جنگ واکسن‌ها

آزمایشگاه‌های بزرگ و معتبر جهان برای کشف واکسن کرونا از ماه‌ها پیش رقابت شدیدی را شروع کرده اند که از آن به‌عنوان جنگ واکسن‌ها یاد می‌شود.


تهران – اقتصاد برتر ۲۲ مرداد ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر ، از هفت ماه پیش که سرو کله ویروس منحوس کرونا در ووهان چین پیدا شد و یک بحران جهانی ایجاد کرد تا زندگی مردم جهان دگرگون شود، دانشمندان در تلاشند راهی برای نابودی این ویروس بیابند و جهان را از دست آن نجات دهند، ویروسی که با تجمع انسان‌ها حسادتش گل می‌کند و حتی ماه هاست که ارتباطات نزدیک انسانی را تعطیل کرده است و مردم جهان نه تنها از دست دادن و نزدیکی اجتماعی دوری می‌کنند بلکه رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دست‌ها و بسیاری از رفتارهای دیگر نیز به سبک زندگی اشان اضافه شده است.

همزمان با انتشار این ویروس در سراسر دنیا، دانشمندان در تلاشند راهی برای مبارزه با آن پیدا کنند. تلاش آزمایشگاه‌های معتبر و بزرگ جهان روی ساخت واکسن برای این ویروس متمرکز شده است و دارو سازان نیز تلاش دارند، دوای درمان این درد را پیدا کنند. از همان آغازین روزهای شیوع ویروس، هر چند روز یک بار دانشمندان اعلام کردند واکسن و داروی درمان درد را پیدا کرده اند اما هیچ منبع بین المللی موثق در هفت ماه گذشته هیچیک از داروهای کشف شده یا ساخته شده را تائید نکرده اند. موضوع مقابله با کرونا امروز به بیزینس بزرگی در جهان تبدیل شده است و هر کس بتواند واکسن مقابله با این بیماری خانمان سوز را کشف کند، سود سرشاری از محل فروش آن  به مبتلایان نیازمند جهان کسب خواهد کرد. در بین روش‌های مختلف درمانی، تمرکز دانشمندان فعلا روی ساخت واکسن است. واکسن‌ها بدون ایجاد خطر ویروس‌ و میکروب‌ ضعیف شده را به دستگاه ایمنی بدن نشان می‌دهند. ارکان تدافعی بدن نیز عامل مهاجم را می‌شناسند و راه مبارزه با آن را یاد می‌گیرد و در ادامه اگر بدن با این عوامل روبه‌رو شود، خواهد توانست با این عفونت‌ مقابله کند. شیوه عمده واکسیناسیون در چند دهه گذشته استفاده از ویروس اصلی بوده است. کاری که بعضی از متخصصان ساخت واکسن می‌کنند این است که بخش‌های کوچکی از کد ژنتیکی ویروس کرونا را برمی‌دارند و در ویروس‌های کاملا بی‌آزار دیگری می‌گذارند.
از آنجا که کرونا روزانه هزاران نفر را در جهان به کام مرگ می‌کشد، همه مردم جهان در انتظار واکسنی هستند که بتواند این ویروس ناشناخته را مهار کند به همین دلیل هر کشوری بتواند واکسن مقابله با کرونا را بسازد نه تنها اعتبار ویژه ای در جهان کسب خواهد کرد بلکه از نظر اقتصادی نیز سود سرشاری به دست خواهد آورد. به همین دلیل این روزها دایم اخبار ضد و نقیضی از کشف واکسن کرونا در گوشه و کنار جهان منتشر می‌شود. آمریکا با همکاری مراکز تحقیقاتی کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد و سوییس که در صدر این فعالیت بودند نمونه‌هایی از واکسن را تولید و به مراحل بالینی رساندند، مدتی بعد چینی‌ها که خسارت سنگینی از کرونا متحمل شدند، فرصت یافتند به  تحقیقات خود برای ساخت واکسن مقابله با کرونا سر و سامان دهند و خبر از مراحل تست این واکسن از فاز حیوانی و  سپس فاز انسانی آن دادند.

اما آنچه این روزها همگان را متعجب کرده است ساخت واکسن از سوی روس هاست که مانور تبلیغاتی گسترده ای نیز برای ساخت آن دادند و اعلام کردند این واکسن روی دختر ولادیمیر پوتین نیز تست شده است و سعی در جلب اعتماد شهروندان روس و البته سایر کشورهای جهان داشتند. آنان حتی تا جایی در تبلیغات ساخت واکسن کرونا پیش رفتند که نام اسپوتنیک ، نام اولین ماهواره اتحاد جماهیر سابق را با خود یدک می‌کشد، سخن گفتند. البته سازمان جهانی بهداشت ، هنوز آن را تایید نکرده است و اما و اگرهای فراوانی بر سر تایید آن وجود دارد.

همه این فعالیت‌ها و خبر سازی‌ها نشانگر آن است که جنگ بزرگی برای اعلام ساخت بهترین واکسن مقابله با کرونا در سریعترین زمان ممکن بین کشورهای مختلف جهان درگرفته است. در این بین سعید نمکی وزیر بهداشت نیز خبر از پیشرفت تحقیقات دانشمندان ایرانی در خصوص ساخت واکسن ایرانی کرونا داد و اعلام کرد واکسن ایرانی با تلاش و همکاری مراکز تحقیقاتی مختلف از جمله انستیتو پاستور، انستیتو رازی و شرکت‌های دانش بنیان به مراحل تست بالینی رسیده است.

از آنجا که پاندمی کرونا جهان را درگیر خود ساخته است و همگان در رنج خسته کننده ای به سر می‌برند قطعا کشوری در جنگ ساخت واکسن کرونا پیروز میدان خواهد بود که بتواند مناسبترین، سریعترین و حتی ارزانترین را تولید و به جهانیان عرضه کند و یک جهان را از شر این ویروس منحوس نجات دهد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن