جنگ سرد آمریکا با جهان

ایالات متحده استراتژی جدیدی را در بحث برنامه هسته ای خود پیش گرفته است. طبق این استراتژی جدید ایالات متحده شاید راحت تر از گذشته بتواند برای انجام یک اقدام هسته ای دست به کار شود هر چند که بگوید بمب های هسته ای کوچک و محدود را در این زمینه استفاده میکند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ بهمن ۹۶

ایالات متحده استراتژی جدیدی را در بحث برنامه هسته‌ای خود پیش گرفته است. طبق این استراتژی جدید ایالات متحده شاید راحت‌تر از گذشته بتواند برای انجام یک اقدام هسته‌ای دست به کار شود هرچند که بگوید بمب‌های هسته‌ای کوچک و محدود را در این زمینه استفاده می‌کند، اما این موضوع می‌تواند تهدید جدی برای کشورها و گروه‌هایی باشد که بخواهند با آمریکا به صورت جدی وارد درگیری و چالش شوند.

بسیاری معتقدند که این استراتژی جدید می‌تواند امکان خطر جنگ هسته‌ای را افزایش دهد. البته طبق بازنگری که در استراتژی هسته‌ای آمریکا صورت گرفته حمله اتمی زمانی رخ می‌دهد که اتفاقی جدی و شرایطی ضروری باشد که این می‌تواند شامل حملات غیراتمی اما استراتژیک به آمریکا نیز شود. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در چنین شرایطی سلاح‌های هسته‌ای می‌تواند در پاسخ به یک حمله سایبری شدید یا یک حمله تروریستی عظیم به مانند ١١سپتامبر یا یک تهدید استراتژیک دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش فایننشال‌ تایمز مقامات دولت ترامپ تنها معتقدند که سیاست بازنگری در استراتژی هسته‌ای آمریکا سیاست‌های قبلی را به صورت نمایان و روشن بیان می‌کند. ولی منتقدان معتقدند که این سیاست می‌تواند یک اقدام و رویکرد رادیکال را نشان دهد. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در خصوص این سند بازنگری گفت: هدف ما این است که دشمنان خود را متقاعد‌سازیم که در صورت استفاده از سلاح هسته‌ای، هیچ چیز برای به دست آوردن وجود ندارد و همه‌چیز از بین می‌رود. وی افزود که سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی برای حمله به دشمنان قابل استفاده‌تر خواهد بود. طبق این سند جدید، بناست موشک‌های کروز با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای که تحت حکومت اوباما کنار گذاشته شدند دوباره مورد استفاده قرار گیرد و مجدد راه‌اندازی شود.

همچنین آمریکا تلاش می‌کند تا زیردریایی‌ها را به سلاح‌های قدرت پایین تجهیز کند که معادل توان بمب هسته‌ای خواهد بود که ایالات متحده برای نابودی هیروشیما در سال ١٩۴۵ مورد استفاده قرار داد. کارشناسان معتقدند که هرچند دولت ترامپ در معرض تهدید جدی هسته‌ای از سوی کره شمالی قرار دارد، اما این تلاش به نظر می‌رسد در راستای مقابله با افزایش توانایی‌های نظامی رو به افزایش چین و روسیه است.

گفتنی است مقامات پنتاگون همواره بر حفظ مزیت نظامی ایالات متحده تاکید داشته‌اند و اکنون نیز نمی‌خواهند از لحاظ ابزارهای نظامی از رقبای خود عقب بیفتند زیرا آنها معتقدند که جهان اکنون خطرناک‌تر از گذشته است. یک مقام آگاه در وزارت خارجه آمریکا به فایننشال‌‌تایمز گفت: روز جمعه به مقام‌های روسیه و چین در خصوص شرایط جدید توضیح داده شده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده بارها و بارها در خصوص افزایش توانمندی نظامی آمریکا سخن گفته و خواستار نوسازی توانمندی هسته‌ای کشور شده است. حتی به قیمت آنکه این موضوع تبدیل به یک مسابقه تسلیحاتی شود. او همچنین در خصوص یک دکمه هسته‌ای بزرگ‌تر و قدرتمند‌تر نسبت به کره شمالی دارد نیز سخن گفته است. در سند جدید توجیه آمریکا برای چنین استراتژی بر این مبنا طرح‌ریزی شده است که هرچند ایالات متحده تعداد و اهمیت سلاح‌های هسته‌ای خود را کاهش داده است اما دیگران از جمله روسیه و چین در جهت مخالف این سیاست قدم برداشته‌اند. این سند معتقد است که چین و روسیه به نوع جدیدی از قابلیت‌های هسته‌ای را به زرادخانه‌های خود اضافه کرده است و اهمیت توانمندی هسته‌ای را در برنامه‌های خود افزایش داده است و این کشورها اکنون در فضای بیرونی و سایبری به شکل تهاجمی عمل می‌کنند.

این سند می‌افزاید: کره شمالی کماکان به شکل غیرقانونی سلاح‌های هسته‌ای و قابلیت‌های موشکی خود را ارتقا می‌دهد و قطعنامه‌های شورای امنیت را نادیده می‌گیرد. علاوه بر این ایران نیز هرچند طبق برنامه جامع اقدام مشترک محدودیت‌هایی را در برنامه هسته‌ای خود پذیرفته است اما با این وجود این ظرفیت لازم را دارد، از زمان تصمیم برای ساخت سلاح هسته‌ای در مدت یک سال آن را عملیاتی کند. پاتریک شنون، معاون وزیر دفاع آمریکا نیز گفت: این تلاش بازدارنده مدرن و قابل اعتماد است. او معتقد است که سلاح‌های جدید هیچ توافقنامه‌ای را از بین نخواهد برد و حجم ذخایر هسته‌ای ایالات متحده را افزایش نخواهد داد و به ایالات متحده کمک خواهد کرد تا از حملات هسته‌ای جلوگیری کند.

اما کارشناسان مبارزه با گسترش سلاح‌های کشتار‌جمعی با تصمیم دولت آمریکا مخالف هستند. زیرا معتقدند چنین اقدامی پس از پایان جنگ سرد می‌تواند به صورت جدی خطرناک باشد. الکساندر بل از مرکز کنترل اسلحه و یکی از مقام‌های سابق پیشگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای در وزارت امور خارجه به فایننشال تایمز گفت: من فکر می‌کنم این یک شکست وحشتناک و بی‌ثبات‌کننده برای ۴٠ سال تلاش در راستای کاهش تهدیدات هسته‌ای در سراسر جهان است. وی اظهار داشت، شرایطی که ایالات متحده می‌تواند از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کند بسیار خطرناک است.

وی افزود: ایالات متحده از نقش رهبری خود برای کاهش کل ذخایر و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خارج شده است. با این حال پنتاگون معتقد است که دکترین جدید به دیپلمات‌ها این اجازه را می‌دهد که از موضع قدرت فعالیت کنند. معاون وزیر دفاع آمریکا همچنین عنوان کرد که استراتژی جدید هسته‌ای آمریکا در راستای تقویت بازدارندگی آمریکا قدم خواهد گذاشت.
همچنین سند جدید هسته‌ای آمریکا خواهان برنامه‌ریزی در راستای ادغام برنامه‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای آمریکا می‌شود و منتقدان معتقدند که استفاده عملی از سلاح‌های هسته‌ای با قدرت پایین را افزایش می‌دهد. تام شنون، معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا گفت: دشمنان بالقوه نباید شک و تردید مارا به سمت نتیجه‌گیری سوق دهند. وی افزود ایالات متحده از اسلحه هسته‌ای استفاده نمی‌کند مگر اینکه آن را ضروری بداند. جوزف کیرینسیون، یک محقق سیاست هسته‌ای در خصوص استراتژی جدید آمریکا گفت: این دستورالعمل در راستای معماری یک جنگ سرد است که دولت‌های قبلی سعی در از بین بردن آن داشتند.

گفتنی است این سند همچنین خواستار افزایش هزینه‌های مدرنیزاسیون هسته‌ای آمریکا می‌شود که تقریبا دو برابر بودجه فعلی است. در حال حاضر بودجه هسته‌ای آمریکا ۴/۶درصد بودجه سالانه پنتاگون را به خود اختصاص می‌دهد و این درصد افزایش پیدا می‌کند. البته این افزایش بودجه باید مورد تصویب کنگره قرار گیرد. آدام اسمیت از جمله اعضای ارشد دموکرات در مجلس نمایندگان معتقدند است که ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی و هزینه در راستای برنامه هسته‌ای خود برای مقابله با روسیه و چین است و برنامه‌های مخارجی که دونالد ترامپ ارایه می‌دهد کاملا غیرواقعی است. وی افزود توصیه‌های دولت، امنیت مارا افزایش نمی‌دهد؛ بلکه آنها را وارد یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای می‌کند که ثبات استراتژیک کشور را کاهش می‌دهد و آستانه تحمل در استفاده از سلاح هسته‌ای را نیز کاهش می‌دهد و یک ریسک در محاسبات می‌تواند یک جنگ هسته‌ای غلط را ایجاد کند.

پاسخ دادن