ثبت نام ۲۰۰ متقاضی مشارکت در طرح «شهروند دیپلمات»

اقتصاد برتر

ایمان حجتی  با بیان اینکه همه تجار، اساتید دانشگاه، ورزشکاران، فعالان فرهنگی و رسانه ای که دارای کانال ارتباطی با خارج از کشور و یا ظرفیت و توانمندی ویژه ای هستند می توانند شهروند دیپلمات باشند، گفت: تاکنون با فراخوانی که برای عموم شهروندان با عنوان طرح ” شهروند دیپلمات” منتشر شده است، حدود ۲۰۰ نفر برای مشارکت در این طرح ثبت نام کرده اند.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ دی ۹۹

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان در هفتاد و دومین نشست خبری از سلسله نشست های خبری سه شنبه ها با رسانه در گفت و گو با خبرنگاران، پیرامون اجرای طرح «شهروند دیپلمات» که با ابتکار اداره بین الملل شهرداری اصفهان برگزار خواهد شد، اظهار داشت : شهروند دیپلمات طرحی در راستای نوعی از دیپلماسی غیررسمی با محوریت دیپلماسی شهروندی است که توسعه ارتباطات اصفهان با شهرهای خواهرخوانده را مدنظر دارد.  اصفهان با پتانسیل شهرهای خواهرخوانده قصد دارد تا پلی برای ارتباطات بین شهروندان شهرهای جهان ایجاد کند و نقطه تحولی در این زمینه خواهد بود. از مهرماه سال گذشته در برنامه ریزی های اداره کل ارتباطات شهرداری اصفهان به این نتیجه رسیدیم که گام هایی برای تقویت تعاملات بین المللی برداریم که یکی از این گام ها، ارتباطات موثر با طرف های خارجی بویژه شهرهای خواهرخوانده بود. بر همین اساس و با توجه به خواهرخواندگی اصفهان با ۱۳ شهر جهان و همچنین پیمان دوستی اصفهان با شهر گیونگجو در کره جنوبی، پیمان خواهرخواندگی محله ایسی له مولینو در فرانسه با محله جلفا در شهر اصفهان و عضویت اصفهان در ۱۰ مجمع جهانی و سازمان بین المللی، به دنبال تقویت ارتباطات موثر با کشورهای خارجی هستیم.

حجتی با بیان اینکه در این مسیر با چالش های زیادی روبرو بودیم که یکی از آنها خاموش شدن چراغ ارتباطات با برخی شهرهای خواهرخوانده بود، تصریح کرد: مواجهه با این چالش با اپیدمی کرونا در جهان و اصفهان همزمان شد و این موضوع ما را به استفاده از فرصت اشتراک تجربیات شهرها در زمینه کرونا سوق داد. با مجموعه اقدامات در دوران کرونا توانستیم اولین گام را برای تقویت ارتباطات موثر برداریم، اصفهان و دیگر شهرهای جهان، تجربیات خود از ایپدمی کرونا را در شبکه شهرهای جهان ثبت کردند و با هم در گفت و گوهای آنلاین و … به اشتراک گذاشتند.

  • اصفهان پایلوت اجرای طرح شهروند دیپلمات در کشور

وی ادامه داد: در برنامه ریزی های بعدی به فکر استفاده از توان بین المللی کنشگران بودیم از تیر تا آذرماه سال جاری درصدد همراه سازی نهادهای مختلف برای اجرای طرح «شهروند دیپلمات» بودیم که یکی از همراهان ما در این موضوع، وزارت امور خارجه است که برای تسهیل ارتباطات، همزمان با سفر سخنگوی وقت وزارت امور خارجه به اصفهان این طرح مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت. با کمک وزارت امور خارجه، این طرح مراحل خود را طی کرد و اصفهان به عنوان پایلوت اجرای طرح شهروند دیپلمات در کشور انتخاب شد.

*اعلام دوستی بین شهرها اصلی ترین دستاورد خواهرخواندگی است

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان افزود: مهمترین و اصلی ترین دستاورد خواهرخواندگی اعلام دوستی بین مردم دو شهر است و شهرها اگرچه در زمینه اقتصادی و فرهنگی تعاملاتی دارند اما مبنای همه این تعاملات، دوستی ملت هاست. وی به ارتباط شهر اصفهان با ۵ شهر مسلمان خواهرخوانده اعم از کوالالامپور، بعلبک، لاهور، داکار و کویت اشاره و تصریح کرد: بنا به درخواست شهردار جدید کوالالامپور به زودی دیدار آنلاین شهردار اصفهان و شهردار کوالالامپور برگزار می شود. همچنین در رابطه با شهر کویت که از خواهرخوانده های اصفهان است، با تلاش دیپلماتیک شهرداری اصفهان، موفق به ایجاد ارتباط شدیم و در نهایت مدیر عام شهر کویت با شهردار اصفهان مکاتباتی را برقرار کرد و این همان جایی است که دیپلماسی شهری به کمک دیپلماسی رسمی و دولتی می آید.

  • پیوند خواهرخواندگی سمرقند و اصفهان در دست بررسی است

در ادامه این نشست، علیرضا سالاریان، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان با اشاره به ظرفیت حضور ۱۵۰ هزار اصفهانی در کشورهای خارجی، تصریح کرد: این افراد که در بخش های تجاری، دانشگاهی و … فعال هستند، ارتباطاتی با اصفهان دارند که یک نمونه آن اقدام آنها برای برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در پاریس بود. پیشنهاداتی برای پیمان خواهرخواندگی با اصفهان دریافت شده اما اصفهان معیارهای ویژه ای برای انتخاب خواهرخوانده دارد، پیشنهاداتی که به اصفهان می شود بر اساس همخوانی تاریخی، اجتماعی، جمعیتی و اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد. بررسی پیشنهاد خواهرخواندگی اصفهان با شهرهای پورتوی پرتغال و باندونگ اندونزی همچنین پیوند خواهرخواندگی اصفهان و سمرقند نیز در دست بررسی است تا طی چندماه آینده به نتیجه برسد. وقتی اصفهان نصف جهان است چرا با نصف جهان ارتباط و تعامل نداشته باشد؛ هرچه تعداد پیمان های جهانی اصفهان بیشتر باشد به افزایش اعتبار بین المللی این شهر کمک خواهد کرد. گفتنی است ثبت نام در طرح شهروند دیپلمات تا اواخر بهمن ماه ۹۹ از طریق سایت intaffairs@isfahan.ir قابل انجام است.

پاسخ دادن