تکنولوژی جدید ردیابی نفتکش‌ها چیست؟

تکنولوژی جدید ردیابی نفتکش‌ها چیست؟

آمریکا چگونه کشتی های باربری صادراتی و سوپر تانکرها که از بنادر ایران بارگیری می نمایند را ردیابی می نماید؟

تهران – اقتصاد برتر – ۷ مرداد ۹۸

پرپل ترک Purple TRAC تکنولوژی نوین ردیابی کشتی ها با ضریب خطای صفر است که ۱۰ سفر قبلی کشتی ها را نیز ردیابی کرده و‌ گزارش می نماید.

این سیستم تلفیقی از امواج VHF و ماهواره INMARSAT است که قادر است کلیه اطلاعات کشتی شامل: کشور و شرکت تحت مالکیت، کشور و شرکت اجاره کننده، کشور و شرکت بهره بردار، پرچم، ملیت فرمانده، ملیت افسر ارشد کشتی و غیره را گزارش دهد.

با این سیستم دیگر با خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار کشتی Automatic Identification System یا AID (به اصطلاح محاوره ایی GPS) نمی توان از تیر رس آن خارج شد.

این سیستم برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ در شبه جزیره کره با موفقیت اجرا و بهره برداری گردید و متاسفانه هم اکنون در اختیار آمریکا و متحدان جهت رصد کشتی های صادراتی ایران در آبهای ایران و آزاد بهره برداری می شود.

این سیستم برخی از اطلاعات را از خود منابع ایرانی دریافت کرده و گزارش می نماید از جمله جدول کشتی های صادراتی از بنادر ایران Line Up که اسم کشتی، تاریخ بارگیری و نوع محموله های صادراتی بصورت روزانه از طرف شرکت های کشتیرانی گزارش می گردد.

لازم است از هم اکنون و زمان مانده به تاریخ شروع دور جدید تحریم های فلزات ایران توسط آمریکا که از تاریخ ۸ آگوست ۲۰۱۹ (۱۷ مرداد سال جاری) اجرایی می گردد، از گزارش جزییات کشتی های صادراتی سنگ آهن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، HBI، شمش فولاد، کلیه محصولات فولادی، کنسانتره و کاتد مس، شمش آلومینیوم و‌ محصولات فلزی مرتبط توسط سازمان های دولتی و خصوصی قویا خودداری گردد.

✍️ کیوان طهرانی

پاسخ دادن