تکمیل خودروهای ناقص با ترخیص مواداولیه

در حال حاضر روند ترخیص مواد اولیه و قطعات به نسبت گذشته بهتر شده و فعالان قطعه‌ساز برای ترخیص قطعات خود با چالش‌های کمتری روبه‌رو هستند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر،  با توجه به مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در ارتباط با تسهیل در ترخیص مواد اولیه و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی از جمله شرکت‌های قطعه‌ساز، این روند تا حدود زیادی سامان گرفته و فعالان زنجیره تامین قطعه می‌توانند با سرعت بیشتر نیازهای خطوط تولید شرکت‌های خودروساز را تامین کنند که این امر خود را در کاهش تعداد محصولات ناقص خودروسازان و به‌دنبال آن بهبود عرضه توسط خودروسازان نشان می‌دهد.

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی در این باره می‌گوید: در حال حاضر روند ترخیص مواد اولیه و قطعات به نسبت گذشته بهتر شده و فعالان قطعه‌ساز برای ترخیص قطعات خود با چالش‌های کمتری روبه‌رو هستند. براساس مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مواد اولیه و قطعات نیم‌ساخته مورد نیاز واحدهای تولیدی کشور از جمله واحدهای قطعه‌سازی تا سقف ۹۰ درصد بدون نیاز به دریافت کد رهگیری از بانک مرکزی قابلیت ترخیص دارند.وی می‌گوید: تکمیل خودروهای ناقص به میزانی بوده که خودروسازان برای حمل محصولات تکمیل‌شده و عرضه به بازار با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند. اما این مساله تنها در ارتباط با قطعات موجود در گمرک صادق است و چنانچه فعالان قطعه‌ساز بخواهند برای سفارش‌گذاری و خرید مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود اقدام کنند، باید همان مسیر پر پیچ و خم قبلی را طی کنند.

این فعال قطعه‌ساز معتقد است، بحث مشخص بودن منشأ ارز مورد استفاده برای واردات همچنان یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها در این ارتباط محسوب می‌شود و مدیران ارشد بانک مرکزی به هیچ عنوان حاضر نیستند نظر خود را عوض کنند. در حال حاضر که بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و قطعات  واحدهای تولیدی از جمله بنگاه‌های فعال در زمینه قطعه‌سازی با مشکلات و چالش‌های متعدد روبه‌رو است، می‌تواند با تجدیدنظر در این مسیر و حذف بند مشخص بودن منشأ ارز مورد استفاده برای واردات مواد اولیه علاوه‌بر استفاده از منابع ارزی که تولید‌کنندگان در خارج از کشور دارند آن بخش از منابع ارزی را که تولید‌کنندگان در داخل به صورت نقدی دارند نیز به نوعی وارد بازی کند و همین اتفاق سبب خواهد شد تا چرخ واحدهای تولیدی بهتر بچرخد.

پاسخ دادن