جایزه توانیر به کم مصرف‌ها

جایزه توانیر به کم مصرف‌ها

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: جایزه‌ای برای مردمی که اقدام به کاهش مصرف برق در تابستان سال ۹۹ کنند در نظر گرفته می‌شود، که نوع این جایزه یا پاداش تا دو ماه آینده مشخص می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، محمد حسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پرداخت مطالبات برقی ایران از عراق، نظم گرفته و پس از جلسات متعددی که با مسئولان برق عراق داشتیم، این کشور اکنون به پرداخت بدهی‌های برقی خود به ایران توجه دارد و با توجه به ادامه صادرات برق به عراق، مطالباتی از این محل به‌صورت مرتب ایجاد و پرداخت می‌شود و این روند ادامه دارد.

وی افزود: در یک سال گذشته یک میلیارد دلار از مطالبات ایران بابت صادرات برق به کشورهای همسایه دریافت شده است.

متولی‌زاده با تأکید بر این‌که تابستان سال جاری نسبت به سال‌های قبل بسیار گرم‌تر بود، گفت: به همین دلیل از نظر تأمین برق نگرانی داشتیم که با همکاری مردم و با اجرای طرح‌های تشویق‌محور توانستیم پیک بار سال ۱۳۹۸ را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۹ با توجه به تجربه موفق سال ۱۳۹۸ همان روش‌ها ادامه پیدا می‌کند و طرح‌های تشویقی با صنایع و کشاورزان را ادامه خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت توانیر با تأکید بر این‌که امسال بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش همکاری به صنایع و بخش کشاورزی داده شد، گفت: ۱۲۰ هزار مشترک در بخش‌های صنعت و کشاورزی برای مدیریت بار همکاری کردند و پاداش مذکور را دریافت کردند.

متولی‌زاده از به‌کارگیری روش تشویقی جدید برای پیک بار سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: با هدف کاهش ۱۰۰۰ مگاوات در بخش خانگی و تجاری در پیک بار سال ۱۳۹۹ طرح‌های تشویقی به مردم ارائه می‌شود.

وی افزود: این مهم از طریق شرکت‌های استارت‌آپ که بتوانند با مردم ارتباط برقرار کنند، صورت خواهد گرفت و مکانیزم‌هایی طراحی خواهیم کرد که بتوانیم از ایده استارت‌آپ‌ها استفاده کنیم.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: جایزه‌ای برای مردمی که اقدام به کاهش مصرف برق در تابستان سال ۹۹ کنند در نظر گرفته می‌شود، که نوع این جایزه یا پاداش تا دو ماه آینده مشخص می‌شود.

وی در ادامه با تأکید بر این‌که سیاست دولت کاهش نقش خود در تولید و فروش برق است، افزود: بخش خصوصی می‌تواند از طریق قرارداد دوجانبه و بورس در این فرآیند مشارکت داشته باشند، سازوکارها ابلاغ شده و از سمت دولت محدودیتی برای عرضه و تقاضای برق در بورس وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش تعرفه‌های برق از اردیبهشت‌ماه اظهار کرد: به‌نظر من عامل تعرفه تأثیرگذار نبود بلکه توجه مردم به این موضوع افزایش یافت و باعث شد امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد به تعداد مشترکینی که در حد الگو مصرف می‌کردند، اضافه شود.

مدیرعامل شرکت توانیر با اعلام این‌که بیش از سه میلیون مشترک امسال مصرف خود را به زیر الگو بردند، اضافه کرد: از ۳۰ میلیون مشترک خانگی هشت میلیون مشترک هم زیر الگو مصرف کردند و هم مصرف خود را کاهش داده و مشمول پاداش شدند.

متولی‌زاده ادامه داد: به‌طور کلی ۸۵ درصد مردم (۲۵ میلیون مشترک) در حد الگو و ۱۵ درصد مردم بالای الگو مصرف می‌کنند.

وی همچنین گفت: براساس مطالعات بدون این‌که سطح رفاه خانوار کاهش پیدا کند، مصرف می‌تواند تا ۳۰ درصد مدیریت شود.

مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: امسال ۳۸۰۰ مگاوات در پیک بار با کمک مردم کاهش یافت و ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش داده شد، اگر این اتفاق صورت نمی‌گرفت، باید نیروگاه احداث می‌شد و ۶۰۰۰ میلیارد پول برای خرید برق پرداخت می‌شد.

پاسخ دادن