جلیلی: مبارزه با رانت‌خواری از جناح خود آغاز می‌شود

#سعید_جلیلی در برنامه تبلیغات انتخاباتی خود گفت: کسانیکه عهده دار مسئولیت می‌شوند، باید اجازه ندهند نه تنها رقبا بلکه رفقای آنها به جیب مردم دست درازی کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، سعید جلیلی با حضور در شبکه چهار صدا و سیما و در گفت‌و‌گو با برنامه «با نخبگان» ، به دیدگاه مواضع انتخاباتی خود پرداخت که محور‌های آن به شرح زیر است.

– جمع‌بندی ما در این چند سال این بود که اگر می‌خواهیم برنامه‌ای برای کشور داشته باشیم، این برنامه باید حداکثری باشد.

– ما ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشور را بررسی کردیم که گویای این است که کشور ما برای جهش بزرگ مستعد است و به همین دلیل شعار خود را جهاد بزرگ برای جهش ایران معرفی کردیم و این فقط یک شعار نیست.

– کشور ما امروز فرصت‌های ارزشمندی دارد و برخی از کشور‌ها فقط با یکی از این فرصت‌ها کشورشان را اداره می‌کنند و کشور ما در عرصه‌های مختلف مانند نفت، گاز، کشاورزی، شیلات، صنعت، معدن و گردشگری فرصت‌های بسیار خوبی دارد که هر کدام از این ظرفیت‌ها می‌تواند پیشران قطار کشور ما باشد و فرصت بسیار خوبی است.

– ما ظرفیت نیروی انسانی را داریم که مسئله‌ای بسیار مهم است و مجموعه‌ای از این ظرفیت‌ها می‌تواند باعث جهش اساسی کشور ما در ۴ سال آینده شود.

– ثبات، لازمه پیشرفت اقتصادی است و رئیس جمهور باید این وظیفه را برای خود قائل باشد و باید بداند که در شرایط ثبات اقتصادی می‌تواند موتور اقتصادی کشور را به حرکت در بیاورد.

– بسیاری از اصناف در گفتگو‌های خود به ما می‌گویند که چرا تصمیمات و بخشنامه‌های مختلفی ارائه می‌شود که با هم هماهنگی ندارند و این ناهماهنگی باعث مشکلاتی در عرصه اقتصادی می‌شود.

– کشور برای اینکه ثبات اقتصادی داشته باشد، نباید معطل چیزهای موهوم و متزلزل شود.

– نباید به خصوصی سازی نگاه درآمدی داشته باشیم و این مسئله کاملا غلط است.

– در صنعت فضایی یک فرصت بسیار خوبی داریم. در این زمینه زیر ساخت‌های خوبی انجام شده و بعد از این همه می‌توانیم بیشتر داشته باشیم.

-ما در دانش فضایی متاسفانه کوتاهی داریم. شورای عالی فضایی در هشت سال گذشته جدی گرفته نشد. رئیس جمهور باید به این موضوعات توجه کند.

– بحث مقرون به صرفه و تجاری بودن صنعت فضایی را دنبال می کنیم؛ما نباید کار نمایشی کنیم و باید کار واقعی انجام دهیم.

– ما اگر ماهواره‌ای را به فضا پرتاب می‌کنیم باید با قصد تجاری باشد.

– ما نقش شورای عالی فضای مجازی را برای توسعه بازار و خدمات فنی فضایی دنبال خواهیم کرد، در این زمینه ما همکاری با کشورهای دوست را در دستور کار خواهیم داشت.

– باید برای توسعه فناوری فضایی یک برنامه مشخص داشته باشیم تا از راهبردهای متفرقه جلوگیری کنیم.

– هدف ما جهش تعداد پرتاب‌های آزمایشی ماهواره‌ است.

– معوقات بانکی مربوط به یازده نفر است و این یعنی سه برابر یازانه کل کشور دست سازده نفر است.

– اگر می خواهیم برخی موضوعات اقتصادی را برطرف کنیم باید در فرهنگ سیاسی به آن بپردازیم.

– دولت باید قبل از همه دستگاه ها مدعی مبارزه با فساد باشد.

– کار رئیس جمهور این است که اجازه ندهد تا بخش‌های زیرمجوعه خود ناهماهنگ عمل نکنند. باید بخش‌های زیر مجوعه دولت هماهنگ عمل کنند و نتیجه این ناهماهنگی مشکلات در زمینه بازار سرمایه است.

-ما امروز نیاز داریم تا در اقتصاد هم جمهوریت شکل بگیرد،مشارکت دادن مردم در اقتصاد امری مهم است، همه آحاد مردم باید از حقوق اقتصادی خود آگاه باشند.

– ما باید در زمینه خنثی سازی تحریم‌ها حرکت‌های آفندی داشته باشیم، خنثی‌سازی تحریم‌ها باور می‌خواهد، ما نباید معطل مذاکره بمانیم.

– ما فکر می‌کنیم با یک باور صحیح و درست و یک برنامه جامع می‌توان به یک جهش بزرگ دست پیدا کرد.

پاسخ دادن