جزئیات افزایش مبلغ انواع وام‌های دانشجویی

جزئیات افزایش مبلغ انواع وام‌های دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش مبلغ انواع وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی جدید خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن بیان اینکه تعداد وام های دانشجویی تغییری نکرده و فقط از ۲۱ نوع به ۵ نوع تبدیل شده است، از افزایش مبلغ وام های دانشجویی در سال تحصیلی جدید خبر داد.

مطیعی همچنین از عدم افزایش دریافت اجاره خوابگاه ها خبر داد و گفت: قیمت اجاره خوابگاه ها تا ۲۵ درصد افزایش یافته اما شیوع کرونا منجر به افزایش دریافت اجاره از دانشجویان نمی شود.

جزئیات مبالغ وام های تحصیلی، شهریه، ضروری و وام دکتری به شرح زیر می باشد:

  • وام دکتری ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان می باشد
  • وام مسکن دانشجویی در تهران ۲۵ میلیون تومان و در ۱۰ کلانشهر کشور ۱۵ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۰ میلیون تومان می باشد
  • وام تحصیلی ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان
  • وام شهریه از ۳/۵ میلیون به ۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است
  • وام ضروری نیز ۳ تا ۵ میلیون تومان می باشد

ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره نحوه پرداخت وام دانشجویی در سال تحصیلی جدید، گفت: سیستم وام‌های دانشجویی تغییر کرده است و نمی‌توان دقیق گفت که مبلغ چه وامی چقدر افزایش پیدا کرده است. قبلا ۲۱ نوع وام داشتیم که هم اکنون به ۵ نوع وام رسیده است. در این روش جدید هیچ نوع وامی حذف نشده بلکه حدود ۵ تا ۶ نوع وام زیر گروه یک وام شده اند.

مطیعی در ادامه اظهار کرد: مزیت تبدیل ۲۱ وام به ۵ وام این است که در سال‌های گذشته به دلیل در نظر گرفتن میزان اعتبار برای هر وام دانشگاه‌ها در بخشی دچار کمبود اعتبار و در بخشی با مانده اعتبار مواجه می‌شدند، اما اجازه تخصیص اعتبار یک بخش به بخش دیگر را نداشتند که با این سیستم جدید دانشگاه‌ها در مدیریت اعتبار وام‌ها اختیار دارند.

دریافت اجاره‌بهای خوابگاه بر اساس مدت زمان اسکان دانشجو
او در ادامه درباره نحوه اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها نیز گفت: اسکان دانشجویان خوابگاهی در سال جدید نوبت‌بندی شده است. معاونین دانشجویی هر دانشگاه باید ظرفیت خوابگاه با لزوم توجه به تدابیر بهداشتی را مد نظر قرار داده و به معاونین آموزشی اعلام کنند. بعد از این پروسه معاونان آموزشی بر اساس میزان نیاز دانشجو اولویت بندی اسکان را مشخص کنند. اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها ۴۰ تا ۵۰ روزه است و بر اساس مدت زمان اسکان از دانشجو هزینه دریافت می‌شود.

پاسخ دادن