جزئیات تجارت با اوراسیا

براساس آمارهای سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۵ محصولات کشاورزی، پلاستیک و اشیای ساخته شده از آن، محصولات دارویی و مس جزو پنج قلم نخست صادراتی ایران به روسیه هستند که دارای سهمی بالغ بر ۷۴درصد و ارزش حداقل ۳/ ۱۳۵ میلیون دلار از کل صادرات ایران به این کشور هستند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۷ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، روند صادرات ایران به روسیه طی سال‌های فوق دارای روند افزایش بوده است، به گونه‌ای که بیشترین صادرات مربوط به‌سال ۲۰۱۷ به ارزش ۶/ ۲۸۵ میلیون دلار و کمترین آن مربوط به سال ۲۰۱۵ به ارزش ۱/ ۱۷۳ میلیون دلار بوده است.

همچنین اقلامی نظیر غلات، آهن و فولاد، زغال‌چوب، چربی‌ها، روغن‌های حیوانی یا گیاهی و محصولات آنها، گوشت و فرآورده‌های مربوط به آن، کاغذ و مقوا و اشیاء ساخته شده از آن جزو اقلام نخست وارداتی ایران از روسیه طی سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۵ هستند که دارای سهمی بالغ بر ۷۰ درصد و ارزش ۲/ ۴۷۷ میلیون دلار از کل واردات از این کشور هستند.

اما در میان اقلام نخست صادراتی ایران به ارمنستان کالاهایی چون، نیکل و مصنوعات آن، قلع و مصنوعات آن، سرب، روی و قطعات لکوموتیو راه‌آهن و ابریشم قرار دارند.

مطابق آمارها میوه‌های سخت پوست،تازه یا خشک، خرما،انجیر، آناناس،آواکادو، انگور تازه یا خشک کرده و کلینکر سیمان جزو اقلام نخست صادراتی ایران به قزاقستان است.

اما وسایل نقلیه، ماشین آلات و تجهیزات برقی و قطعات آن، اسباب بازی ها، ملزومات ورزشی، قطعات و لوازم جانبی آن، مبلمان، ملافه، تشک، کشتی‌ها، قایق‌ها و سازه‌های شناور، آثار هنری و عتیقه‌ها و ساعت و قطعات آن جزو اقلام نخست صادراتی ایران به بلاروس هستند. به‌طور خلاصه و در مجموع می‌توان عنوان کرد که طی سال‌های ۹۸- ۹۴ بیشترین صادرات ایران در اوراسیا به روسیه بوده و بیشترین واردات را نیز به ترتیب از روسیه و قزاقستان داشته است.

پاسخ دادن