جزئیات منابع ۳۰۲ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها

جزئیات منابع هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه ۹۹ حاکی از حدود ۲ برابر شدن درآمد ناشی از صادرات ۵ فرآورده نفتی دارد که عمده بار آن روی صادرات بنزین خواهد بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، محمدباقر نوبخت طی روزهای اخیر از افزایش درآمد هدفمند سازی یارانه‌ها به ۳۰۲ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۹ خبر داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفته حدود ۳۰۲ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار برای سال آینده پیش‌بینی شده است که ۱۸۶ هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده‌ها توزیع می‌شود.

برای اینکه وضعیت درآمدهای تبصره ۱۴ بودجه یا به عبارتی منابع ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال آینده مشخص شود برخی ارقام را مرور می‌کنیم.

                              جدول پیشنهادی منابع ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها در لایحه بودجه ۹۹- ارقام هزارمیلیارد تومان

سرجمع این ارقام ۳۰۲ هزار میلیارد تومان می‌شود که به نسبت درآمدهای هدفمندی در سال ۹۸ رشد ۱۱۴ درصدی دارد که در نوع خود جالب است و اینکه چرا در سالهای گذشته منابع این بخش شفاف‌تر نشد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره معتقد است: در سال ۱۳۹۸ فقط ۴۵ درصد از کل منابع حاصل از اجرای قانون به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اختصاص خواهد یافت.

ایراد مهم قانون هدفمندی سازی یارانه‌ها در نظر نگرفتن نقش عرضه انحصاری دولت انرژی در مصرف بالای انرژی در کشور بوده است به گونه‌ای که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها فقط اشاره مختصری به ضرورت ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و کاهش اتلاف شبکه توزیع داشته اما توجه جدی به اصلاح تلفات زنجیره عرضه انرژی ندارد. این در حالی است که بخش عمده‌ای از انرژی کشور در پالایشگاه‌های نفت و گاز و نیروگاه‌های برق به هدر می‌رود تلفات بخش عرضه انرژی قبل از اینکه به دست مصرف کننده نهایی برسد تقریباً سالیانه معادل ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام یا روزانه ۱.۳ میلیون بشکه نفت است کاهش میزان تلفات در زنجیره تولید تا مصرف انرژی خود می تواند گامی بسیار مهم در راستای عمل کردن یارانه‌ها باشد که عمده آن نیز در اختیار بخش دولتی است.

صادرات گاز و خوراک و میعانات گازی پتروشیمی‌ها دو سرفصل جدید از منابع هدفمندی یارانه‌ انرژی بوده که دولت برای سال آینده در نظر گرفته است.

همچنین دوبرابر شدن صادرات فرآورده‌های نفتی که عمده بار آن روی صادرات بنزین خواهد بود و از ۴۳ هزار میلیارد تومان سال جاری به ۸۳ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۹ خواهد رسید.

براساس این گزارش، سازمان هدفمندسازی یارانه ها از لحاظ توزیع منابع در کشور به عنوان سازمان بودجه ای دوم در کنار سازمان برنامه و بودجه شناخته خواهد شد چرا که در حال حاضر جمع منابع عمومی بودجه ۳۸۶ هزار میلیارد تومان است و آن چیزی که قرار است سازمان هدفمندسازی یارانه ها در سال ۹۹ توزیع کند ۳۰۲ هزار میلیارد تومان است.

پاسخ دادن