جزئیات مناظره دوم تلویزیونی امروز

 براساس برنامه اعلامی ستاد انتخابات صداوسیما، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ خردادماه) دومین مناظره کاندیداهای سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، امروز دومین دور مناظره تلویزیونی نامزدها با موضوع سیاسی و اجتماعی برگزار می‌شود.

همشهری نوشت:  براساس برنامه اعلامی ستاد انتخابات صداوسیما، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ خردادماه) دومین مناظره کاندیداهای سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد و ۷ کاندیدای تأیید صلاحیت‌شده قرار است از ساعت ۱۷ بار دیگر در مقابل یکدیگر بنشینند و پاسخگوی سؤالات مجری مناظره باشند.

دومین مناظره، احتمالا با محوریت موضوع‌های سیاسی و اجتماعی، به‌مدت ۳ ساعت به‌صورت زنده از شبکه یک سیما درحالی امروز برگزار می‌شود که گویا حاشیه‌های مناظره نخست که با موضوع اقتصادی انجام شد، همچنان ادامه دارد و به مناظره دوم هم کشیده شده است.

به رغم درخواست دولت و در پیش بودن دور دوم مناظرات اما صداوسیما تا لحظه تنظیم این گزارش، به نامه سخنگوی دولت خطاب به رئیس سازمان صداوسیما مبنی بر اختصاص فرصت پاسخگویی به دولت پیرامون ادعاهای کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در جریان مناظره نخست، پاسخی نداده است.

البته واکنش دولتی‌ها به ادعاهای مطرح شده ازسوی ۵کاندیدای اصولگرا در مناظره نخست و سکوت رسانه ملی نسبت به درخواست دولت محدود به نامه ربیعی نشد و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نیز دیروز در یک رشته توییت، از صداوسیما خواست امکان پاسخگویی وزرا، کارشناسان و نخبگان را فراهم کند.

 دیروز ستاد حامیان ابراهیم رئیسی اعلام کرد: پیرو نامه رسمی نماینده سیدابراهیم‌ رئیسی به کمیته تبلیغات انتخابات صداوسیما، پس از رسیدگی‌های صورت‌گرفته، اعتراض ستاد انتخاباتی رئیسی را وارد دانسته و مدت ۵ دقیقه زمان جهت پاسخگویی به اتهامات آقایان مهرعلیزاده و همتی برای سیدابراهیم‌رئیسی منظور خواهد شد.

پیش‌تر محمدمهدی اسماعیلی، نماینده سیدابراهیم‌رئیسی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون تبلیغات سازمان صداوسیما خواستار اختصاص فرصتی به این کاندیدا شد تا رئیسی به آنچه «ایراد افترا» ازسوی همتی و مهرعلیزاده خوانده شده، پاسخ دهد.

واکنش عبدالناصر همتی را هم به‌دنبال داشت. او در حساب توییتری خود خواستار اختصاص فرصت ۲۰ دقیقه‌ای برای پاسخگویی به سخنان ۵ کاندیدای اصولگرا شد. همتی دراین توییت که در آن از دو هشتگ «آزمون عدالت» و «پنج در برابر یک» استفاده کرده بود، نوشت: «در جریان مناظره، نامزدهای پوششی به همراه نامزد اصلی، ۲۹ بار با بردن اسم بنده، به من تهمت زدند. با توجه به اینکه به رقیب اصلی بنده ۵ دقیقه فرصت اضافی داده شد، بنابر محاسبات انجام شده باید ۲۰ دقیقه فرصت اضافی برای پاسخگویی به بنده هم اختصاص یابد.»

حال باید دید در مناظره امروز که با محوریت موضوعات سیاسی و اجتماعی برگزار خواهد شد، صداوسیما از مطالبه عدالت در پاسخگویی سربلند بیرون می‌آید یا اینکه فقط کاندیدای اصلی اصولگرایان فرصت پاسخگویی به ادعاهای مطرح شده را می‌یابد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۸ خردادماه برگزار می‌شود و کاندیداها فرصت حضور در ۳ دور مناظره را که به‌صورت جمعی برگزار می‌شود دارند. شکل و سبک برگزاری این مناظره‌ها انتقاداتی را به‌دنبال داشته است و گفته می‌شود به‌دلیل گروهی بودن آن، زمان کمی که در اختیار هر کاندیدا قرار می‌گیرد و همچنین تعدد سؤالات مانع شکل‌گیری فضای رقابتی بین کاندیداها شده است.

عبدالناصر همتی، علیرضا زاکانی، ابراهیم رئیسی، سعید جلیلی، محسن رضایی، محسن مهرعلیزاده و امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی ۷ کاندیدای انتخابات پیش رو هستند.

پاسخ دادن