جریمه سنگین برای برداشت سپرده قبل از سررسید + جدول

اقتصادبرتر

بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرد برای سپرده گذارانی که زودتر از موعد تعهد شده اقدام به برداشت سپرده خود می‌کنند جریمه در نظر بگیرد.این جریمه در بیشترین حالت تا ۸.۵ واحد درصد افزایش می‌یابد.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۷ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ،  بانک مرکزی مصوبه شورای پول و اعتبار در ارتباط با تغییر نرخ سود سپرده‌های مدت‌دار در زمان برداشت، به تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد.این مصوبه بانک ها را مکلف می کند نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار که قبل از سررسید برداشته شوند، معادل نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری متناظر با دوره ماندگاری آن با کسر نیم درصد اعلام کرد.

نرخ شکست سود سپرده‌های بانکی
در ادبیات بانکی برای سپرده‌های که زودتر از سررسید توافق شده سپرده گذار با بانک برداشت شود جریمه در نظر گرفته می‌شود. نرخ این جریمه می‌تواند بسته به توافق بانک و مشتری تعیین شود اما در ایران شورای پول و اعتبار اقدام به تعیین این نرخ با هدف وحدت رویه کرده است.

در این حالت اگر سپرده گذاری برای یک دوره یک ساله اقدام به سپرده گذاری در بانک کند و در پایان یک دوره سه ماهه قصد برداشت آن را داشته باشد بانک نیم درصد کمتر از نرخ سود سپرده در نظر گرفته برای سپرده گذاری سه ماهه سود پرداخت می کند.

هدف از این جریمه یا نرخ شکست برای سپرده‌ها افزایش جذابیت ماندگاری سپرده‌ها تا سررسید است، این تعهد کمک می‌کند بانک‌ها برای منابع مدت‌دار خود بتوانند با دید بازتری برنامه ریزی کنند.

برخی کارشناسان از این اقدام بانک مرکزی دفاع می‌کنند و اعتقاد دارند علاوه بر اینکه ماندگاری منابع برای بانک ها قابل پیش بینی می شود هزینه آنها و قیمت تمام شده پول هم در نظام بانکی پایین می آید.زیرا در حالت قبلی و بدون وجود نرخ شکست برخی سپرده گذاران با تعهد به سپرده گذاری یک ساله می توانستند با دوره ماندگاری کمتر همان نرخ سود را دریافت کنند.این رویه می توانست در عمل سپرده های مدت دار را از مدار خارج و بی معنی کند.

اما وجود نرخ شکست می‌تواند به سپرده‌های مدت دار هویت ببخشد، در این حالت با توجه به نرخ جریمه های بالا سپرده گذاران جزء در موارد ضروری اقدام به ریسک جابجایی منابع نمی کنند.اما در غیبت نرخ شکست به محض نوسانی شدن بازار ها، سپرده گذاران با هدف بازدهی بیشتر ریسک جابجایی را بپذیرند و این سهولت می‌تواند نوسان ساز باشد.

پاسخ دادن