جابجایی موادمخدر با هواپیماهای ناتو و آمریکا از افغانستان

سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اخبار موثق داریم که هواپیماهای ناتو جابجایی و قاچاق مواد مخدر انجام می‌دهند. و این نشان می‌دهد ما با پدیده مواد مخدر و تولید آن مواجه نیستیم بلکه با یک جنگ روبرو هستیم که ایران در خط مقدم آن قرار دارد.

تهران – اقتصاد برتر ۳ شهریور ۹۹

سردار مومنی گفت : در سال ۲۰۰۰ کل تولیدات مواد مخدر در افغانستان حدود ۲۰۰ تن بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۹ هزار تن رسید، یعنی نزدیک به ۵۰ برابر افزایش یافت. سردار مومنی در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی معاونان، دبیران کل و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها که روز دوشنبه سوم شهریور در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد گفت: یکی از رویکردها و اولویت اصلی ما در حوزه پیشگیری و اقدامات فرهنگی و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است. در ۴ دهه گذشته اقدامات خوبی در حوزه مقابله صورت گرفت، ولی به نظر می‌رسد که در حوزه پیشگیری جای فعالیتهای بیشتری داریم و به همین دلیل در عین حال که حوزه‌های مقابله، درمان و کاهش آسیب با قدرت پیگیری می‌شوند، اما اولویت اول ستاد مبارزه با مواد مخدر حوزه پیشگیری از شیوع و اعتیاد است و این راهبرد اصلی ماست و برهمین اساس طرح بازیگران زندگی در سال گذشته در جلسه ستاد مطرح شد و به تصویب رسید که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد و ایشان تاکید خاصی بر اجرای طرح یاریگران زندگی داشتند. وی گفت : براساس اطلاعات موثق، هواپیمای ناتو و آمریکا جابه جایی مواد را در کشور همسایه انجام می‌دهند، بنابراین ما در عین حال که به موضوع مقابله ادامه می‌دهیم، اما گریزی نیست که رویکرد پیشگیری را در اولویت اول قرار دهیم. وی تصریح کرد: اولویت و راهبرد ستاد مبارزه با مواد مخدر این است که در کنار درمان و مقابله به امر پیشگیری و اجتماعی شدن موضوع مواد مخدر توجه ویژه را اختصاص دهد.

  • مواد مخدر عامل ۵۵ درصد طلاق‌ها

مومنی گفت : مومنی گفت: پیش بینی شده بود ۲۰ هزار مدرسه در طرح یاریگران زندگی قرار بگیرند که تاکنون، ۱۲ هزار مدرسه، آموزش‌های لازم را دیده‌اند البته به دلیل شرایط کرونا هنوز نتوانسته‌ایم باقی آموزش‌ها را در مدارس اجرا کنیم که می‌توان از آموزش‌های مجازی و فضای مجازی کمک بگیریم. مومنی همچنین بیان کرد: رشد شیوع مصرف مواد مخدر در جمعیت دانش‌آموزی متوقف شده است که طرح یاریگران زندگی و دیگر طرح‌ها نقش بی بدیلی در این مهم داشته اند که امیدواریم با همراهی دستگاه‌های فرهنگ‌ساز شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه باشیم. وی در پایان بر اجرای طرح یاریگران زندگی، اجرای مستمر طرح جمع آوری معتادان متجاهر و ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر تاکید کرد و گفت: حدود ۵۰۰ تن مواد مخدر در پنج ماهه نخست امسال کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.

پاسخ دادن