با مشارکت بیش از ۴۰ میلیونی مردم در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، جشن مردم سالاری ایرانیان در پای صندوق‎های رای برگزار شد.

تهران- اقتصاد برتر- ۳۱اردیبهشت ۹۶

مشارکت گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، نتیجه‏ای مطلوب برای کشور به همراه آورد؛ وحدت، عزت و اقتدار ملی در کنار دولتی که منتخب اکثریت است و به پشتوانه آرای مردمی خود در صدد تامین بیشینه منافع ملی.

با کسب ۲۴ میلیون رای، حسن روحانی دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران شد و هنوز چند ساعتی از اعلام اولیه نتایج آرا نگذشته بود که «سیدمصطفی آقامیرسلیم»، کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پیامی ضمن تشکر از ملت ایران برای خلق حماسه حضور در انتخابات، برای رئیس‌جمهوری منتخب آرزوی موفقیت کرد.

بلافاصله پس از او، «مصطفی هاشمی‌طبا»، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پیامی با تبریک به ملت ایران، از مشارکت وسیع ملت بزرگ ایران، شورای نگهبان قانون اساسی، وزارت کشور، صدا و سیما و سایر دست اندرکاران انتخابات قدردانی کرد.

«اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهوری هم که در دو روز مانده به برگزاری انتخابات از نامزدی انصراف داد هم در توئیتر شخصی خود نوشت: پیروزی بزرگ ملت ایران در خلق حماسه ای سترگ و بیاد ماندنی برای تداوم راه تدبیر و امید را به آحاد هموطنان عزیز صمیمانه تبریک می‏گویم.

اعتماد دوباره مردم به تدبیر و امید

حضور بیش از ۴۰ میلیونی مردم ایران در پای صندوق‏های رای آن هم در حالی که ۴ دهه از عمر انقلاب اسلامی ایران می گذرد، از شور و شوق زایدالوصف مردم برای مشارکت در سرنوشت سیاسی شان حکایت دارد.

حل و فصل پرونده هسته‏ای ایران و اجرای «برجام»، تک رقمی کردن تورم و تلاش برای خروج از رکود از جمله دستاوردهای مهم دولت یازدهم محسوب می‏شود که مجموع آنها سبب شد تا بار دیگر اکثریت مردم حاضر در پای صندوق‏های رای بار دیگر، اعتماد خود را به دولت حاضر اعلام کنند.

اشتغال و رفع بیکاری جوانان، مهم‏ترین برنامه های دولت دوازدهم

حسن روحانی در جریان سفرهای انتخاباتی خود به مراکز استان های کشور، با تاکید بر اینکه مسیر را درست انتخاب کردیم و باید این مسیر درست را با حرکت پرشتاب و تحولی بالاتر در آینده ادامه دهیم، اولین طرح دولت دوازدهم را فعال کردن کارگاه های حرفه ای برای آموزش مهارت های لازم به جوانان و ایجاد اشتغال برای آنها عنوان کرد.

به گفته روحانی، دولت دوازدهم ادامه این دولت، دولت اعتدال و دولت اصلاحات است و این دولت به ۱۰۰ درصد مردم ایران، به فرهنگ و هویت دینی و ملی خود احترام می‏گذارد.

اولین تحرکات دولت برای تحقق برنامه‏های اقتصادی، اندکی پیش از انتخابات صورت گرفت و رئیس جمهوری در دستوری به «جمشید انصاری»، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور از وی خواست اقدامات لازم را برای احیای مجدد سازمان ملی جوانان کشور انجام دهد.

در دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی خطاب به رئیس سازمان اداری واستخدامی آمده است: به منظور

تمرکز بیشتر بر مسائل جوانان و با توجه به بررسی‌های انجام شده و ارزیابی عملکرد در ادوار مختلف، لازم است سازمان ملی جوانان کشور با مأموریت رسیدگی به امور جوانان و کمک به شکوفایی استعداد آنان در حوزه‌های مختلف و هماهنگ‌سازی اقدامات دستگاه‌های مسئول در حوزه جوانان، احیا شود. مقتضی است اقدامات لازم در این راستا صورت پذیرد و ترتیبات قانونی لازم اتخاذ شود.

پیشتر نیز رئیس جمهوری در نشست خبری در ارومیه با بیان اینکه در طول ۱۰ سال گذشته اشتغال خالص ما خیلی پایین و نزدیک صفر بوده تاکید کرد که دولت یازدهم به دنبال اشتغال سالیانه برای یک میلیون نفر است.

به گفته روحانی، سالیانه نزدیک به یک میلیون نفر وارد بازار کار می‌شوند، ۴ تا ۵ میلیون نفر هم از قبل بیکار داشتیم و بر این اساس باید سالیانه بیش از یک میلیون اشتغال ایجاد کنیم.

جزئیات برنامه اقتصادی روحانی برای ۴ سال آینده

حسن روحانی، در دوران تبلیغات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه‏ای برنامه‏های اقتصادی خود برای۴ سال آتی را تشریح کرد.

رئیس جمهوری در بیانیه خود خطاب به مردم ایران تاکید کرد: مردم عزیز ایران، من آگاهم که مشکلات اقتصادی نظیر بیکاری و نبود رونق در بخش‏هایی از اقتصاد، مشکلات نظام بانکی، مشکلات اجتماعی نظیر اعتیاد، طلاق، و سایر آسیب‌های اجتماعی، مشکلات محیط ‌زیستی مانند ریزگردها، تخریب منابع آب و خاک، خشکی تالاب‌ها و آلودگی هوا، مشکلات در روابط خارجی مثل تنش با کشورهای منطقه، اجرایی کردن برجام، مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و شماری دیگر از مشکلات به عنوان انباشتی غم انگیز از سیاست‏های نادرست گذشته هنوز وجود دارند اما به شما مردم فهیم و دوراندیش اطمینان می‏دهم که در ۴ سال گذشته گام‌های بزرگی در راستای حل آنها و زمینه‌سازی برای بهبودهای بیشتر برداشته‌ایم.

روحانی در بخشی از بیانیه خود با تاکید بر اینکه از ابتدای دولت اعلام کردم که مناقشه هسته‎ای راه حل دیپلماتیک دارد و دستیابی به آن را در گرو آن دانستم که تیمی ماهر با مدیریتی حرفه ای و رویکردی نتیجه گرا این کار را عهده دار شود خاطرنشان کرد: در گزارش ۱۰۰ روزه برای اولین بار به عنوان رییس جمهوری به شما قول دادم که تورم را تا پایان دولت یازدهم تک رقمی خواهم کرد که اینچنین شد. ایجاد شغل را بزرگ ترین چالش اقتصاد کشور اعلام کردم هرچند می دانستم انباشت جمعیت در سن کار سال ها زمان می خواهد تا جبران شود اما دستیابی به ارقام تجربه نشده قبلی را اجتناب ناپذیر می دانستم. خوشبختانه موفق شدیم رکورد خوبی از ایجاد شغل در اقتصاد ایران بجا گذاریم.

رئیس جمهوری همچنین در بیانیه خود به اجرای بیمه همگانی و طرح سلامت اشاره کرد و افزود: خوشبختانه پیش روی مردم عزیز روسفید شدیم و توانستیم از هزینه‏های سنگین شما در فرآیند درمان مقادیر قابل توجهی را بکاهیم. تولید گندم را به صورت جهشی افزایش دادیم. بحران تامین دارو را به سرعت برطرف کردیم، اینترنت را در ابعاد بسیار بزرگ توسعه دادیم، گازرسانی و برق رسانی به روستاها را به درجه‏ای مطلوب رساندیم و در نهایت، رشد منفی ۸/۶درصدی را به رشد دو رقمی تبدیل کردیم.

برنامه‌های حمایتی دولت دوازدهم

برنامه‌های حمایتی دولت دوازدهم شامل تحقق عدالت درآمدی و زدودن چهره فقر از کشور، توانمندسازی روستائیان، کارورزی، اصلاح ساختار سهام عدالت و اعمال حمایت مالیاتی از کارمندان دولت و بخش خصوصی می‏شود که در این راستا دولت دوازدهم برنامه‌ ویژه‏ای به منظور بهبود وضعیت رفاهی ۸ تا ۱۰ میلیون نفر از خانوارهایی که در پایین‌ترین سطح زندگی می‌کنند دارد.

دولت دوازدهم همچنین در طرح کارورزی، افزایش مهارت و اشتغال جوانان، افزایش جذب و به کارگیری جوانان در شرکت‌ها، کاهش هزینه‌های نیروی کار (آموزش، بیمه و مالیات) برای کارفرمایان و هدایت هدفمند منابع در جهت

توسعه اشتغال جوانان را در دستور کار خود قرار داده است.

تحرک‌بخشی به بازار کار

دولت دوازدهم برای اجرایی شدن برنامه ششم توسعه و تحرک‌بخشی به بازار کار برای ایجاد فرصت‏های شغلی به خصوص برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، سیاست‏ها، اقدامات و طرح‏های اشتغالزایی را در قالب «برنامه ویژه اشتغال» برای سال جاری و سال‌های آتی در دستور کار قرار داده است.

توسعه کسب و کارهای اقتصادی

توسعه کسب و کارهای اقتصادی بخش خدمات نظیر «آی‌تی»، گردشگری، لجستیک و حمل و نقل، توسعه کسب‌وکارهای بخش صنعت نظیر صنایع پوشاک، مبلمان، و قطعات خودرو، توسعه کسب‌وکارهای بخش کشاورزی نظیر گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، توسعه زیربناهای اقتصادی نظیر برق، جاده، مهارت آموزی در محیط کار(آموزش‌های حین کار)، بازنگری آموزش فنی و حرفه‏ای، معافیت کارگاه‏های زیر ۵ نفر از شمول قانون تامین اجتماعی، توسعه کارآفرینی، توسعه رویدادها (استارت آپ) و مشاغل نوآورانه، کلینیک‏های کسب و کار (شتاب دهنده‏ها و مراکز خدمات مشاوره)، نظام اطلاعات بازار کار و هدایت شغلی، ساماندهی اشتغال اتباع خارجی، ساماندهی بیمه بیکاری و اشتغال مجدد، توسعه اشتغال عمومی، توسعه فرصت‏های شغلی اقشار معلولین و زنان سرپرست خانوار، توسعه فرصت‏های شغلی اقشار کم درآمد تحت پوشش، نهادهای حمایتی، ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، توسعه فرصت‎های شغلی ایثارگران و فرزندان شاهد و توسعه فرصت‏های شغلی در مناطق روستایی محروم، مهم‌ترین طرح‏ها و اقدامات ویژه دولت دوازدهم برای ایجاد اشتغال است.

در راستای اجرای طرح اصلاح ساختار سهام عدالت نیز به تازگی سامانه اصلاح سهام عدالت راه اندازی شده است. توزیع سهام عدالت، به ۵۰ میلیون ایرانی، برای ۲دهک اول، معادل ارزش ۲ میلیون تومان و برای بقیه حدود یک میلیون تومان ثروت اولیه ایجاد می‏کند که ارزش آتی آن تابع عملکرد اقتصاد است.

تبدیل ثروت نفت به سرمایه اشتغال آفرین

در بخش برنامه‌های توسعه‌ای، رئیس جمهوری اصلاح نحوه مدیریت درآمدهای نفتی، تبدیل ثروت نفت به سرمایه اشتغال آفرین، صیانت از کاهش تورم، تامین مالی تولید و اشتغال، اصلاح نظام بانکی، توسعه بازار سرمایه، اصلاح محیط کسب و کار و نظام بنگاه‌داری (اشتغال درآمد آفرین)، توسعه بخش خصوصی، بهبود نامتوازنی‌های منطقه‌ای (عدالت منطقه‌ای)، مقابله با فساد، تقویت زیرساخت‌های اینترنت (توسعه اشتغال مبتنی بر اینترنت) و تقویت گردشگری را در دستور کار دولت دوازدهم قرار داد.

به عنوان مثال در برنامه مقابله با فساد دولت دوزادهم، اجرای قانون «ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد»، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزادانه به اطلاعات، گسترش دولت الکترونیک، چابک‌سازی دولت، تسهیل مقررات و زمینه‌سازی برای حذف امضاهای طلایی، شفاف‌سازی بودجه‌ریزی و ارزیابی عملکرد بودجه و جلوگیری از اعطای هرگونه امتیاز انحصاری در موضوعات اقتصادی، مهم‎ترین محورهای اجرایی ۴ سال آینده عنوان شده است.

طرح‏های ضربتی برای مقابله با آلودگی هوا

دولت دوازدهم همچنین در راستای کاهش آلودگی هوا، ترکیبی از اقدامات حقوقی و اجرایی که از دولت یازدهم تداوم دارد را برای حرکت در مسیر کاهش آلایندگی در دستور کار خود قرار داده است.

بر همین اساس حذف توزیع بنزین پتروشیمی و جایگزینی آن با بنزین و گازوئیل استاندارد یورو ۴، اجرای استاندارد یورو ۴ در خودروسازی کشور(پس از ۸ سال تاخیر) و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در ۸ کلان شهر، اجرای استاندارد یورو۴ برای خودروهای سبک داخلی، توقف تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری و استاندارد یورو ۳، تعیین استاندارد یورو ۵ برای خودروهای سبک وارداتی، جایگزینی ۴۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده، کاهش مصرف مازوت در نیروگاه‌های کشور و جایگزینی با گاز طبیعی و انعقاد تفاهمنامه همکاری با کشور عراق برای کنترل و تثبیت کانون‌های گرد و غبار به عنوان مهم‌ترین کانون‌های منطقه‌ای از جمله برنامه‏های دولت دوازدهم برای کاهش آلودگی هواست.

همچنین تعیین و تصویب حقابه‌های ‌محیط‌زیستی تالاب‌ها و دشت‌های ایران با همکاری وزارت نیرو، پیشبرد برنامه احیای دریاچه ارومیه و نجات دادن دریاچه از خشک‌شدن حتمی و نابودی اکوسیستم منطقه، احیای تالاب بین‌المللی هورالعظیم و آبگیری بیش از ۷۰ درصدی آن، برداشتن دایک‏های مرزی بر روی تالاب بین‌المللی هامون و لایروبی مسیل‌ها برای هدایت آب و ثبت این تالاب به عنوان ذخیره‌گاه زیستکره یونسکو، رایزنی‌های بین‌المللی و نیز دوجانبه با افغانستان برای دریافت حقابه بخش ایرانی هامون، احیای بخش‌هایی از تالاب گاوخونی پس از ده سال خشکسالی کامل، ایجاد بیمه پلنگ ایرانی برای مقابله با آسیب رسانی به آنها در جوامع محلی، حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در قالب پروژه‏های ملی و بین‏المللی و تداوم بیمه یوزپلنگ و تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان در دولت از دیگر برنامه‏های زیست محیطی دولت دوازدهم عنوان شده است.

اقتصاد سبز و توسعه پایدار نیز از دیگر برنامه‏های دولت دوازدهم اعلام شده که در آن مواردی همچون شناسایی و معرفی مشاغل سبز و دوستدار محیط زیست، شناسایی و معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی دوستدار محیط زیست در چارچوب برندسازی صنایع سبز و انعقاد تفاهمنامه با بانک مرکزی، بانک تجارت، بانک صادرات و … برای حمایت از فعالیت‌های محیط زیستی گنجانده شده است.

مقابله با بحران آب

دولت دوازدهم همچنین در راستای مقابله با بحران آب، بازنگری و اجرای برنامه‌های ارزیابی محیط‌زیستی طرح‌های انتقال آب و سدهای بزرگ، برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی، ابلاغ استاندارد و راهنمای تعیین شاخص کیفیت منابع آب، تشکیل کارگروه ساماندهی رودخانه‌ها در استان‌ها، تدوین راهنمای پیشگیری، ارزیابی و پاکسازی آلودگی‌های نفتی آب‌های زیرزمینی و اثرات محیط‌زیستی طرح‌های عمرانی برمنابع آب زیرزمینی، شناسایی منابع آلاینده دشت‌های مهم کشور به منظور تدوین برنامه پایش و تدوین برنامه مدیریت محیط‌زیستی بنادر کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

روند طی شده در طول ۴ سال گذشته و حمایت‏های جدی دولت بویژه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری از کسب و کارهای نوین و شرکت‏های دانش بنیان، از عزم جدی دولتمردان برای ریشه کنی معضل بیکاری حکایت دارد و امیدواریم در ۴ سال آتی با برنامه‎های منسجم دولت ریشه، رکود، تورم و بیکاری برای همیشه از کشورمان زدوده شود.

پاسخ دادن