جنگ نفتی روسیه و عربستان بالا گرفت

عربستان سال گذشته میلادی در یک رقابت تنگاتنک با روسیه برای فروش نفت خام، موفق شد عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به چین را به خود اختصاص دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۳ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  راشاتودی، عربستان سعودی سال گذشته در یک رقابت تنگاتنک با روسیه برای فروش نفت خام، موفق شد عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به چین را به خود اختصاص دهد. بر اساس اطلاعات اداره کل گمرک چین، عربستان سعودی از روسیه عبور کرد و به طور متوسط ۱.۶۹ میلیون بشکه در روز نفت به چین صادر کرد. این در حالی است که صادرات نفت روسیه در سال گذشته رشد بیشتری نسبت به صادرات عربستان داشت و این رقم ۷.۶ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ بود.

طبق تخمین رویترز از اطلاعات گمرک چین که بر حسب تن منتشر شد، میانگین کل فروش نفت روسیه به چین ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز بود که تقریباً حدود ۲۰ هزار بشکه کمتر از صادرات نفت عربستان به این کشور بود. این بدان معنی است که عربستان سعودی برای دومین سال متوالی بزرگترین تأمین‌کننده نفت چین بوده است.

بنا بر این گزارش، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ فروش نفت خام خود را به بزرگترین وارد‌کننده نفت جهان یعنی چین افزایش داد و صادرات خود را به میزان ۴۷ درصد بالا برد و برای نخستین بار در چهار سال از روسیه جلو زد و به عنوان تامین‌کننده برتر نفت چین مطرح شد. در سال ۲۰۲۰، عراق سومین تأمین‌کننده بزرگ نفت خام به چین بود در حالی که برزیل در جایگاه چهارم قرار گرفت و روی خرید بیش از حد پالایشگاه‌های چینی در بهار و تابستان همین سال که نرخ نفت به پایین‌ترین سطح خود رسید، سرمایه‌گذاری کرد.

پاسخ دادن