سخنگوی قوه قضائیه  از دستگیری و محکومیت حبس ۱۰ ساله برای جاسوسی دو تابعیتی خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ تیر ۹۶

«سی ان ان» نوشت: ‌ یک محقق آمریکایی در ایران به ۱۰ سال حبس به جرم جاسوسی محکوم شد.

این فرد که زی یو وانگ نام دارد، در پوشش پژوهشگر دانشگاه پرینستون برای دستیابی به اطلاعات طبقه بندی شده آرشیو ملی ایران به کشور سفر کرده بود که در طی یک سری مراحل اطلاعاتی بازداشت و به ده سال حبس محکوم می‌شود.

سی ان ان نوشت: روز یکشنبه یکی از خبرگزاری‌های ایران از قول غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه نوشت یک دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی به حبس محکوم شده اما بعد این بخش را اصلاح کرد و نوشت یک دو تابعیتی آمریکایی و ملیتی دیگر به جز ایران. تاریخ دادگاه «ونگ» اعلام نشده است. اژه‌ای گفته این حکم قابلیت تجدیدنظرخواهی دارد. بر اساس قوانین ایران هرکسی تنها ظرف ۲۰ روز بعد از اعلام حکم حق تجدیدنظرخواهی دارد.

مقامات دانشگاه پرینستون گفته‌اند از زمانی که ونگ بازداشت شده آن‌ها به همراه خانواده ونگ و وکلای حقوقی و دیگر افرادی که می‌توانستند کمک کنند برای آزادی اوتلاش کرده‌اند.

«دانیال دی» سخنگوی دانشگاه پریسنتون به سی ان ان گفته: ما از اینکه این حکم برای ونگ صادر شده در حالی که او برای فعالیت‌های مرتبط با رشته تحصیلی‌اش به ایران سفر کرده بود، بسیار ناراحتیم.

او گفته خانواده و دانشگاه او امیداورند که او به زودی بعد از اینکه مقامات، دادگاه تجدیدنظر او را در تهران برگزار کردند آزاد شود.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا به «سی ان ان» گفته ما از گزارش‌ها در این رابطه اطلاع داریم. اما به دلایل محرمانه از ورود به جزییات پرونده‌های کنسولی به ویژه این پرونده خودداری می‌کنیم.

به گفته این مقام وزارت خارجه آمریکا این وزارت خانه خواستار آزادی فوری شهروندان همه کشور‌ها که در ایران به زندان رفته‌اند، شده است.

یکی از مقامات آمریکایی گفته: امنیت شهروندان آمریکا اولویت دولت است. همه شهروندان آمریکا به ویژه دو تابیعیتی‌هایی که قصد سفر به ایران را دارند باید مراقب باشند و هشدارهای مرتبط با این سفر را مطالعه کنند.

یکی از مسئولان دانشگاه «پریسنتون» به «سی ان ان» گفته: حوزه مطالعاتی ونگ تاریخ قر ن ۱۹ و ۲۰ اوراسیا است. ونگ در چین بزرگ شده و کار‌شناسی خود را در رشته آسیای جنوبی از دانشگاه واشنگتن دریافت کرده است. او در دانشگاه هاروارد رشته روسیه و اوراسیا خوانده است.

البته وزارت خارجه چین اعلام کرده این جاسوس شهروند چینی نیست.

در بیوگرافی «ونگ» در سایت دانشگاه پرینستون، او خود را یک فرد علاقه‌مند به پختن غذاهای چینی و سفر معرفی کرده است. او در این بیوگرافی گفته هرگز نمی‌تواند به طور دقیق بگوید در سال‌هایی که گذشته چه مطالعاتی داشته است. آنچه خودش می‌داند این است که رویای او راه رفتن در جاده ابریشم از چین تا رم است.

سی ان ان در گزارش خود نوشته: پیش‌تر نیز آمریکایی‌های دیگری در ایران به جرم جاسوسی دستگیر شده‌اند. در اکتبر ۲۰۱۶ رضا روبین شاهین به ۱۸ سال حبس به جرم جاسوسی محکوم شد.

سی ان ان مدعی شده این شهروند ایرانی آمریکایی برای دیدن خانواده‌اش به گرگان سفر کرده بود. او در ماه آپریل با قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر آزاد شد.

این پایگاه خبری آمریکایی در ادامه نوشت: در در اکتبر ۲۰۱۶ باقر نمازی و پسرش سیامک نمازی نیز به ده سال حبس و جریمه نقدی ۴. ۸ میلیون دلاری به جرم همکاری با دولت‌های خارجی محکوم شدند.

یک منبع آگاه درخصوص این جاسوس آمریکایی – چینی در کشورمان گفت:

?«زی‌یو‌وانگ» ۳۷ ساله جاسوس آمریکایی – چینی است که با تسلط به زبان فارسی و در پوشش

پژوهشگر تاریخ قصد دسترسی به اسناد طبقه‌بندی شده را داشت.

او شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ تاریخ به مدت ۴ سال در دانشگاه پرینستون فعالیت کرده و در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ مطالعات گروهی را در مورد ایران به همراه افرادی در موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (موسسه‌ای با دستور کار پیچیده و البته روابط عنکبوتی با نهادهای سیاسی و امنیتی و اطلاعاتی کشورهای آمریکا و انگلیس) انجام داده است.

در پوشش یک دانشجوی ارشد پژوهشگر وارد کشور شده است، مطالعات میدانی از ایران در قالب پروژه نفوذ را در قالب مقاله‌های آشکار (چاپ شده و قابل دسترس در فضای مجازی)، محرمانه و خیلی محرمانه در اختیار تیم تحقیقاتی وزارت امور خارجه آمریکا، موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (که در دانشگاه پرینستون فعالیت می‌کند)، مدرسه کندی دانشگاه هاروارد و موسسه ایرانشناسی بریتانیا قرار داده و در قالب پروژه نفوذ به نهادهای مطالعاتی کشور سعی در نفوذ به آرشیوهای معتبر کشور را داشته است.

این جاسوس تا پیش از دستگیری موفق به ثبت آرشیو دیجیتال از ۴۵۰۰ صفحه از اسناد کشور شده بود که البته این اقدام او با نظارت کارشناسان مجرب پرونده که وی را به صورت نامحسوس تحت نظر داشته‌اند صورت گرفته است.

?داستان ورود این آمریکایی به کشور و حضورش به عنوان یک پژوهشگر در یک موسسه از همان ابتدای ورود مورد توجه و رصد دقیق اطلاعاتی کارشناسان پرونده قرار داشته است.

از آنجایی که این فرد در موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (که بعدها بیشتر در مورد آن خواهید شنید) سابقه حضور داشته و با افراد و نهادهایی نظیر رز ولمن، کیوان هریس، موسسه ایرانشناسی بریتانیا و مرکز ایرانشناسی دانشگاه تل آویو و… به صورت مستقیم و غیر مستقیم پروژه تحقیقاتی خود در مورد ایران را تکمیل و به نهاد سفارش دهنده ارسال می‌کرد ورود این فرد برای شناسایی سرشبکه‌های نفوذ در داخل و خارج از کشور از سوی نهادهای امنیتی از ابتدا رصد می‌شد.

این عامل نفوذی در پوشش پژوهشگر با وجود مطالعات گسترده در حوزه ایران و در حالی که با نهادها و موسسات برانداز نرم بسیاری همکاری داشته است اما به واسطه وابستگی به نهادهای جاسوسی هیچ اطلاعات و جزئیاتی از خود در فضای مجازی به جا نگذاشته است.

پس از مدتی نامبرده که نسبت به وضعیت خود احساس نگرانی می‌کند هنگام خروج از کشور به مقصد یک کشور اروپایی با هوشیاری کارشناسان پرونده و دستور بازپرس دادسرای امنیت تهران در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ دستگیر می‌شود.

انتشار این گزارش بازتاب زیادی در رسانه‌های غربی پیدا می‌کند، به طوری که در نهایت دانشگاه پرینستون ضمن تایید خبر، بیانیه ای در این خصوص منتشر کرد.

براساس اطلاعیه دانشگاه پرینستون، زی یو وانگ دانش آموخته این دانشگاه برای انجام پژوهش هایی در مورد دوران قاجار! به ایران سفر کرده است.” بر اساس این اطلاعیه این دانشگاه از هنگام بازداشت وی تاکنون با همکاری خانواده «وانگ»، دولت آمریکا ، مشاورهای خصوصی، و دیگر افراد تلاش کرده تا آزادی وی را تسهیل کند.”

زی وانگ در دانشگاه پرینستون با یکی از بزرگ‌ترین مراکز ایران شناسی آمریکا همکاری میکرده است.

یکی از مهم‌ترین مراکزی که وانگ در حوزه مطالعات ایران و ایران شناسی با آن در ارتباط بوده، “مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی برای مطالعات ایران و خلیج فارس” در دانشگاه پرینستون است. ماموریت ویژه مرکز مصور رحمانی ایجاد زیرساخت تحقیقاتی در آمریکا، از طریق تهیه آرشیو دیجیتالی در مورد ایران و ایجاد هماهنگی وتبادل اطلاعات بین تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی در موضوعات مربوط به ایران به منظور شناسایی موضوعات مرتبط با براندازی نرم است.

این مرکز با حمایت‌ دانشگاه پرینستون و سرمایه اولیه ۱۰ میلیون دلاری خانواده مصور رحمانی ایجاد شده از اشخاص حقیقی و اعطای بورسیه‌های تحقیقاتی و دانشگاهی با اهداف از پیش تعیین شده در خصوص ایران اقدام به تحقیق و پژوهش می‌کند.

 

پاسخ دادن