جزئیات پایان ساعت کاری مشاغل غیرضرور

رئیس جمهور گفت: امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد تا پایان ساعت کار مشاغل غیرضرور از بیستم آبان تا بیستم آذر، ساعت ۱۸ باشد.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۷ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازپاد، روحانی در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا افزود :مردم ایران در سه سال گذشته با تروریسم اقتصادی مواجه بوده و در برابر فشار‌ها به خوبی ایستادگی کرده اند.

وی ابراز امیدواری کرد: تحریم کنندگان متوجه شده باشند که راه آنان تاکنون راه نادرستی بوده است و به هیچ عنوان به اهداف خود نخواهند رسید.

رئیس جمهور گفت: امیدواریم تجربه سه سال گذشته درسی عبرت آموز برای دولت آینده امریکا باشد و در برابر قانون تسلیم شوند.

برای کاهش اجتماعات تنها با قانون به نتیجه نمی رسیم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید فاصله گذاری اجتماعی را برای مقابله با کرونا رعایت کنیم، گفت: برای کاهش اجتماعات و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تنها با قانون به نتیجه نهایی نمی رسیم، بلکه این مردم هستند که باید یاری کنند.

روحانی که در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا سخن می گفت، افزود: ماسک زدن بسیار مهم است، اما تنها اکتفاکردن به ماسک نمی تواند ما را به نتیجه برساند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای مقابله با کرونا به اجرای دقیق تر دستورالعمل های بهداشتی نیاز داریم، گفت: باید تمهیدات بیشتری مدنظر قرار دهیم.

 روحانی با بیان اینکه کرونا فقط موضوعی مربوط به سلامت نیست، بلکه معیشت و فرهنگ جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، افزود: در فصل زمستان معمولا اجتماعات خانوادگی و دورهمی ها به علت شب های طولانی زمستان بیشتر می شود، به همین دلیل از قرارگاه خواستیم که این موضوع را بررسی کند و اگر مقرراتی لازم است تا در هفته بعد در ستاد تصویب شود.

رئیس جمهور با بیان اینک فضاهای سرپوشیده می تواند مشکل آفرین باشد، گفت: زمستان غیر از سرماخوردگی و آنفولانزا مردم را ناچار می کند که در فضاهای بسته تری باشند به همین دلیل در این فضاها باید رعایت دستورالعمل های بهداشتی بیشتر باشد و اجتماعات را کوتاه تر کنیم.

روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: برای موفقیت در مسیر مقابله با بیماری کرونا دولت نیازمند حمایت همه دستگاه ها، نیرو‌های مسلح، هیئت‌ها و بسیج است.

رئیس جمهور گفت: آمار‌ها امروز مطلوب نیست، اما همه متخصصان می‌گویند آنچه مورد توجه ما در شهر‌های درگیرتر قرار گرفت آثار مثبتش در هفته‌های آینده مشخص می‌شود، اما قطعاً باید محدودیت‌ها بیشتر شود.

وی افزود: بر همین اساس امروز مصوب شد برخی کسب و کار‌های غیر ضرور غیر از فعالان عرضه مواد غذایی و دارویی، مشاغل درجه دوم، سوم و چهارم از بیست آبان ماه تا بیست آذر ماه پایان ساعت کارشان ساعت ۱۸ باشد که این موضوع برای تهران، مراکز استان‌ها و شهر‌های پرجمعیت اجرا می‌شود.

رئیس جمهور گفت: البته این محدودیت‌ها برای مردم سختی ایجاد می‌کند، اما امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم از انتقال سریع این بیماری جلوگیری کنیم.

 روحانی افزود: البته موارد دیگری را هم قرارگاه در حال بررسی دارد و تا هفته بعد در دستور کار قرار می‌گیرد.

ارتباطات اجتماعی را باید به سمت فضای مجازی ببریم

رئیس جمهور گفت: هرگونه ارتباطات اجتماعی و چهره به چهره را باید به سمت فضای مجازی و الکترونیکی ببریم.

روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه بر مبنای حقوق شهروندی رفت و آمد مردم آزاد است، افزود: انتخاب محل سکونت، حضور در جامعه و اجتماعات آزاد است، اما همه این حقوق یک قیدی دارد و آن سلامت جامعه و مردم است که باید لطمه وارد نشود، بنابراین در حقوق شهروندی باید به این اصل بنیادی که حفظ سلامت جامعه و مردم است توجه جدی کنیم، این مهمترین اصلی است که می‌تواند مادر قانونی و حقوقی در این زمینه باشد و باید همه این موضوع را رعایت کنند.

رئیس جمهور گفت: باتوجه به اینکه حقوق شهروندی، حق مردم است، مسئولیت‌ها و تکالیف شهروندی نیز حق مردم است و این‌ها باید در کنار هم باشند.

 روحانی افزود: در این زمینه مسایل دینی، اخلاقی و انسانی در این مساله کرونا باید رعایت کنیم و تمام تلاش ما این است که تولید مسیر خود را ادامه دهد.

رئیس جمهور گفت: معیشت مردم نباید دچار مشکل شود، اما سلامت مردم نیز باید تامین شود.

 روحانی افزود: برای اینکه از جهادگران در عرصه سلامت و در خط مقدم آن‌ها را پشتیبانی کنیم، مراعات دستورالعمل‌ها نیاز است، زیرا آن‌ها در خط مقدم هستند و هرچه دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم، آن‌ها فرصت بیشتری برای درمان پیدا خواهند کرد.

رئیس جمهور همچنین گفت: با رعایت همین حداقل‌ها از جمله ماسک زدن‌ها و رعایت فاصله اجتماعی می‌توانیم از کرونا عبور کنیم، اما اگر خدای ناکرده نسبت به دستورالعمل‌های بهداشتی بی اعتنا باشیم، عبور از آن سخت است.

روحانی افزود: چاره‌ای نداریم که ارتباطات اجتماعی و چهره به چهره را به سمت فضای مجازی و الکترونیکی هدایت کنیم، تمامی مشورت ها، تصمیمات، اقدامات و همچنین مسایل معیشتی باید به سمت فضای مجازی هدایت شود تا از این وضعیت عبور کنیم.

پاسخ دادن