می‌کنید! سازمان صدا و سیما نیز باید پاسخگوی این اتهام وارد شده باشد. باید تک تک شماها رو آقای رئیسی و دادستان محترم به عنوان مدعی‌العموم بخواهند تا مشخص گردد مقصر کیست. سرمایه‌های مردم بازیچه شما نیست که روزی ۱۰ بار بگید دارا دوم می‌آید و الان بگویید منتفی شده است چرا که وزارت نفت همکاری نکرد!»

حسین جوادپور، فعال بازار سرمایه:
«در هرصورت پالایشی‌ها اگر در دارادوم قرار بگیرند که عالی می‌شود، اگر هم به صورت بلوکی عرضه شوند باز هم زیر ۶ تومان عرضه نمی‌شوند. این صف فروش‌ها هم فقط نبود سواد بورسی و هیجانات ملت همیشه در صحنه را می‌رساند که گذراست.»

اطلاعیه پالایش و پخش فراورده های نفتی در خصوص عرضه ETF پالایشی ها: کی گفته وزارت نفت آمادگی نداشته؟؟ ما همین الان هم آماده‌ایم. وزیر اقتصاد خودشون گفتن بلوکی انجام بشه!!!

«روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در پاسخ به اظهارات آقای صالح رییس محترم سازمان خصوصی‌سازی در خصوص عدم همراهی وزارت نفت برای واگذاری سهام پالایشگاه‌ها با اظهار تعجب از مطالب اظهار شده توسط ایشان، اعلام کرد: طبق آخرین نظر جناب آقای دژپسند وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، قرار شد سهام پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی فروخته شود و لذا با انتخاب این روش عرضه، دیگر لزومی به تشکیل صندوق ETF نبوده است.
در هر حال در صورت تغییر این نظر و تصمیم برای تشکیل صندوق ETF، این شرکت و وزارت نفت آماده بوده و هستند که تمامی اختیارات خود را در این خصوص به وزیر و وزارت محترم امور اقتصادی و دارایی، تفویض نمایند.»

مردم و سرمایه های آنان بازیچه دست آقایان!
درخواست از رئیس سازمان بورس: تا مشخص شدن وضعیت پالایشی‌ها و جلوگیری از ضرر و زیان وارده به سهامداران، معاملات امروز پالایشی‌ها باطل و تا اطلاع ثانوی و مشخص شدن وضعیت، نماد این گروه متوقف گردد.

و همچنان کی‌ بود کی بود من نبودم!

بازی در حال جذاب تر شدن … دوباره خصوصی سازی به وزارت نفت پاسخ داد و توپ را در زمین وزارت نفت انداخت! از مجلس هم گویا خبرهایی در راه است …
پاسخ شرکت خصوصی‌سازی به وزارت نفت 👇👇

«تشکیل صندوق دارا دوم برعهده وزارت نفت است و قابل انتقال نیست
بر اساس تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت­ها را به روش­های معمول و یا از طریق صندوق­های سرمایه­ گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند. و بر این اساس مسئولیت تأسیس این صندوق­ها بر عهده وزارتخانه تخصصی مربوطه گذاشته شده است و هیچ دستگاهی غیر از دستگاه تخصصی مربوطه(که در مورد صندوق دارا دوم وزارت نفت می باشد)، حق تشکیل صندوق را ندارد و این مجوز قابل انتقال به هیچ دستگاه اجرایی دیگری نیست. لذا موضوع اعطای اختیار توسط وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده­های نفتی به وزارت امور اقتصادی و دارایی هیچگونه موضوعیت قانونی ندارد.

متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای سال جاری هیأت محترم وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا در قالب ٣ صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله (ETF) باقیمانده سهام دولت را به شرح زیر واگذار نماید:
🔸صندوق سرمایه ­گذاری قابل معامله بانک و بیمه، شامل باقیمانده سهام دولت در بانک­های صادرات، ملت، تجارت و شرکت­های بیمه البرز و اتکایی امین.
🔸صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه­های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز.
🔸صندوق سرمایه ­گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت­های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس.

همانگونه که ملت شریف مستحضرند وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان دستگاه تخصصی بانک­ها و بیمه­ ها در اردیبهشت ماه جاری صندوق دارایکم را تشکیل و واحدهای آن صندوق را از طریق پذیره نویسی به عموم مردم عرضه نمود.
در خصوص تأسیس صندوق سرمایه ­گذاری قابل معامله پالایشی، علیرغم پیگیری­های مکرر و تشکیل چندین جلسه با مسئولین مربوطه در وزارت نفت در سازمان خصوصی سازی برای تأسیس صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله پالایشی، متاسفانه زیرساخت های لازم برای تاسیس این صندوق توسط آن وزارتخانه فراهم نگردید و در نتیجه این صندوق تأسیس نگردید. پس از اینکه روش واگذاری باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه ها از طریق ETF پالایشی به نتیجه نرسید لاجرم سازمان خصوصی سازی پیشنهاد عرضه باقیمانده سهام دولت در این ۴ پالایشگاه به صورت بلوکی را به هیات واگذاری ارائه داد و بر آن اساس هیات محترم واگذاری اجازه عرضه بلوکی پالایشگاه های فوق را به این سازمان اعطا نمود.
لازم به ذکر است در صورتی که عرضه بلوکی این پالایشگاه ها موفق نباشد سازمان خصوصی سازی به صورت خرد و تدریجی و به صورت عرضه شناور باقیمانده سهام این پالایشگاه ها را به عموم مردم در بازار سرمایه عرضه می نماید.»

محسن علیزاده،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: «اظهار نظرات متعدد و متناقض می‌تواند منجر به تبعات منفی در بازار باشد ولی من به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس و اوراق بهادار این موضوع را از مسئولان وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان بورس پیگیری خواهم کرد.»

تکذیبِ تکذیبِ تکذیب، تکذیب شد!
فرزین رحیمی زنوز: «گوگل را باز کرده و عبارت بورس+تکذیب را جستجو نمایید. در چند ماه اخیر، اخبار بسیاری از زبان مقامات مرتبط با بازار سرمایه، یا به صورت مستند و یا در قالب شایعه توسط رسانه‌ها مخابره شده که هر بار یا توسط همان مقام مسئول، یا مقام بالادستی و یا توسط یک خبرگزاری دیگر تکذیب شده است!
اخبار ضد و نقیض در ماه‌های اخیر میلیون‌ها نفر را در بازار سرمایه متحمل ضررهای هنگفتی کرده و بعید نیست که فشار روانی ناشی از این مسئله، تبعات جانی برای کسانی داشته باشد که بخشی از سرمایه زندگی خود را به بازار بورس منتقل کرده‌اند.
نکته جالب توجه آنکه گویا ناشران اکاذیب نه تنها مورد پیگرد قرار نمی‌گیرند، که حتی رسانه‌های منتشر کننده این اخبار بدون لغو مجوز و یا اعمال محدودیت همچنان به فعالیت مخرب خود ادامه می‌دهند.
اگرچه نوسان‌سازی‌های این چنینی کام برخی از بزرگان بازار را نیز شیرین می‌کند، اما با عنایت به ارزش معاملات روزانه در بازار سرمایه، که مبیّن سود حاصل از درآمد مالیاتی، حق‌السهم شرکت‌های تابعه بورس و البته سود نجومی کارگزاری‌هاست، برندگان واقعی روزهای پرالتهاب بورس، به وضوح هویدا می‌شوند.»

2 نظر از مردم

  1. دوستان در بور س کار کردن سواد و اطلاعات خاص خودشون رو میخواد.نباید با شنیدن هر خبری هیجانی رفتار کنید.بعدش هم درخواست باطل کردن معاملات رو داشته باشیم.

پاسخ دادن