جدال پیشنهاد‌ها برای توافق هسته ای

ایران و آمریکا بدون توجه به جنگ اوکراین، هر هفته پیشنهاد جدیدی را به یکدیگر ارائه می‌کنند تا برجام به یک توافق هر چند نیم بند دست یابد.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ خرداد ۱۴۰۱

گفته می‌شود، ایران چند هفته پیش فهرست جدیدی از پیشنهاد‌ها را به آمریکا ارائه کرده است که از جمله حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا است.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید : آمریکا پیشنهاد کاهش محدود تحریم‌ها را به تهران داده است که می‌تواند توافق هسته ای را نجات دهد و زمینه را برای یک توافق گسترده‌تر فراهم کند.

آمریکا ظاهرا پیام داده است، اگر ایران به‌دنبال حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا است باید مذاکرات جدیدی را برای حق کل روابط دو کشور انجام دهد.

رابرت مالی گرچه خیلی به نتیجه بررسی این پیشنهاد‌ها و رسیدن به یک توافق امیدوار نیست اما احیای برجام را برای هر دو کشور لازم و ضروری می‌داند.

گفته می‌شود این بار قطر و عمان میانجیگیری اصلی را بین ایران و مذاکره کنندگان غربی ایفا می‌کنند. اروپایی‌ها هم اصرار دارند به هر نحو مذاکرات رها نشود و برجام به توافق دست یابد.

رابرت مالی نماینده ارشد امریکا در امور ایران در اظهارات خود به سنای آمریکا گفت: تلاش‌برای احیای توافق ۲۰۱۵ به مشکل برخورد کرده است اما او معتقد است که پیشنهاد کاهش «محدود» تحریم‌ها به تهران همچنان می‌تواند این توافق را نجات دهد و زمینه را برای یک توافق گسترده‌تر فراهم کند.

رابرت مالی در نشست استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با اذعان به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران گفت که بهترین مسیر در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران بازگشت به برجام است.

وی در عین حال با تکرار ادعاهای واشنگتن درباره پیشرفت‌های برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و هراس از این پیشرفت‌ها گفت که بازگشت به برجام کمک می‌کند تا فعالیت هسته ای ایران که پس از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی آمریکا در سال ۲۰۱۸ برای خروج از آن شتاب گرفت، محدود شود.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بدون اشاره به زیاده خواهی‌های کشورش در مذاکرات وین افزود: پس از گذشت بیش از یک سال از گفت‌وگوها در وین که به نظر می‌رسد شتاب خود را از دست داده، زمان رو به اتمام است. ما توافقی با ایران نداریم و چشم انداز دستیابی به آن در بهترین حالت، ضعیف است.

رابرت مالی با تکرار ادعاهای واشنگتن ادامه داد: ما و همه شرکای اروپایی خود متقاعد شده ایم که می‌توانیم در ازای برداشتن گام‌های مهم ایران برای عقب نشینی و محدود کردن برنامه هسته ای خود، تخفیف محدودی از تحریم‌ها ارائه کنیم و همچنان از مخزن وسیع تحریم‌های باقی مانده و ابزارهای دیگری که در اختیار ما قرار دارد، برای تحت فشار قرار دادن و هدف قرار دادن سایر فعالیت‌های خطرناک این کشور استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه خروج از برجام توانایی آمریکا برای مقابله با ایران را محدود کرده است، تاکید کرد: حقیقت ساده این است که برجام به عنوان ابزار محدود کردن فعالیت هسته ای ایران، کار می‌کرد. این نتیجه ناخوشایند تصمیم دولت قبل برای خروج یکجانبه از برجام است. بدون اتخاذ آن تصمیم می‌توانستیم همه تمرکز و اهرم فشارمان را روی همکاری با متحدان و شریکانمان برای مهار ایران و مقابله با اقدامات این کشور متمرکز کنیم.

نماینده آمریکا در امور ایران با بیان ادعاهایی درباره تهدیدهای ایران برای آمریکا از جمله حمایت از گروه‌های تروریستی، هدایت حملات به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و بازداشت اتباع خارجی و دوتابعیتی برای اهداف سیاسی مدعی شد فروپاشی توافق و نیاز فوری به احیای آن، به طور فعال تمرکز مقامات آمریکایی را از سایر فعالیت‌های ایران منحرف کرده است.

وی ادعا کرد: ما شکی نداریم که چه توافق هسته ای باشد یا نباشد، دولت ایران یک تهدید باقی می‌ماند. اما نتیجه گیری نهایی این است که اگر رهبران ایران به سلاح هسته ای دست یابند، یا مانند امروز نزدیک به دستیابی به مواد هسته ای کافی برای یک سلاح هسته ای باشند، همه مشکلات ما با ایران بسیار افزایش خواهد یافت و آزادی عمل ما برای رسیدگی به آنها کاهش خواهد یافت.

رابرت مالی گفت: اگر توافقی با ایران بدست نیاید، واشنگتن آماده است تحریم‌های ایران را افزایش داده و آنها را تشدید کند.

رابرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در جلسه استماع رابرت مالی گفت: هرگونه توافق جدید با ایران باید مورد بررسی کنگره قرار گیرد و ما انتظار داریم دولت جو بایدن از قانون پیروی کند.

منندز ادامه داد: ایران امروز توسط چین تقویت شده است، طبق گزارش ها، چین فقط در ماه آوریل ۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است. نفتی که باید مشمول تحریم‌های آمریکا شود. اما چین این نفت را با تخفیف از ایران خریداری می‌کند، این منجر به روانه شدن سیل پول نقد برای ایران شده است.

پاسخ دادن