جزییات طرح مجلس برای مقابله با سوداگری درحوزه مسکن

اقتصادبرتر

وزیر امور اقتصادی و دارایی : مالیات بر عایدی سرمایه و بخش مسکن آن نیز در قالب اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم گنجانده شده و به مجلس ارائه می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر بهن قل از تسنیم، حدود یک سال قبل طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک که با هدف حمایت از تولید و عرضه، کاهش نوسانات بازار مسکن، جلوگیری از سوداگری و حمایت از خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف تدوین شده، با امضایِ ۱۱۷ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول شد.

چند قبل بعد از اعلام تصویب کلیات طرح مذکور کمیسیون اقتصادی مجلس مامور رسیدگی به این طرح شد. اواخر فصل بهار سال جاری در زمان تودیع و معارفه رئیس جدید سازمان امور مالیاتی، رئیس وقت کمیسیون اقتصادی مجلس جزئیاتی را از سیر بررسی و تدوین قانونی برای مالیات ستانی از عایدی مسکن مطرح کرد.

به گفته پور ابراهیمی، طرح مجلس برای مالیات ستانی از عایدی مسکن اماده بوده اما به دلیل درخواست وزارت اقتصاد برای گنجاندن این مالیات در قالب لایحه مالیات ستانی از فعالیتهای اختلال زای اقتصادی فعلا بررسی این طرح متوقف شده است. این درحالی بود که این نماینده مجلس تاکید کرده بود در صورت وقفه وزارت اقتصاد حتما طرح مالیات ستانی از عایدی املاک در مجلس به جریان خواهد افتاد.

درهمین راستا، یک عضو کمیسیون اقتصادی در گفتگو با تسنیم، به‌نظر می‌رسد در یک بازه ۲هفته‌ای و بعد از تعطیلات مجلس، وضعیت این طرح نیز تعیین تکلیف و به صحن علنی مجلس ارائه شود.

حسینی شاهرودی گفت: تلاش می‌کنیم نظر دولت در خصوص این طرح نیز اعمال شود تا با حداکثر آرا در صحن علنی مجلس تصویب شود.

در شرایطی که بازار مسکن با سوداگری مواجه است باید مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن تصویب و اجرا شود و آن چیزی که در مجلس به دنبال آن هستیم، مالیات بر عایدی سرمایه است. از این رو نباید وارد فرآیند طولانی لایحه دولت شویم و در صورتی که وزارت اقتصاد لایحه ای در زمینه مسکن آمده کرده به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه دهد تا با بحث و بررسی هر چه سریعتر سوداگران مسکن را مشمول مالیات کنیم.

لایحه دولت به عمر مجلس دهم نمی‌رسد

پور ابراهیمی تأکید کرد: زمان تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن امروز است؛ بنابراین در صورتی که لایحه دولت در صف لوایح دولتی قرار گیرد براساس تجارب سال های گذشته به مجلس امسال نخواهد رسید و مردم زیر فشار افزایش قیمت ها قرار خواهند گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کلیات طرح مالیات بر عایدی مسکن در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسیده و از دولت می‌خواهیم تا برای بررسی سریع جزئیات آن، لایحه غیر رسمی که توسط دولت تنظیم شده به مجلس ارائه شود تا مورد بحث قرار گیرد.

تاخیر ۶ماه برای تعیین تکلیف #مالیات_از_عایدی_مسکن

 در حال حاضر لایحه مالیات ستانی از فعالیتهای اختلال زای اقتصادی آماده بود اما همانطور که اشاره شد موضوع مالیات ازعایدی مسکن از این طرح حذف شده و قرار است این مالیات خاص طبق گفته وزیر اقتصاد در قالب لایحه اصلاح نظام مالیاتی در دی ماه به مجلس ارائه شود.در واقع ۶ماه بعد این لاحیه در حالی به مجلس ارائه می‌شود که فرایند طولانی تصویب چنین لایحه‌ پرحجمی قطعا چالش برانگیز خواهد شد.

جزییات طرح مجلس برای مقابله با سوداگری درحوزه مسکن

در طرح مدنظر مجلس با عنوان الحاق یک ماده به قانون مالیاتهای مستقیم( مقابله با سوداگری و کاهش التهابات بازار مسکن) آماده است، از ۱ ماه پس از تصویب این ماده، هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین، املاک و مستغلات با کاربریهای مسکونی، اداری و تجاری که پس از تاریخ اجرای این ماده خریداری (به انتقال گرفته) شوند، مشمول «مالیات بر عایدی سرمایه» خواهد شد.

تبصره ۱- عایدی سرمایه املاک عبارتست از مابه التفاوت قیمت خرید (انتقال دادن یا واگذاری) و قیمت فروش (به انتقال گرفتن) .

تبصره ۲- نرخ این مالیات در سال اول اجرا ۵ درصد، در سال دوم ۱۰ درصد، در سال سوم ۱۵ درصد و از سال چهارم به بعد ۲۰ درصد عایدی ملک خواهد بود.

گفتنی است به نظر می‌رسد طرح مجلس از جامعیت کافی برخوردار باشد همانطور که در ادامه طرح مجلس قابل مشاهده است موارد مربوط به معافیتهای لامز برای مالیات ستانی از عایدی سرمایه مسکن به درستی احصا و در متن طرح پیشنهادی گنجانده شده است.

بر این اساس، موارد ۵گانه زیر از پرداخت مالیات مذکور معاف هستند.

اولین انتقال املاکی که قبل از اجرای این قانون خریداری شده باشند

نقل و انتقال واحد مسکونی اصلی هر شخص حقیقی، یکبار در هر ۲ سال

اولین انتقال ساختمان‌های نوساز، در صورتی که ۵ سال از اخذ پروانه ساخت نگذشته باشد.

نقل و انتقال به منظور وقف ملک

زمانی که قیمت فروش (انتقال دادن) کمتر از قیمت خرید (به انتقال گرفتن) باشد.

دکتر فرهاد دژپسند طی سخنانی در جریان جلسه پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به سوالات نمایندگان در مورد نحوه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری های انجام شده، اظهار داشت: من به عنوان کسی که سه دهه در مورد خصوصی سازی، تحقیق و فعالیت می کنم، این حساسیت نمایندگان را امری قابل درک و بسیار پسندیده و در راستای صیانت از حقوق مردم، بسیار ارزشمند می دانم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نهایت تلاش وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی، عمل به نص صریح قانون در مورد واگذاری ها است، اظهار داشت: در مورد اهلیت خریداران شرکت های دولتی، برخی انتقادات وارد می شود، این در حالی است که ما در این خصوص، کاملا مطابق قانون عمل نموده ایم، زیرا در قانون فعلی، تنها اهلیت خریدار به لحاظ تمکن مالی و معیارهایی چون نداشتن بدهی مالیاتی، مطالبات معوق بانکی و .. مد نظر قرار گرفته است.

دژپسند افزود: ظاهرا مجلس شورای اسلامی در نظر دارد ارزیابی “اهلیت” خریداران را به امور دیگری نیز تعمیم دهد که در صورت تبدیل به قانون، ما قطعا تبعیت از آن را در دستور کار خود قرار خواهیم داد.

دژپسند در بخش دیگری از جلسه با نمایندگان سوال کننده در محل کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی با تاکید بر اینکه باید حساب بخش اصلی جامعه پزشکی را از متخلفین جدا کرد، اظهار داشت: موظف کردن پزشکان برای قرار دادن دستگاه posدر محل مطب خود، اقدامی در راستای جلوگیری از فرار مالیاتی برخی پزشکان است که البته این اقدام، با اجرای طرح صندوق مکانیزه فروش که امکان رصد همزمان تراکنش بانکی بیمار و پزشک را فراهم میآورد، بطور هوشمندانه ای تکمیل خواهد شد.

پاسخ دادن