جنگ؛ عملیات روانی آمریکا

جنگ؛ عملیات روانی آمریکا
اقتصادبرتر

حمید رضا صدیقی- سردبیر- مدتی است آمریکا برای تحت الشعاع قرار دادن ناکامی‌های خود در ارتباط با ایران، مستمرا موضوع احتمال حمله به ایران و یا وقوع جنگ در منطقه را مطرح می‌کند و از این راه تلاش دارد التهاب کاذبی را در داخل ایران ایجاد کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ تیر ۹۸

نکته مهم این است که غالب این ادعا‌ها روی شبکه‌های مجازی فارسی زبان مطرح می‌شود و هدف آن عمدتا مخاطب داخل ایران است.
از آنجا که عملیات روانی استفاده هدفمند و برنامه ریزی شده از ابزار تبلیغات و اطلاع رسانی با هدف تأثیرگذاری بر افکار، احساسات، تمایلات و رفتار جامعه هدف است، آمریکا در جنگ نرم با ایران از ابزار عملیات روانی برای جنگ هراسی در ایران به خوبی استفاده می‌کند.
طرح شایعه احتمال بروز جنگ در گذشته باعث تاثیر روی متغیر‌های اقتصادی خصوصا نوسان قیمت ارز می‌شد و در محیط اقتصادی ایران تنش ایجاد می‌کرد که البته در ماه‌های اخیر این موضوع کاملا مدیریت شده و شایعات اینگونه، کمتر بر عوامل داخلی تاثیرگذار است.این روزها آمریکا در انجام این عملیات روانی خصوصا شایعه پردازی احتمال حمله نظامی به ایران فعال تر شده و از آن به عنوان سلاحی مدرن برای متاثر ساختن عوامل داخلی ایران استفاده می‌کند. به عنوان مثال پس از ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا توسط نیروهای جمهوری اسلامی ایران، ترامپ برای تحت الشعاع قرار دادن این ناکامی که در نوع خود بی نظیر بود، در توئیتی اعلام کرد می‌خواستم فرمان حمله به ایران را صادر کنم اما چند دقیقه قبل از آن تصمیمم عوض شد! ادعای وی دقیقا در راستای عملیات روانی برنامه ریزی و اعلام شد که بلافاصله «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: در جلسه ای که پس از ساقط شدن پهپاد در کاخ سفید تشکیل شد به هیچوجه موضوع حمله نظامی به ایران مطرح نبود و رئیس جمهوری، بی مورد این موضوع را مطرح کرده است. کارشناسان عملیات روانی معتقدند فرمانده موفق کسی است که قبل از اینکه حمله واقعی به هدف داشته باشد، به عقل و فکر آنان حمله کند و از درون هدف را تهی سازد تا یارای مقاومت نداشته باشد.
استفاده آمریکا از سلاح عملیات روانی دقیقا در همین راستا انجام می‌شود تا دل مردم را خالی کند. مهم ترین اقدامی که در مقابله با عملیات روانی و شایعه سازی باید انجام داد، اطلاع رسانی دقیق به مردم و تبیین این نکته است که آمریکا در شرایط کنونی واقعا امکان چنین اقدامی را ندارد و نمی تواند دست به حماقت جدیدی بزند.
ترامپ از درون با مشکلاتی روبرو است، در سیاست خارجی در محاصره رقبای پر قدرت قرار دارد، اروپا و متحدان سابق، همراه و حامی وی نیستند و از درون جامعه آمریکا نیز به دلیل آغاز فصل تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، نمی تواند پاسخگوی اشتباه بزرگی نظیر راه اندازی یک جنگ جدید در منطقه ای نظیر خاورمیانه و آن هم با کشوری مثل ایران باشد که بار‌ها به قدرت نظامی و موشکی آن اذعان کرده و قادر به پیش بینی تبعات جنگ احتمالی نیست.

از آنجا که متحدان منطقه ای آمریکا نیز در صورت بروز هر جنگی قربانی اصلی آن خواهند بود، آنها نیز توان انجام یک جنگ نیابتی از سوی آمریکا را به هیچ وجه ندارند و نمی توانند تبعات چنین تحولی در منطقه را بپذیرند. لذا مردم ما باید هشیار باشند و فریب عملیات روانی دشمن را نخورند و اجازه ندهند آثار عملیات روانی دشمن بر اقتصاد آنان تاثیر بگذارد.

پاسخ دادن