جلوگیری از سقوط روپیه پاکستان توسط چین

چین اعلام کرد برای جلوگیری از سقوط بیشتر روپیه پاکستان، یک میلیارد دلار به ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور تزریق می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ تیر ۹۷

چین اعلام کرد برای جلوگیری از سقوط بیشتر روپیه پاکستان، یک میلیارد دلار به ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور تزریق می‌کند.

به گزارش رویترز، ۲ منبع مطلع در وزارت دارایی پاکستان با اعلام این خبر افزوده‌اند احتمال دریافت بسته نجات از صندوق بین‌الملل پول هم چندان دور از ذهن نیست. این وام که احتمالا وابستگی اسلام آباد به پکن را بیش از پیش افزایش خواهد داد پس از آن صورت می‌گیرد که حجم ذخایر ارزی بانک مرکزی پاکستان در دوازده منتهی به می از ۱۶.۴ میلیارد دلار به ۹.۶۶ میلیارد دلار کاهش یافت. این وام به دنبال توافق مقامات دو کشور برای اعطای وامی به ارزش یک تا ۲ میلیارد دلار به پاکستان اعطا می شود.

سخنگوی وزارت دارایی پاکستان هنوز حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده است. با این وام جدید میزان کل اعتبارات تخصیص یافته از جانب چین به پاکستان در سال مالی کنونی به ۵ میلیارد دلار بالغ خواهد شد. پاکستان تاکنون یک وام ۱.۵ میلیارد دلاری به منظور پروژه‌های مشترک و یک وام ۲.۹ میلیارد دلاری برای بانک‌های تجاری از جانب چین دریافت کرده است.

چین که حساب ویژه‌ای روی پاکستان برای پروژه احیای جاده ابریشم جدید کرده است سرمایه‌گذاری های سنگینی در پاکستان انجام داده و متعهد شده است تا ۵۷ میلیارد دلار اعتبار به کریدور مشترک دو کشور تزریق کند. با این حال تحلیل گران معتقدند این کمک ها از جانب چین کافی نخواهد بود و پیش بینی می کنند دولت جدید مجبور به دریافت بسته نجات دیگری از جانب صندوق بین المللی پول شود.

پاسخ دادن