جدال نهاد های دولتی برای افزایش نرخ کرایه تاکسی

تاکسیرانی
اقتصادبرتر

هر سال فروردین ماه که می رسد رعشه به تن مسافران بینوای تاکسی می افتد که دوباره راننده ها به بهانه های مختلف از جمله تورم، افزایش قیمت خودرو، تعمیرات و قطعات و … که البته بی ربط هم نمی گویند قانون شکنی می کنند و بدون هیچ استانداردی هر کس هر نرخی را می خواهد از مسافران بیچاره می گیرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ فروردین ۹۸

از طرف دیگر جدال همیشگی شورای شهر و شهرداری تهران از یک‌ سو و فرمانداری تهران از سوی دیگر برای تعیین نرخ کرایه تاکسی شروع می شود. اما امسال با سال قبل تفاوتی وجود دارد و آن این که همه خانواده توافق کرده اند محور و مرجع تعیین نرخ کرایه تاکسی ها نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران باشد. شهرداری تهران در این ضمینه سندی را نیز در بودجه شهرداری برای سال ۱۳۹۸ به تصویب رسانده که به موجب آن اطلاعات مرکز آمار درباره نرخ تورم مبنای افزایش کرایه تاکسی باشد.

*کابوسی به نام کرایه تاکسی

در این اوضاع و احوال  تا زمانی که نرخ مصوب تعیین و اعلام شود، سازمان تاکسیرانی و دستگاه های نظارتی داد و بیداد راه می اندازند که هیچکس حق ندارد کرایه ها را گران کند تا ما بگوییم، که در این بین راننده ها هم کار خودشان را می کنند و کشمکش ادامه پیدا می کنه تا این که بالاخره اتحادیه و سازمان تاکسیرانی پس از چند جلسه متشنج قیمت های افزایشی را تعیین و اعلام می کنند که باز مثل همیشه قربانی این جار و جنجال ها مسافر بیچاره است!

این دعواها مدتی است که شروع شده و راننده تاکسی ها ساز افزایش قیمت را از اول فروردین کوک کرده اند و صدای سازمان تاکسیرانی هم مدتی است بلند شده اما به جایی نمی رسد. برخی صحبت از افزایش ۲۰ ۳۰ تا ۵۰ درصدی کرایه تاکسی می کنند که معمولا اینطور است اما روی ۲۵ و ۳۰ درصد ثابت می شود. البته موضوع به افزایش نرخ کرایه تاکسی ختم نمی شود، بلافاصله بعد از افزایش کرایه تاکسی ها، افزایش نرخ وانت بارها و کامیونت ها شروع می شود و بطور طبیعی این افزایش ها روی هزینه و قیمت بار و کالا اثر می گذارد و همه چیز دوباره افسار گسیخته بالا می رود و این مردم بینوا هستند که باید تاوان گرانی همه جانبه را با حقوق ثابت و درآمد پایین باز تحمل کنند.

افزایش نرخ کرایه تاکسی هر ساله به کابوسی برای مسافران تبدیل شده است. امسال نیز به تبع سال های گذشته بالاخره با کشمکشی که بعد از تعطیلات نوروزی شروع شد، مدیرعامل تاکسیرانی به حرف آمد و به روال معمول گفت : افزایش قیمت خواهیم داشت و امسال نرخ کرایه تاکسی براساس نرخ رسمی‌تورم تعیین می شود.

قنادان گفت: منتظر اعلام نرخ تورم از سوی مراجع رسمی‌هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم نرخ کرایه براساس تورم، بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

*نرخ تورم ملاک تعیین کرایه تاکسی

مدیرعامل تاکسیرانی می گوید در سال ۹۸ با توجه به اینکه لایحه نرخ کرایه قبل از انتهای سال به شورای شهر ارائه و مصوب شد، منتظر هستیم تا نرخ تورم اعلام شود تا تغییر نرخ کرایه تاکسی‌ها صورت بگیرد؛ چرا که در پیشنهادی که امسال به شورای شهر ارائه کردیم، نرخ تورم را مبنا قرار دادیم.

به گفته مدیرعامل سازمان تاکسیرانی، در سال‌های گذشته نرخ ثابتی به عنوان افزایش نرخ کرایه ارائه و تصویب می‌شد و سپس چون فرایند تصویب تا اجرا خیلی طول می کشید، با مشکل مواجه می‌شدیم. به گفته قنادان امسال قرار است نرخ کرایه تاکسی حداکثر به اندازه نرخ تورم رسمی‌کشور افزایش یابد.

نرخ تورم هم براساس اعلام مراجع رسمی‌کشور تعیین می‌شود و نهایتا تا آخر فروردین توزیع برچسب‌ها را شروع می‌کنیم و اوایل اردیبهشت نرخ‌های جدید اجرایی می‌شوند و مردم می‌توانند توسط برچسب‌ها و تابلوهایی که در انتهای خطوط تاکسیرانی نصب خواهد شد از کرایه‌ها مطلع شوند. همچنین کدهای تصویری مربع شکل (QR Code) هم در تاکسی‌ها نصب شده است و اگر مردم به وسیله نرم‌افزارهای مربوطه این کدها را اسکن کنند، می توانند قیمت های مصوب را در موبایل های خود ثبت و ضبط کنند. وی خبر دیگری هم داد که مردم می توانند کرایه تاکسی را از طریق سامانه های پرداخت الکترونیکی که درتاکسی ها وجود دارد پرداخت کنند و به این ترتیب مشکل پول خرد حل خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی همچنین می گوید مسیر خطوط تاکسی در تهران اصلاح خواهد شد. در تهران ۶۵۰ خط تاکسی داریم، بعضی خطوط را داریم اما تقاضای زیادی برای ایجاد خطوط جدید هم وجود دارد. در تهران خطی ۱۸ کیلومتری داریم که رفت یا برگشت آن یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد، این خطوط نیز نیاز به اصلاح دارند.

*بررسی نرخ کرایه تاکسی در شورای شهر

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران نیز اعلام کرد بررسی لایحه نرخ کرایه حمل ‌و نقل عمومی در شورای شهر آغاز شده که بطور معمول سالانه ۱۲ تا ۱۵درصد افزایش نرخ کرایه‌ خواهیم داشت، که معمولا کمتر از نرخ تورم است و به نظر می‌رسد سال ۹۸ هم ‌مانند سال قبل باشد اما در نهایت نظر شورای ‌شهر درباره افزایش کرایه تاکسی به نظر شهرداری نزدیک‌ تر است تا فرمانداری تهران  که مرجع نهایی تصویب کرایه تاکسی در تهران است.

*مناقشه نرخ کرایه تاکسی در ۹۸

آنچه در سال جدید کمی مناقشه ‌برانگیز شده ، اظهارات غلامحسین آرام، معاون فرماندار تهران است. به گفته وی شهرداری می‌تواند حداکثر  ۲۰‌درصد کرایه حمل ‌و نقل عمومی را در سال ۹۸ افزایش دهد.

آرام بدون اشاره به منبع خود برای نرخ تورم سال ۹۷ می‌گوید: «براساس نرخ تورم و حداکثر ۲۰درصد می‌تواند کرایه حمل ‌و نقل عمومی در سال ۹۸ افزایش یابد، ولی اگر نرخ تورم ۱۵درصد باشد برهمین اساس کرایه اتوبوس، تاکسی و مترو افزایش می‌یابد.»

محمدعلی کرونی دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران هم درباره اختلافات مراجع رسمی درباره نرخ کرایه تاکسی می گوید: برای اولین بار در لایحه بودجه ۹۸، جدول نرخ کرایه ها در قالب تبصره های بودجه آمد که در زمان بررسی بودجه؛ نرخ کرایه ها نیز به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه تصویب شد که شهرداری می تواند معادل حداکثر نرخ تورم اعلامی در پایان سال ۹۷، نسبت به افزایش نرخ کرایه ها اقدام کند گفت : فرمانداری تهران نیز لایحه بودجه مصوب شورا را بررسی کرد و ایرادی به این بند وارد ندانست چراکه در لیست ایرادات مصوبه بودجه به این موضوع اشاره نکرد و سقفی هم برای افزایش نرخ کرایه لحاظ نکردند.

کرونی با بیان اینکه در تبصره افزایش نرخ کرایه ها هیچ عددی اعلام نشده و تنها مقرر شده براساس نرخ تورم، کرایه‌ها محاسبه شود، ادامه داد: شهرداری تهران نرخ تورم را از مرکز آمار استعلام کرده و حالا منتظر اعلام نهایی هستیم تا کرایه ها براساس آن محاسبه شود.

*مهسا خادم المله – خبرنگار

پاسخ دادن