تکیه بر دانش بنیان‌ها برای حذف نفت

اقتصادبرتر

تحریم‌های آمریکا سبب شده است تا دولت به فکر حل معضل وابستگی اقتصاد به نفت باشد. در این میان به نظر می‌رسد ایران می‌تواند اقتصاد ایران را از اقتصاد وابسته به نفت که به یک نقطه منفی برای کشور تبدیل شده به یک اقتصاد مبتنی بر دانش و فن‌آوری تبدیل کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، تلاش‌های اخیر سازمان برنامه از یک سو و تلاش‌های حوزه فناوری و علمی از سوی دیگر تحقق این آرزوی ملی را شدنی ساخته است. البته همچنان برخی از راهکارها در استفاده از نفت وجود دارد؛ پتروشیمی گزینه قابل اعتنا در شرایط فعلی است.

*سفر ستاری به روسیه

سورنا ستاری معاون علمی فن آوری رئیس جمهور در حاشیه سفرش به مسکو طی نشست مشترک شرکت‌های دانش بنیان و نوآور ایران و روسیه به سؤالهای خبرگزاری اسپوتنیک پاسخ دادند.

به گفنه سورنا ستاری، بعد از نمایشگاه بین‌المللی اینوپروم در شهر یکاترینبورگ روسیه بیش از ۳۰ قرارداد همکاری در زمینه صادرات محصولات ایرانی به روسیه امضا شد:

“براساس آخرین اطلاعاتی که به من ارائه شده در همایشی که بین شرکت‌های خصوصی دو کشور برگزار شده است، بیش از ۳۰ قرارداد همکاری در زمینه صادرات محصولات ایرانی به روسیه به امضا رسیده است و نتایج همایش امروز نیز طی چند روز آینده مشخص خواهد شد که به چه صورت انجام خواهد شد.”

*۱۰ سند همکاری مشترک بین ایران و قفقاز شمالی امضاء شد

وی ضمن پاسخ به این سؤال که آیا همکاری شرکت‌های ایران و روسیه در زمینه علمی و فنآوری می‌تواند فشار آمریکا بر ایران را کاهش بدهد، گفت: “این که ما بتوانیم اقتصاد ایران را از اقتصاد وابسته به نفت که به یک نقطه منفی برای کشور تبدیل شده و فشار آمریکا نیز عمدتا بر صنایع نفت و بخش صادرات نفت ما هست را به اقتصادی مبتنی بر دانش و فن‌آوری تبدیل کنیم که تنوع زیادی در صادرات محصولات دارد،رها سازیم.

این هدف ما طی ۶ – ۵ سال اخیر در معاملات علمی فن آورری بوده است و نتیجه این فعالیت‌ها نیز اینگونه است که بیش از چهار هزار شرکت در حوزه‌هایی مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی، آی سی تی، هوا و فضا فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها توانستند درآمد ۱۰ هزار دلاری برای ایران به همراه داشته باشند و به تازگی وارد بحث صادرات شدند که پلتفرم‌های صادراتی آنها با پلتفرم‌های صادراتی نفت قدیمی ما خیلی متفاوت است.

بخش صادراتی ادبیات و فرهنگ و استانداردهای جدیدی دارد و خوشبختانه شرکت‌ها به سرعت در حوزه صادرات رشد پیدا می‌کنند. در انتخابات چند ماه پیش اتاق بازرگانی ایران ۱۳ عضو از ۴۰ این اتاق دانشجویان استارت آپ‌ها و دانش‌بنیانی بودند که وارد این حوزه شدند و توانستند به اتاق بازرگانی ایران راه پیدا کنند و این نسل جدید، کارآفرینی آینده ایران را متحول خواهد کرد.”

قابل ذکر است که در چارچوب نمایشگاه بین‌المللی اینوپروم در شهر یکاترینبورگ روسیه شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به ریاست سورنا ستاری معاون علمی و فن‌آوری رئیس جمهور با شرکت‌های دانش‌بنیان روسی ملاقات و عرصه‌های همکاری را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بعد از نمایشگاه بین‌المللی اینوپروم سورنا ستاری معاون علمی و فن‌آوری رئیس جمهور با آندری فورسنکو دستیار رئیس جمهور روسیه در امور علوم و فنآوری در مسکو دیدار کرد و در نشست مشترک شرکت‌های دانش بنیان و نوآور ایران و روسیه شرکت کرد.

وزیر منطقه فدرال قفقاز شمالی اطلاع داد که در همایش تجاری ایران و قفقاز شمالی بیش از ۱۰ سند همکاری مشترک امضاء شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وزارت نیرو، سرگی چباتاریف وزیر منطقه فدرال قفقاز شمالی در نشست آغاز به کار کارگروه استانی همکاری دوجانبه ایران و قفقاز شمالی بیان داشت: در این کارگروه نه تنها تمامی استان‌های قفقاز شمالی بلکه سایر مناطق مختلف روسیه نیز با علاقه فراوان در آن شرکت می‌کنند و مطمئناً در آینده نزدیک شاهد به ثمر رسیدن توافقات میان مناطق مختلف قفقاز شمالی و استان‌های ایران خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: به منظور جهش هر چه بیشتر در روابط میان دو منطقه مناسب است تا یک نماینده از هر طرف به صورت دائم انتخاب شود تا به صورت مداوم پیگیر اجرای پروژه‌ها و نتایج حاصل از توافقات میان مقامات ایران و قفقاز شمالی باشد.

در این اجلاس الک خاتسایف، رئیس روسی کارگروه استانی همکاری‌های دو جانبه در خصوص روابط تاریخی ایران و قفقاز شمالی خاطر نشان کرد که نقطه عطفی برای گسترش روابط میان دو منطقه است و ادامه داد: در حال حاضر علاقه‌مندی بالایی از طرف استان‌های روسی برای همکاری با استان‌های ایرانی وجود دارد. ۶۱ استان روسیه از همکاری‌های منطقه‌ای و استانی بین روسیه و ایران حمایت کرده‌اند.

*راهکارهای نوبخت برای کاهش وابستگی بودجه به نفت

عضو کمیسیون صنایع و معادن جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی راهکارهای کاهش وابستگی بودجه به نفت را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، رامین نورقلی پور عضو کمیسیون صنایع در خصوص جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی اصلاح ساختار بودجه گفت: در جلسه امروز عادل آذر رئیس دیوان محاسبات، جلالی رئیس مرکز پژوهش ها، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت، راهکارهایی ارائه دادند.

وی ادامه داد: محور اصلی صحبت‌ها بررسی کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت بود که در این راستا راهکارهایی از سوی سازمان برنامه و بودجه در قالب راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تنظیم شده است که به مجلس ارائه شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: توافقات در سطح سران قوا مطرح شد و دولت پیشنهادات خود را درقالب لایحه‌ای به مجلس ارائه خواهد داد تا هر چه زودتر تصویب و اجرایی شود.

نورقلی پور با بیان اینکه این تصمیمات در خردادماه اخذ شده و احتمالاً تا اواخر مردادماه به مرحله اجرا خواهد رسید، گفت: مجلس شورای اسلامی با اصلاحات مدنظر دولت برای کاهش وابستگی بودجه به نفت موافق بود.

*ایجاد اشتغال با احداث پتروپالایشگاه‌ها

وزیر نفت هفته گذشته ضمن تاکید بر اینکه من فکر می‌کنم یکی از دلایل تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا، باز کردن بازار برای فروش نفت آمریکاست گفت: تحریم پتروشیمی‌ها موضوع تازه‌ای نبوده است، من هم منظور آمریکا را از این موضوع متوجه نشدم و در ظاهر این مسأله بیشتر برای تبلیغات و اینکه نشان دهند که ایران را تحت فشار قرار می‌دهند است، در صورتی که این تحریم بر صنعت پتروشیمی ایران تأثیری نداشت.

زنگنه درباره برنامه وزارت نفت برای تداوم تولید نفت در شرایط کنونی کشور و استفاده از ظرفیت پالایشی و صادرات فرآورده به جای نفت تصریح کرد: ما حداکثر استفاده را از ظرفیت داریم، من نمی‌توانم در این باره زیاد صحبتی کنم زیرا سبب افزایش فشار بر کشور می‌شود، اما پالایشگاه‌های ما حدود یک سال است که با ظرفیت بالا کار می‌کنند و این رقم بیشتر از این هم می‌تواند بشود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه همه فرآورده‌های ما قابلیت صادرات دارند، گفت: در این هفته مقدار تولید بنزین کشور از ۱۱۰ میلیون لیتر در روز عبور می‌کند و این بالاترین رقم تاریخی است که تاکنون داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه همه فرآورده‌ها از جمله بنزین و گازوئیل، گاز مایع، نفت کوره و سوخت جت در کشور به صورت مازاد برای صادرات وجود دارد، اظهار داشت: برنامه‌ریزی جدی برای صادرات این فرآورده‌ها از طریق خشکی و دریا شده‌ است.

زنگنه با اشاره به اینکه افزایش بسیار قابل توجهی را در ظرفیت پالایشی کشور شاهد خواهیم بود، ادامه داد: هم‌اکنون به دلیل شرایط تحریم این تصمیم گرفته شده است و همکاران صنعت پالایش هم بسیار خوب در حال فعالیت در این بخش هستند.

پاسخ دادن