ثبت سفارش فروش سهام عدالت از فردا

اقتصاد برتر

کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می‌توانند از فردا (سه‌شنبه ۹۹/۳/۶) به شعب بانک‌هایی که قبلا در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی‌سازی معرفی کرده‌اند، مراجعه کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۵ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت اقتصاد و  دارایی، این افراد می‌توانند با تکمیل فرم‌های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت خود و تعهدنامه مربوطه، اقدام کنند.

در اجرای ابلاغیه مورخ ۹۹/۲/۹ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر آزادسازی سهام عدالت و با عنایت به مصوبه مورخ ۹۹/۲/۳۰ شورای عالی بورس این اطلاعیه صادر شده است.

همچنین این اطلاعیه می‌افزاید، پس از اتمام مهلت اعلام شده در سامانه سهام عدالت (۹۹/۳/۸) از تاریخ ۹۹/۳/۱۰ بانک‌ها از طریق کارگزاری‌های خود یا کارگزاری‌های طرف قرارداد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق شده به حساب آن‌ها واریز خواهند کرد.

آغاز سفارش برای فروش سهام عدالت از فردا

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: افرادی که روش مستقیم را در سهام عدالت انتخاب کرده‌اند می‌توانند از ششم خرداد به بانک‌ها سفارش فروش دهند.

سخنگوی ستاد راهبردی آزادسازی سهام عدالت در یک برنامه تلویزیونی جزئیاتی جدید از فروش سهام عدالت را عنوان کرد.

حسین فهیمی سخنگوی ستاد راهبردی آزادسازی سهام عدالت در برنامه تیتر امشب گفت: کسانی که قصد مدیریت مستقیم سهام عدالت خود را دارند، از سه شنبه می توانند روند فروش ۳۰درصد از سهام خود را آغاز کنند.

او ادامه داد: تصمیم برای فروش به صورت درصدی برای موارد اضطرار در نظر گرفته شده است و می تواند ابزاری برای کنترل بازار باشد و بازار را متعادل خواهد کرد.

فهیمی تاکید کرد: در کل سهام عدالت، دارایی با ارزشی است و توصیه ما به مشمولان حفظ و نگهداری این سهام است چراکه در آینده رشد مناسبی خواهد داشت.

این مقام مسئول در خصوص فرزندان جدیدی که به خانوار اضافه شده اند و سهام ندارند گفت: این سهام در حال حاضر فقط به مشمولان قبلی تعلق دارد و فعلا برنامه ای برای ثبت نام جدید سهام عدالت نداریم.

فهیمی تصریح کرد: حدود ۲۰ درصد مشمولان، آزادسازی سهام به شیوه مستقیم را انتخاب کرده اند و مابقی مشمولان مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را دارند.

او در خصوص برخی نگرانی ها در مورد نقدینگی حاصل از فروش سهام عدالت گفت: نقدینگی حاصل از فروش ۳۰ درصد سهام عدالت در حدی نیست که بازار را تحت تاثیر قرار دهد و ابزار کنترلی برای بازار سرمایه محسوب می شود.

دارندگان سهام عدالت از ۱۰ خرداد می توانند باقیمانده سهامشان را مدیریت کنند
سخنگوی ستاد راهبردی آزادسازی سهام عدالت افزود: دارندگان سهام عدالت از ۱۰ خرداد به بعد می توانند باقیمانده سهامشان را مدیریت کرده و در صورت تمایل هر نمادی را که خواستند، بفروشند.

فهیمی گفت: سهام دار حقوق مختلفی دارد و یکی از آن ها حق فروش سهام است. جنبه مهم آن نظارت سهام دار بر روی سهام است که باعث رونق تولید می‌شود. سهام داران با مراجعه به بانک می‌توانند درخواست فروش بدهند.

سفارش فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت به بانک ها از ۶ خرداد

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به این سوال که چه کسانی می‌توانند به بانک‌ها وکالت فروش سهام خود را بدهند، گفت: افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند می‌توانند از ششم خرداد به بانک‌ها سفارش دهند.

فهیمی با بیان اینکه از سه شنبه سفارش فروش پذیرفته می‌شود، افزود: سهام عدالت سبدی از سهام ۳۶ شرکت برتر بورسی است و ارزش نگهداری بلند مدت دارد.

گر فردی هم نخواهد از طریق بانک اقدام کند می تواند از ۱۰ خردادبه بعد ۳۰ درصد سهام خود را بفروشد. البته افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند محدودتی در میزان فروش سهام خود ندارند و زمانی که آزادسازی صورت گرفت می‌توانند کل سهام خود را از طریق شرکت‌های استانی به فروش برسانند.

سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت با تاکید بر اینکه مراجعه مشمولان به شعب بانک‌ها اجباری نیست، گفت: مشمولان می‌توانند از اپلیکیشن یا وب سایت بانک مدنظر خود استفاده کنند.

احراز هویت غیرحضوری مشمولان سهام عدالت از ۸ خرداد

سخنگوی ستاد سهام عدالت گفت: برای احراز هویت نیازی به حضور فیزیکی افراد در دفاتر پیشخوان دولت نیست.شرایط استفاده از سامانه الکترونیک سهام عدالت در سایت سجام به طور واضح توضیح داده شده است به طوری که افراد از ۸ خرداد با مراجعه به این سایت دیگر نیازی به حضور فیزیکی در دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت ندارند.

او ادامه داد: افراد می‌توانند علاوه بر دفاتر پیشخوان به بانک‌ها و دفاتر کارگزاری برای احراز هویت خود مراجعه کنند.

فهیمی گفت: کسانی که سهام خود را نگه داشته اند از امکانات شرکت، سود و نظارت آن در آینده بهره‌مند خواهند شد.

فهیمی در پاسخ به سوال ایسنا که چرا در تعهدنامه بانکی ذکر شده است که فرد اجازه اعتراض در خصوص سهام انتخابی برای فروش را ندارد؟ گفته بود: تعداد مشمولان زیاد است و بانک‌ها نمی توانند مورد به مورد با افراد چک کنند. بانک سفارشها را تجمیع می کند و به کارگزاری تحویل می‌دهد. در واقع اجرای شرایط سفارش برای هر فرد امکان پذیر نیست.

مدارک لازم برای فروش سهام عدالت در بورس

همانطور که بالا قید شد کسانی که سهامداری مستقیم را در آزادسازی انتخاب کرده باشند می توانند خودشان به طور مستقیم هر میزان که مایل باشند از سبد سهام شان را بفروشند و یا حتی از آن خریداری کنند و تعداد آن را بالا ببرند.

برای این منظور لازم است افراد کد بورسی از کارگزاری های مجاز بازار سرمایه دریافت کنند تا با تخصیص صفحه کاربری امکان خرید و فروش سهام در بورس را داشته باشند. دریافت کد سهامداری مستلزم ثبت نام و مراجعه حضوری به کارگزاری های یا دفاتر پیشخوان دولت است و پس از مدتی کد سهامداری افراد صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد سهامداری شامل مدارک هویتی اعم از کارت ملی شناسنامه کد پستی شماره تماس و آدرس و اطلاعات حساب بانکی می باشد.

البته توجه داشته باشید برای دریافت کد بورسی افراد همزمان باید در سامانه سجام ثبت نام کنند و احراز هویت شوند و بدون ثبت نام در سامانه سجام که همان مدارک بالا را نیاز دارد کد بورسی شما فعال نخواهد شد.

فرم فروش سهام عدالت در بانک

جزییات اقرارنامه و فرم ۷ بندی درخواست فروش سهام عدالت نشان می‌دهد که مشمولان سهام عدالت این اختیار را به کارگزار فروشنده سهام می‌دهد که سهام عدالت را به هر قیمتی که در لحظه فروش سهام در بازار امکان فروش آن را دارد به فروش برساند.

همچنین در بند ۳ تاکید شده است، کارگزار تنها می‌تواند ۳۰ درصد از مجموع تعداد سهام شرکت‌ها یا ارزش ریالی سهام متعلق به اینجانب را از مجموع سهام متعلق به فرد را به فروش برساند.

از سویی دیگر بر اساس بند ۴، مشمولان سهام عدالت بعد از اعلام سفارش فروش، حق لغو یا تغییر آن را هم ندارند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، بر اساس بند ۷ نیز انتخاب زمان فروش و سهامی که باید به فروش برسد به عهده کارگزار با هماهنگی ناظر بازار است و در این خصوص اختیار تام به کارگزار و ناظر بازار داده می‌شود.

گفتنی است در بند ۷ آمده است، اینجانب حق هرگونه اعتراض در مورد سهام انتخابی برای فروش به موجب این درخواست، زمان فروش و روش انتخابی بر مبنای تعداد سهم یا ارزش ریالی سهام، قیمت فروش سهام و هزینه قانونی کسر شده برای فروش سهام را از خود سلب و ساقط می‌کنم.

 

مردم در مورد فروش سهام عدالت خود زود تصمیم نگیرند

دکتر طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه قیمت روز سهام عدالت بیش از ۹ میلیون تومان است، گفت: مردم در مورد فروش یا عدم فروش سهام عدالت خود حوصله کرده و دانش کافی به دست آورند.

نقدینگی مربوط به گردش پول سهام عدالت مطلوب است

همچنین مظاهری کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بسته تخصیص سهام در دولت قبل به سرانجام نرسید و کاری که امروز انجام شده کاری جسورانه و جدی است و امیدورام کار نیمه تمام را دولت فعلی به نحو احسن انجام دهد.

او افزود: سهام عدالت و گردش مالی حاصل از فروش آن باعث رونق بازار سهام می‌شود.

مظاهری گفت: بحث نقدینگی ارتباطی به سهام عدالت ندارد و مربوط به پایه پولی است. نقدینگی منفی پدیده پولی است و آن به کارکرد دولت و بانک مرکزی برمی گردد اما نقدینگی مربوط به گردش پول سهام عدالت مطلوب است.

او افزود: گردش پولی حاصل از فروش ۳۰ درصد سهام عدالت از نوع نقدینگی منفی نیست در ضمن حجم آن نیز کم است.

ارزش فروش ۳۰ درصد از هر #سهام_عدالت حدود ۳ میلیون تومان می شود

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سهام یک میلیونی تومانی قیمت ۱۳ سال پیش است و قیمت بورسی آن در تاریخ ۱ خرداد ماه ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و هر فردی که اقدام به فروش ۳۰ درصد آن کند حدود ۳ میلیون تومان دریافت می کند.

او گفت: البته سهام غیر بورسی آن هم هست که به این اضافه می‌شود. باید در این رابطه به مردم و سهامداران توضیح داده شود.

مظاهری با اشاره به اینکه افراد به ۳ دلیل سهام عدالت خود را می فروشند افزود: برخی پول لازم دارند و تصمیم بر فروش گرفته اند، برخی هم می خواهند آن را تست‌کنند و برخی می خواهند این سهام را بفرشند و سهمی دیگر بخرند.

فروش سهام‌ عدالت تاثیر منفی در بازار سرمایه ندارد

عامری مقدم کارشناس بازار سرمایه هم با بیان اینکه ذات بازار افت و خیز دارد، گفت: بازار در اوایل سال روند افزایشی داشت و اصلاحاتی را هم به خود دید.

او افزود: ارزنده بودن سهام‌ عدالت ذاتی است و مردم نباید نگران باشند.

عامری مقدم با بیان اینکه امکان فروش دائمی است، گفت: هموطنان سهام خود را نگه دارند و از اثرات بازار استفاده مفید داشته باشند.

او تاکید کرد: با توجه با شرایط فعلی و آزاد سازی سهام عدالت و فروش سهام نگرانی‌هایی را در بازار سرمایه ایجاد کرده است، اما با توجه به ارزش معاملات، نگرانی‌ها بی مورد است و تاثیر منفی در بازار سرمایه نخواهد گذاشت.

سهام عدالت؛ روش مستقیم یا غیر مستقیم کدام سودآورتره؟

23 نظر از مردم

    • سلام دوست عزیز فعلا که تعطیلی بوده و سهام باید تو بورس بفروش برسه تا پول به حسابتون واریز بشه و عجله نکنید ی موقع ۳۰ درصد سهامتون رو که ارزش تقریبی ۳ م داره رو به مبلغ ۴۵۰ هزار تومن بفروشید.

  1. سلام خانم افسانه عزیز. من چندروزه مطالعه کردم تو سایت اما آخر نفهمیدم روش مستقیم سودش بیشتره یا غیر مستقیم؟ لطفا تاوقت تموم نشده راهنماییم کنید. سلامت باشید.

پاسخ دادن