جزئیات شرایط استفاده از سهمیه شاگرد اولی در کنکور ارشد ۹۹

شرایط، میزان تأثیر و نحوه استفاده از سهمیه شاگرد اولی در پذیرش کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ اعلام شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، بر اساس مندرجات دفترچه انتخاب رشته ارشد ۹۹، داوطلبان دارای شرایط ذیل حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی (و صرفا برای یک بار) به شرط شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی حداقل ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند.

– برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی.
– دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی با معرفی سازمان امور دانشجویان.
– رتبه های اول تا سوم نهایی جشنواره خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته، با مشارکت حداقل ۵۰ درصد در دستاورد حائز رتبه.
– دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته در بین دانشجویان هم‌رشته و هم‌ورودی که طی هشت نیمسال دانش‌آموخته شده است.
– دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی ناپیوسته در بین دانشجویان هم‌رشته و هم‌ورودی که طی چهار نیمسال تحصیلی دانش آموخته شده است.

حداکثر مدت تحصیل برای دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته هشت نیمسال و برای دانش آموختگان دوره کارشناسی ناپیوسته چهار نیمسال می باشد. ضمناً به لحاظ میانگین کل، داوطلب باید حائز بالاترین میانگین در مقایسه با دانشجویان هم‌رشته و هم‌ورودی موسسه محل تحصیل خود باشد.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی موظفند یک بار در هر سال به ازای هر رشته، از بین فارغ‌التحصیلان رتبه اول کلیه رشته‌های آموزشی خود در مقطع کارشناسی که حداکثر تا یک سال تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل آنها نگذشته باشد، فقط یک نفر را که بالاترین معدل کل را کسب کرده باشد، در موعد مقرر به سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نمایند.

افراد مشمول این آیین نامه مجازند حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی و صرفا برای یک بار از تسهیلات آن بهره مند شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی در کلیه دوره ها چنانچه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور وارد دوره های فوق شده باشند، می توانند از تسهیلات رتبه اولی بهره مند شوند. آن دسته از دانشجویان رتبه اول دوره کارشناسی که بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته نیستند، نمی توانند از مزایای این آیین نامه بهره مند شوند.

افرادی که با توجه به امتیاز رتبه اول پذیرفته نشوند، ادامه تحصیل آنان همانند سایر داوطلبان و از طریق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سنوات بعد میسر خواهد بود.

سهمیه استعداد درخشان در کنکور ارشد ۹۹
سازمان سنجش موظف است حداکثر معادل ۱۰ درصد (با تقریب اضافی) در هر کدرشته محل تحصیلی دوره بالاتر را بر اساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط این آیین نامه اختصاص دهد.

مهلت ارسال فرم سهمیه شاگرد اولی ارشد ۹۹ از طریق دانشگاه
افرادی در امتیاز رتبه اول گزینش خواهند شد که ضمن واجد شرایط بودن، اطلاعات آنان براساس مندرجات فرم تاییدیه رتبه اول توسط معاونت آموزشی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل آنان از تاریخ ۱۵ تا ۲۴ شهریور ۹۹ منحصرا از طریق پرتال اینترنتی به این سازمان اعلام گردد. در غیر این صورت سهمیه رتبه اول برای آنان لحاظ نخواهند شد.

لازم است کلیه داوطلبان متقاضی از این امتیاز که مجاز به انتخاب رشته گردیده اند، فرم مذکور (صفحه ۴۲۴ دفترچه انتخاب رشته ارشد ۹۹) را تکمیل و حداقل تا سه هفته قبل از تاریخ فوق تحویل معاونت آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ذیربط نمایند. ضمنا مشمولان این آیین نامه مجازند حداکثر تا یک سال تحصیلی بعد از تاریخ فراغت از تحصیل و صرفا برای یک بار از تسهیلات آن بهره مند شوند.

9 نظر از مردم

  1. سلام .من فارغ التحصیل رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور هستم.معاون اموزشیمون گفتند هنوز یوزر نیم پسورد برای ثبت فرم شاگرد اولی نیومده امروز ۶مهر ماه هست و انگار توی بخشنامه ای که سازمان فرستاده بود براشون تا هفتم فقط فرصت ارسال هست .آیا برای همه دانشگاهها پسورد نیومده؟؟؟؟؟

    • سلام.دوستان علت باز نشدن پرتال به تعویق افتادن ثبت نمرات دانشجویان در اکثر دانشگاه ها و فارغ التحصیل نشدن آنان است که سنجش به همین منظور تاریخ فارغ التحصیلی را تا ۳۰ مهر ۹۹ تمدید کرد.به همین دلیل پرتال دیر تر باز خواهد شد اما تاریخش دقیقش معلوم نیست که کی و تا چه زمانی باز خواهد شد.

  2. سلام و خسته نباشید , در خصوص فرم صحفه ۴۲۴ فرم سهمیه شاگرد اولی سوالی داشتم , بنده یکشنبه شانزدهم شهریور به دانشگاه مراجعه کردم و فرم مخصوص سهمیه شاگرد اولی رو پر کردم و در معاونت آموزشی گفتن مشکلی نیس ما این فرمو از طریق پرتال اینترنتی به سازمان سنجش ارسال میکنیم و الان دو سه روزه از طریق معاونت آموزشی پیگیر میشم و میگن ی مشکلی به وجود اومده و اون اینه که وقتی میخوایم به پرتال اینترنتی ارسال کنیم سازمان سال نود و هشتو نشون میده و خبری از سال نود و نه نیست , حالا بنظرتون بنده و معاونت چیکار باید بکنیم تا این فرمو ارسال کنیم ؟ لازم به ذکر است زمان ارسال این فرم از ۱۵ تا ۲۴ شهریور ماه است

پاسخ دادن