جاسوسی واشنگتن از رهبران اروپا

در پی افشای جاسوسی آمریکا از رهبران و سیاستمداران اروپا؛ نروژ سفیر آمریکا را احضار کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

نروژ عالی‌ترین مقام سفارت آمریکا در این کشور را پس از افشای اخبار جاسوسی آمریکا از سیاستمداران چهار کشور اروپایی از جمله این پادشاهی‌نشین واقع در شمال اروپا احضار کرد.

فرانک بکه‌-ینسن، وزیر دفاع نروژ در پیامی توئیتری نوشت: «وزارت دفاع امروز میزبان نشستی با حضور فرستاده آمریکا در اسلو بود. در این جلسه ما بطور روشن اعلام کردیم که جاسوسی از متحدان غیرقابل قبول است.»

این هشدار پس از آن به طرف آمریکایی داده شد که گزارش تحقیقات تلویزیون عمومی دانمارک که یکشنبه گذشته منتشر شد، نشان داد واشنگتن دست‌کم تا سال ۲۰۱۴ میلادی از شبکه کابل‌های زیردریایی دانمارک برای شنود گفت‌وگوهای شخصیت‌های سیاسی در چهار کشور آلمان، سوئد، نروژ و فرانسه استفاده کرده است.

این گزارش حاکی است، آژانس امنیت ملی آمریکا به کمک دانمارک توانسته است به پیام‌های متنی، تماس‌های تلفنی، ارتباطات اینترنتی، جست‌وجوها و چت‌های مقاماتی همچون آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانک‌ – والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه وقت آن کشور و رئیس جمهور کنونی دسترسی یابد.

در واکنش به این افشاگری که یادآور رسوایی‌ شنودهای افشا شده از سوی ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ میلادی است، مقامات پاریس، برلین و شماری دیگر از پایتخت‌های اروپایی خواستار توضیح دانمارک و آمریکا شدند.

پس از برگزاری دیدار ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ نیز اعلام کرد: «خوشحالم که آمریکایی‌ها به صراحت گفتند که در سال ۲۰۱۴ میلادی سیاستشان را در قبال متحدانشان تغییر دادند و اعلام کردند که با ما و دیگر کشورها برای روشن شدن آنچه اتفاق افتاده، همکاری خواهند کرد.»

او افزود که با مته فردریکسن، همتای دانمارکی خود نیز گفت‌وگو کرده است. خانم سولبرگ گفت: «بار دیگر به او گفتم ما جاسوسی علیه دوستان نزدیک و متحدان را غیرقابل قبول و غیر ضروری می‌دانیم.»

پاسخ دادن