جریمه شکستن قرنطینه ویروس‌کرونا در کشورها

با گسترش شیوع ویروس کرونا، در کشورهای مختلف جهان ، دولت ها از آسیا تا آمریکا دست‌ به‌کار شده ‌اند تا از شیوع گسترده تر این ویروس جلوگیری کنند .

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ اسفند ۹۸

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده ، عدم ارتباط مردم با یکدیگر عامل اصلی جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر و یا از شهری به شهر دیگر است. در بسیاری از کشورها شکستن قرنطینه کرونا یک موضوع ملی قلمداد شده و دولت ها برای کسانی که قرنطینه مقابله با کرونا را نقض کنند جریمه می کند و یا به روش های مختلف با آنان برخورد می کند . به همین دلیل در بسیاری از کشورها خصوصا کشورهای اروپایی و غربی ساز وکار قرنطینه‌ به شکل وسیع فعال شده و کار تا آنجا بالا گرفته که برخی کشورها،‌ علاوه بر بستن مرزهای خود، سفر داخلی را هم جز در موارد ضروری ممنوع کرده‌اند.

 • اداره ویژه رعایت قرنطینه در چین

گرچه در ابتدای شیوع کرونا برخی کشورها به مقررات سخت چین انتقاد کردند که مقررات قرنطینه‌اش درست نبوده و انتشار ویروس را دست‌کم گرفته است اما اکنون که چین موفقیت های گسترده ای در امر مبارزه با کرونا به دست آورده ، بسیاری از کشورها به تقلید از چین قرنطینه مردم در شهرهایی که شیوع کرونا در آن ها بالا است اجباری کرده اند و مقررات سختی برای متخلفین مقرر کرده اند . چین که سال ها است با بیماری‌ های همه‌گیر نظیر سارس و مرس دست و پنجه نرم می‌کند در ساختار دولتی خود سازمان عظیمی دارد در ابعاد یک وزارتخانه، که به قرنطینه و مراقبت‌های پزشکی اختصاص دارد. چین نخست شهر ووهان،‌ یعنی کانون انتشار ویروس را به‌کلی قرنطینه کرد. بیرون هر ساختمان و محله نگهبانانی مستقر کرد تا دمای بدن عابرین را دائما کنترل کنند. گفته می‌شود چین حتی از سیستم ‌های اطلاعاتی گسترده‌ای را برای زیرنظر گرفتن عموم شهروندان استفاده کرده است. گرچه انتشار ویروس در چین مهار شد اما گروه‌های حقوق بشری به سازمان جهانی بهداشت اعتراض کرده‌اند که «کنترل بیماری همه‌گیر» دلیل نقض حقوق بشر نیست.

 • محدودیت رفت و آمد در آلمان

پلیس آلمان برای کنترل ویروس کرونا مقررات ایجاد محدودیت برای آمد و رفت اعمال کرد .

 • ایتالیا؛ سختگیرانه ترین مقررات را وضع کرد

ایتالیا که بعد از چین بیشترین ضربه را از شیوع کرونا خورده است. از ۶۰ میلیون جمعیت خود خواست، تا جایی که امکان دارد، در خانه بمانند. در ایتالیا نخست بخش شمالی کشور و شهرهای بزرگی نظیر میلان قرنطینه شدند و برگزاری تمامی رویدادهای فرهنگی و اقتصادی تعطیل شد؛ از ورزشگاه و سینما گرفته تا بار و رستوران‌، ‌اما بعد این محدودیت محدودیت های ورود و خروج به تمام کشور تعمیم پیدا کرد. حالا هر ایتالیایی‌ فقط برای کار ضروری حق دارد پایش را از خانه بیرون بگذارد و اگر نتواند دلیل موجهی برای خروج‌ به مأموران نظارت شهری ارائه کند ۲۰۶ یورو جریمه می‌شود.

 • اسپانیا؛ مداخله نیروهای مسلح و پرواز پهپادها

رسیدن کرونا به اروپا درهای زندگی عمومی را به روی مردم اسپانیا هم بسته است. دولت به مردم گفته است فقط در مواقع ضروری از خانه بیرون بیایند. پدرو سانچز،‌ نخست‌وزیر اسپانیا وضعیت اضطراری اعلام کرده و به مردمش گفت «هفته‌های بسیار سختی» در پیش است و مردم باید از خودگذشتگی کنند. گزارش‌ها حاکی از آن است که پهپادهای پلیس بر فراز شهرها مردم را می‌پایند و نیروهای امنیتی و ارتش کشور در نقاطی از شهرها مستقر شده‌اند تا مردم جرأت نکنند به راحتی بیرون بیایند و مراسم عمومی برگزار کنند. از سوی دیگر همچنین نیروهای مسلح اسپانیا، بی‌خانمان‌های کشور را سازمان‌دهی کرده و اسکان می‌دهند. ماموران پلیس اسپانیا بر حفظ قرنطینه نظارت دارند که کسی آن را نقض نکند.

 • فرانسه؛ مجوز خروج موجه طلب می کند .

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد ، کشورش در «جنگ» است و افزود:‌«ما نه با یک ارتش یا ملت دیگر بلکه با دشمنی نامرئی و لمس‌ نشدنی در جنگ هستیم که در حال پیشروی است.» فرانسه یکصد هزار افسر پلیس را روانه شهرهایش کرده تا نگذارد مردم به راحتی بیرون بیایند و با هم تماس داشته باشند. از این پس فرانسوی‌ها برای خروج از منزل باید فرم خاصی را پر کنند که دلیل خروج آن ها از خانه را موجه کند . در فرم مربوطه حتما باید منابع پلیس دلیل فرد متقاضی را بپذیرند.

وزیر کشور کابینه فرانسه اعلام کرده است جریمه شکستن قرنطینه خانگی بدون دلیل موجه تا ۱۳۵ یورو است.

 • عربستان سعودی؛ جریمه‌ای مرزشکنانه وضع کرد.

برخی کشورها مرز زمینی و هوایی خود را به‌کل بسته‌اند درحالیکه برخی دیگر از کشورها هر مسافری که می‌رسد را اجبارا ۱۴ روز راهی قرنطینه می‌کنند. مقامات عربستان اعلام کرده‌اند کسانی که حین ورود به این کشور اطلاعات درستی از وضعیت سلامتی خود ندهند و جاهایی را که اخیرا به آنها سفر کرده‌اند به‌درستی اعلام نکنند، به پرداخت ۱۳۳۰۰۰ دلار محکوم می‌شوند.

 • فیلیپین کنترل شدید وضعیت جسمی افراد

در فیلیپین نیروهای ارتش دمای بدن مسافران را بشدت کنترل می‌کنند .

 • استرالیا؛ تعیین ۵۰ هزار دلار جریمه تا زندان

استرالیا از تمامی شهروندانش که به هر جای دنیا سفر کرده‌اند خواست فورا به کشور بازگردند. این کشور جریمه بسیار سنگینی برای شکستن قرنطینه تعیین کرده است. کسانی که مقررات محدودیت رفت و آمد را رعایت نکنند تا سقف ۵۰ هزار دلار استرالیا جریمه می‌‌شوند و حتی در برخی نقاط این کشور ممکن است زندانی شوند.

 • نیوزیلند دیپورت مسافران

جاسیندرا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند به مسافرانی که راهی این کشور می‌شوند هشدار داده است که اگر قرنطینه را رعایت نکنند «نه‌تنها جریمه» می‌شوند بلکه باید «خاک این کشور را ترک کنند.»

 • آمریکا

آمریکا که ابتدا رئیس جمهورش شیوع کرونا را جدی نگرفته بود ، اکنون که با اپیدمی گسترده ویروس کرونا مواجه است حرکت بین ایالت‌ ها را ممنوع کرده و در برخی مناطق پلیس درب خانه ها مستقر کرده است که مردم خارج نشوند . مقامات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا به منظور پیشگیری از شیوع بیماری، اجازه دارند رفت و آمد افراد میان ایالت‌ های مختلف را ممنوع کنند. و نخستین کسانی که ووهان چین به آمریکا بازگشتند بالاجبار در یک پایگاه نظامی در کالیفرنیا قرنطینه شدند. برخی ایالت‌ها از هم‌اکنون مقررات محدودیت رفت و آمد را اجرا می‌کنند و اجتماع بیش از ۵۰ نفر در آنها ممنوع شده است. همچنین در یک مورد هم پلیس ایالت کنتاکی ناگزیر شد بیرون خانه فردی که نمی‌خواست به قرنطینه خانگی تن بدهد یک مأمور بگذارد تا وی از خانه خارج نشود.

 • در ایران دولت هنوز ممنوعیتی در تردد ها ایجاد نکرده است .

ایران که بین سه کشور اول مبتلا به ویروس کرونا است ، هنوز دولت تصمیم جدی ای برای ایجاد ممنوعیت در تردد بین استانی اتخاذ نکرده است و مردم در برخی استان ها خود راسا جلوی تردد افراد غیر بومی را می گیرند. مسئولان دولتی در حد توصیه های اخلاقی از مردم خواسته اند از سفر های غیر ضرور خودداری کنند که جمعیت قابل توجهی در حد یک میلیون نفر این توصیه ها را رعایت نکرده و همچنان به سفر های نوروزی خود ادامه می دهند و ویروس کرونا را از این شهر به شهر دیگری منتقل می کنند .

پاسخ دادن