جایگزین سوئیفت از سوی روسیه و هند و چین

اقتصاد برتر

اعضای بلوک تجاری  بریکس: روسیه ، هند و چین تصمیم گرفته اند برای دور زدن شبکه بین المللی انتقال پول SWIFT ، سیستم های پیام رسانی مالی خود را به یکدیگر متصل کنند.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۸ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصاد_برتر، سیستم پیام رسانی مالی SPFS روسیه با سیستم پرداخت بین بانکی پرداخت بین مرزی چین (CIP) در ارتباط خواهد بود. در حالی که هند هنوز سیستم پیام رسانی مالی داخلی ندارد ، اما قصد دارد پلت فرم بانک مرکزی روسیه را با یک سرویس داخلی که در حال توسعه است ترکیب کند.

انتظار می رود سیستم جدید هنگامی که پیام های پرداخت ها مطابق با سیستم مالی خاص کدگذاری می شود ، به عنوان یک مدل “دروازه” عمل کند.

به گفته ایزوستیا ، طرفین درگیر بدون هیچ مشکلی در معاملات ، روی یک سکوی واحد کار خواهند کرد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ به دلیل تهدیدات واشنگتن مبنی بر قطع ارتباط این کشور با سوئیفت  ، به توسعه SPFS شبکه جایگزین اقدام کرد. اولین معامله در شبکه SPFS که شامل یک شرکت غیر بانکی است ، در دسامبر سال ۲۰۱۷ انجام شد.

وی گفت: “ما فرصتی داریم تا هم بانک های خارجی و هم اشخاص حقوقی خارجی را با SPFS متصل کنیم. امروز حدود ۴۰۰ کاربر در این سیستم شرکت می کنند. پیش از این توافق نامه هایی با هشت بانک خارجی و ۳۴ شخص حقوقی منعقد شده است. “

ایران ، که در ماه جاری رسما به منطقه تجارت آزاد به رهبری روسیه (EAEU) پیوسته است ، همچنین در صدد توسعه جایگزین مشترک برای SWIFT است.

به جای سوئیفت ، سیستمی که پرداختهای مرزی بین ۱۱۰۰۰ موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان را تسهیل می کند ، مسکو و تهران از سیستم های پیام رسانی مالی توسعه یافته داخلی خود برای انجام تجارت استفاده می کنند.

*اکرم صدیقی. سردبیر

پاسخ دادن