جانسون اکثریت پارلمان را از دست داد

دولت انگلیس اکثریت پارلمان را از دست داد
اقتصادبرتر

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه اکثریت پارلمانی خود را از دست داد.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۲ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اسکای نیوز، این اتفاق پس از آن روی داد که فیلیپ لی، از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان به حزب لیبرال-دموکرات که طرفدار اتحادیه اروپا است، پیوست.

بوریس جانسون روز سه‌شنبه در پارلمان در حال ارائه گزارش خود دربارۀ نشست گروه ۷ بود که فیلیپ لی جایگاه محافظه‌کاران را ترک کرد و به لیبرال‌-دموکراتها پیوست.

دولت انگلیس اکثریت پارلمان را از دست داد

 این مرد یعنی دکتر فیلیپ لی، وزیر سابق دادگستری جلوی چشم نمایندگان از صندلی خود در بخش محافظه‌کاران جدا شده و روی صندلی لیبرال دموکرات‌ها نشست.Phillip Lee sits to Liberal Democrat leader Jo Swinson as she speaks in the House of Commons

 وی ضربه بزرگی به بوریس جانسون که قصد اجرای «برگزیت بدون معامله» را دارد، زد.

او سپس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من به این نتیجه رسیدم که تا زمانی که عضو محافظه‌کار پارلمان باقی بمانم، نمی‌توانم در راستای منافع رای دهندگان و کشورم خدمت کنم.»

 لی افزود: «این دولت محافظه‌کار با روش‌هایی غیراصولی به پیگیری برگزیت می‌پردازد؛ روش‌هایی که پیامدهایی مضر در پی دارد. با این کار زندگی و معیشت مردم و بطور ناخواسته تمامیت بریتانیا را به خطر می‌اندازد.»

 لی همچنین در گفتگو با اسکای‌نیوز اعلام کرده است که انتظار دارد نمایندگان بیشتری حزب محافظه‌کار بریتانیا را ترک کنند.

هفته گذشته نیز اکثریت محافظه‌کار پارلمان بریتانیا حمایت نماینده‌ای از ولز را از دست داده بودند و به این ترتیب تنها ۳۰۹ کرسی را در پارلمان در اختیار داشتند که شامل ۱۰ کرسی حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی نیز می‌شد.

بیشتر بخوانید: درخواست جانسون از ملکه: پارلمان رو منحل کن

از دست دادن اکثریت مطلق در پارلمان در حالی روی می‌دهد که آقای جانسون بشدت بر سر موضوع برگزیت با نمایندگان اختلاف دارد. او تاکید کرده که کشورش اتحادیه اروپا را در ۳۱ اکتبر با توافق یا بدون توافق ترک خواهد کرد و هشدار داده است که در صورت مقاومت نمایندگان، انتخابات زودهنگام برگزار خواهد کرد.

در حالی که تنها ۵۸ روز تا زمان تعیین شده از سوی بوریس جانسون باقی مانده است، ائتلافی از نمایندگان منتقد و مخالف او که به «شورشیان» معروف شده‌اند در تلاشند تا او را مجبور کنند که این خروج را برای سه ماه دیگر به تعویق بیندازد.

یک منبع دولتی نیز اعلام کرد در صورتی که وی در رای‌گیری برگزیت در پارلمان شکست بخورد، به دنبال انتخابات زودهنگام خواهد بود.

پاسخ دادن