جزییات قابل توجه در پذیره نویسی سهام دولت+پاسخ سوالات متدوال

پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی‌توانند در پذیره نویسی سهام دولت شرکت نمایند و استفاده از حساب آنها برای پرداخت وجود امکانپذیر نیست.

تهران- اقتصادبرتر-۰۱ خرداد ۹۹
حداقل مبلغ پذیره نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی ایرانی دارای کد ملی ۱۰۰‌.۰۰۰(یکصد هزار ریال) و حداکثر مبلغ پذیره‌نویمعادل ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ (بیست میلیون ریال) می‌باشد. همچنین محدودیت سنی برای پذیره‌نویسی متقاضیان وجود ندارد.
انجام پذیره‌نویسی به میزان بیشتر از سقف تعیین شده برای یک کدملی ممنوع می‌باشد. با توجه به اینکه قیمت هر واحد سرمایه گذاری ۱۰۰.۰۰۰ریال در نظر گرفته شده است، لذا در درگاه‌های بانک امکان واریز وجوه متقاضیان بر اساس مضربی از ۱۰۰.۰۰۰ ریال انجام پذیر خواهد بود.
داشتن حساب به ازای هر کد ملی الزامی نمی‌باشد.
داشتن کد معاملاتی کد بورسی برای پذیره‌نویسی الزامی نیست. لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از دو ماه بعد از تخصیص امکانپذیر است، میتوانند به تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی بورسی مطابق رویه‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند. امکان ثبت نام سجام از طریق اپلیکیشن آپ نیز فراهم است.
قیمت سهام تشکیل دهنده واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در روز آغاز پذیره‌نویسی، متوسط قیمت سهام در ۳۰ روز گذشته منتهی به انتشار فراخوان واگذاری، با احتساب ۲۰ درصد تخفیف است که ۵۰ درصد از آن به عنوان دارایی سرمایه‌گذاران به منظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد.

سوالات متداول در پذیره نویسی سهام دولت
سرویس خرید سهام دولت چیست؟

پاسخ: در اجرای جزء (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت محترم وزیران در این زمینه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران قصد دارد باقیمانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‏‌های البرز و اتکایی امین را واگذار نماید.

این امر از طریق پذیره ‏نویسی واحد‌های سرمایه ‏گذاری صندوق سرمایه ‏گذاری قابل معامله (ETF) “واسطه‌گری مالی یکم” انجام خواهد شد و فرصت بی ‏نظیری برای ورود آحاد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبری است که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آن را دارد.

شرایط خرید سهام دولت چیست؟
پذیره ‏نویسی واحد‌های سرمایه ‏گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی دارای شماره ملی بوده و اشخاص حقوقی نمی‏ توانند در پذیره‌نویسی شرکت نمایند و استفاده از حساب آن‏ها برای پرداخت وجوه امکان‏پذیر نیست. شروع پذیره‌نویسی از بامداد روز شنبه ۱۴. ۲. ۱۳۹۹ و پایان پذیره ‏نویسی ۳۱. ۲. ۱۳۹۹خواهد بود.

پذیره ‏نویسی واحد‌های این صندوق برای تمامی اشخاص حقیقی، از طریق اپلیکیشن­ها و درگاه­های بام، همراه بام، بله، ایوا، درگاه IPG، نشان بانک در اپلیکیشن آپ فراهم شده است تا به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هموطنان عزیز جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها و کارگزاری‌ها جداً پرهیز نموده و پذیره نویسی سهام دولت را از طریق مراجعه غیرحضوری انجام دهند.

قیمت سهام چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سهام تشکیل دهنده واحد‌های سرمایه گذاری صندوق در روز آغاز پذیره نویسی، متوسط قیمت سهام در سی روز گذشته (منتهی به انتشار این آگهی) با احتساب ۲۰ درصد تخفیف است که ۵ واحد درصد از آن به ‏عنوان دارایی سرمایه‏ گذاران و به منظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد.

چگونه می‌توانم سهام دولت را خریداری کنم؟

خرید سهام به ازای هر کد ملی تا سقف دو میلیون تومان امکان پذیر است. پس از پایان پذیره‌نویسی، در زمان مقتضی همه درخواست‌ها بررسی شده و میزان واحد تخصیص داده توسط بورس /شرکت سمات اطلاع رسانی خواهد شد. در صورتی که مبلغ پرداختی شما از واحدهای تخصیص داده شده بیشتر باشد، مابه التفاوت مبلغ به کارت/حسابی که با آن خرید را انجام داده‌اید واریز خواهد شد.

لازم به توضیح است که سهام خریداری شده به نام کد ملی ارائه شده ثبت خواهند شد، اما مابه التفاوت مبلغ به کارت/حسابی که پرداخت از آن انجام شده است، واریز می‌گردد.

آیا برای خرید سهام دولت، به کد بورسی نیاز است؟
پذیره ‏نویسی واحد‌های این صندوق برای تمامی اشخاص دارای کد بورسی یا فاقد آن فراهم شده است. اما خریداران برای انجام معامله این واحد‌ها که از ۲ ماه بعد از تخصیص امکان‏ پذیر است، به کد بورسی نیاز خواهند داشت. بدیهی است مشارکت بانک ها در طرح به منظور پوشش متقاضیان فاقد کد بورسی می باشد.

اطلاعات موردنیاز جهت انجام عملیات پیش خرید سهام در بانک چیست؟

کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، شماره همراه ،کد پستی

استرداد وجوه در موارد اضطرار چگونه خواهد بود؟

حسب مفاد دستورالعمل وزارت امور اقتصادی و دارایی استرداد وجوه از سوی بانک­ها ممنوع می­باشد و استرداد وجه پس از پایان مهلت پذیره نویسی آغاز می­گردد.

شماره موبایل کجا کاربرد دارد؟ اگر شماره موبایل خودمان یا افراد دیگر را اشتباه وارد نماییم آیا مشکلی به وجود خواهد آمد؟ آیا امکان ویرایش وجود دارد؟

شماره موبایل برای اطلاع رسانی در ارتباط با دریافت کد بورسی و امور تخصیص یونیت های سهام و عملیات احراز هویت و سایر موارد مربوط به کدهای فعال­سازی در بورس کاربرد دارد. هنگام اطلاع رسانی به مشتریان اعلام شده که اطلاعات خود را صحیح وارد نمایید.

پس از پایان مهلت پذیره نویسی، هنگام ثبت نام در سجام، شماره موبایل مشتری کنترل می­‌گردد و در سامانه سجام امکان ویرایش وجود دارد. در اپلیکیشن آپ، شماره نصب که قبلاً با استفاده از رمز یکبار مصرف (OTP) تایید شده است ارسال می­‌شود و با آن می­توان برای چندین کدملی بدون نگرانی خرید کرد.

با توجه به اینکه پس از خرید از اپلیکیشن و پرداخت مبلغ کد پیگیری که در سایت مربوط به دولت قابل شناسایی و تایید باشد در جایی ارائه نشده است چه مستندی جهت تایید خرید به شخص ارائه خواهد شد؟

کد ملی به عنوان شناسه واریز تعریف و در صورتحساب مربوط به حساب ویژه پذیره نویسی ثبت می­گردد و مبنای شناسایی تراکنش هست. همچنین در ازای هر تراکنش خرید (پذیره نویسی) به مشتری شماره پیگیری داده می­شود که در صفحه خریدهای من به کاربر نمایش داده می­شود. مجددا متذکر می­گردد ، بانک صرفا در امر دریافت و پرداخت پذیره نویسی با مشتریان ارتباط دارد و سیاست های کلی درخصوص پذیره نویسی از طریق دستورالعمل های وزارت اقتصاد اعلام می­گردد.

پذیره نویسی سهام دولت و سهم‌های عرضه شده مربوط به چه شرکت و سازمانی است؟
سبدی از سهام شامل باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات و بیمه البرز و بیمه اتکایی امین که مبنای قیمت‌گذاری آن ۲۰ درصد پایین‌تر از متوسط قیمت ۳۰ روز اخیر معاملاتی است، می­‌باشد.

قیمت روز سهام شرکت­ها به ترتیب:

۱۶،۴۵۹ ریال
۱،۵۶۴ ریال
۱،۶۰۸ ریال
۱۰،۹۶۶ ریال
۸،۸۸۹ ریال
افراد چه زمانی می‌توانند سهام خود را بفروشند؟

حسب مفاد دستورالعمل وزارت امور اقتصادی و دارایی و نهاد ریاست جمهوری، ۲ ماه پس از پایان پذیره نویسی امکان معامله در بورس وجود دارد و فرد برای انجام معامله در بورس ابتدا بایستی در سامانه سجام ثبت نام نموده و کد معاملاتی بورس دریافت نماید.

نحوه مشاهده سهم، فروش و همچنین فرآیند اقدام برای فروش به چه صورت است؟

پاسخ: پس از تخصیص واحد صندوق ETF و درج نماد در تابلو بورس، در سایت http://www.tsetmc.com قابل مشاهده است. انجام معامله در بورس اوراق بهادار منوط به سجامی شدن، احراز هویت و دریافت کد معاملاتی بورس است.

تغییرات قیمت سهام از چه طریق قابل بررسی است؟

پاسخ: تغییرات قیمت سهام متناسب با روند عرضه و تقاضا بوده و در سایت http://www.tsetmc.com قابل مشاهده است.

آیا ثبت نام و پذیره نویسی سهام دولت برای اعضای خانواده با یک شماره موبایل مشکلی ایجاد خواهد کرد؟
پاسخ: خیر. در حال حاضر شماره موبایل برای احراز هویت و صحت سنجی است. در مراحل بعدی (ثبت نام در سجام) ، برای هر کدملی می­باید شماره موبایل مجزا ثبت گردد.

امکان خرید برای اتباع وجود دارد؟

خیر، وجود ندارد

خرید در چند مرحله انجام می­‌شود؟

خرید در یک مرحله انجام می­‌شود. برای سجام ابتدا ثبت نام از طریق اپلیکیشن است و سپس کاربر باید به صورت حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان که آدرس آنها در اپلیکیشن موجود است جهت احراز هویت مراجعه نماید. اپلیکیشن آپ به زودی امکان احراز هویت الکترونیکی را فراهم خواهد کرد.

آیا در صورت عدم ثبت نام سجام در همان لحظه، بعداً می توان مجدداً اقدام نمود؟

بله. مبلغ پرداختی به نام کدملی فرد در سیستم ذخیره شده است و فرد می­تواند هر زمان جهت ادامه ثبت نام به اپلیکیشن مراجعه نماید و دیگر نیازی به پرداخت نخواهد داشت.

ارتباط بین سجام، سهام و کارگزاری به چه صورت است؟

پاسخ: ثبت نام در سجام ، موجب فعالسازی کد بورسی برای معاملات سهام در سامانه های کارگزاری می­گردد.

آیا سهام خریداری شده بعد از خرید در پرتفوی فرد سهامدار قابل مشاهده است؟

پاسخ: همانگونه که در اطلاعیه ها عنوان شده تا ۲ ماه بعد از اتمام پذیره نویسی اقدامات لازم از طریق شرکت سمات در ارتباط با امور تخصیص سهام اطلاع رسانی و انجام خواهد شد. پس از تخصیص سهام به مشتری، در پرتفوی سهام وی نمایان خواهد شد.

در صورتی که فرد نام خانوادگی خود را تغییر داده باشد و اطلاعات صحیح در وب سرویس ثبت احوال نمایش داده نشود آیا مشکلی پیش خواهد آمد؟

چون صحت سنجی بر اساس مشخصات اعلامی ثبت احوال صورت می­پذیرد، لذا خرید برای این دسته از افراد امکانپذیر نخواهد بود. فرد جهت پیگیری و رفع مشکل بایستی به دفاتر ثبت احوال مراجعه نماید.

در صورت پشیمان شدن از خرید سهام، نحوه باز پس­گیری پول به چه صورت است؟

بانک ها مجاز به استرداد نمی باشند. فرآیند استرداد وجوه پس از پایان پذیره نویسی از طریق دستورالعمل های وزارت اقتصاد و دارایی اعلام خواهد شد. همچنین فرد پس از تخصیص سهام از طریق فروش آنها می­‌تواند دارایی خود را به وجه نقد تبدیل نماید.

نحوه ویرایش کد پستی به چه صورت است؟
امکان ویرایش کدپستی پس از ثبت نام نهایی در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی بورس وجود دارد.

چرا پس از خرید پیامکی برای فرد ارسال نمی‌­شود؟

پاسخ: پیامک انتقال وجه از سوی بانکها ارسال می­گردد. لیکن پیامک پذیره نویسی در هنگام تخصیص از سوی سمات و صندوق سرمایه گذاری پس از پایان مهلت پذیره نویسی ارسال خواهد شد.

آیا پس از کسر مبلغ و نمایش تراکنش موفق اقدام دیگری باید صورت پذیرد؟

فرآیند خرید به پایان رسیده است اما بهتر است در سامانه سجام ثبت نام نمایید.

آیا اطلاع رسانی‌­های بعدی توسط آسان پرداخت انجام می‌­شود؟

تا جایی که اطلاعات از طریق سازمان بورس در اختیار آسان پرداختقرار گیرد، آپ موارد را به کاربران خود اطلاع رسانی می­نماید.

آیا بلافاصله پس از خرید موضوع و مقدار سهام مشخص می‌­شود؟

خیر. عملیات دریافت وجه توسط بانک ها انجام می­گردد و مطابق دستورالعمل وزارت اقتصاد تخصیص واحدهای صندوق پس از اتمام مهلت پذیره نویسی توسط صندوق سرمایه­گذاری صورت پذیرفته و به مشتریان از طریق همان منبع اطلاع رسانی خواهد شد.

تاریخ شروع و پایان پذیره نویسی سهام دولت از چه موقع است؟
شروع پذیره نویسی از تاریخ ۱۴ اردیبهشت لغایت ۳۱ اردیبهشت است

آیا کد بورسی الزامی است؟
خیر، داشتن کد بورسی برای پذیره نویسی سهام دولت الزامی نیست و صرفا کد ملی برای شروع نیاز است

میزان مبلغ پذیره نویسی چقدر است؟
حداقل مبلغ پذیره نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی ایرانی دارای کد ملی ۱۰۰‌.۰۰۰(یکصد هزار ریال) و حداکثر مبلغ پذیره‌نویسی معادل ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ (بیست میلیون ریال) می‌باشد.

اطلاعات موردنیاز جهت انجام عملیات پیش خرید سهام در بانک چیست؟
کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، شماره همراه ،کد پستی

امکان خرید برای اتباع وجود دارد؟
خیر، وجود ندارد

پاسخ دادن