جهانگیری: افزایش بودجه سازمان تحت مدیریت فخری زاده

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد با هدف تداوم راه شهید فخری زاده، بودجه سازمان تحت مدیریت وی دو برابر شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ آذر ۹۹

اسحاق جهانگیری در آیین بیست و یکمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در هفته پژوهش و فناوری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، بر لزوم توسعه فرهنگ پژوهش در جامعه تأکید کرد و گفت: پژوهش موضوعی زینتی و نمایشی نیست بلکه یک ضرورت برای توسعه کشور است و لازم است جایگاه پژوهشگران و محققین کشور را گرامی بداریم.

اسحاق جهانگیری، با بیان اینکه برای پیشرفت کشور هیچ سرمایه‌ای مهمتر از دانشگاه نیست، افزود : دانشگاه ها، اساتید، محققین و پژوهشگران کشور مجموعه‌ای هستند که با اتکا به آنها قادریم، مسائل مختلف کشور را حل و فصل کنیم. معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در خصوص شهادت شهید دکتر فخری زاده خاطر نشان کرد: در این پیام دو نکته مهم نهفته بود که یکی تأکید به دستگاه‌های امنیتی کشور برای شناسایی و برخورد با عوامل و آمران این ترور بود و دیگری تأکید بر این نکته بود که راه شهید فخری زاده باید پر فروغ ادامه یابد. جهانگیری با اشاره به افزایش دو برابری بودجه سازمان تحت مدیریت شهید فخری زاده برای سال ۱۴۰۰ تصریح کرد:‌ دولت در روزهای پایانی بررسی بودجه با وجود محدودیت‌ها و علیرغم کاهش بودجه برخی سازمان ها، بودجه سازمان پژوهش و نوآوری «سپند» که تحت مدیریت شهید فخری زاده بود را برای سال آینده دو برابر کرد تا همکاران ایشان بتوانند با امکانات بیشتری مسیر شهید فخری زاده را ادامه داده و این راه را پر فروغ نگه دارند. معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به رونمایی از بیانیه «آینده دانشگاه‌ها در ایران» با دو رویکرد جامعه محور و کارآفرین که چندی پیش انجام شد، خاطرنشان کرد: این دو رویکرد باید همواره و به خصوص در شرایط فعلی مورد توجه قرار گیرد چرا که در مقطع کنونی می‌تواند به بالا بردن تاب آوری جامعه و گشودن افق‌های جدید پیش روی کشور کمک کند.

جهانگیری افزود: بالا بردن تاب آوری جامعه فقط این نیست که از مردم بخواهیم در مقابل مشکلات تحمل کنند بلکه به این بستگی دارد که از دل تهدیدات و محدودیت ها، فرصت‌هایی را برای جامعه ایجاد کنیم تا قادر باشند با اتکا به این فرصت‌ها شرایط موجود را تحمل کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دشمنان در شرایط فعلی تلاش می‌کنند جامعه و مردم ایران را نسبت به آینده مأیوس و نا امید کنند تا سریعتر به اهداف خود برسند، افزود: دانشگاهی که جامعه محور باشد و خود را با مسائل جامعه درگیر کرده باشد می‌تواند با افق گشایی نسبت به آینده کاری کند که مردم نسبت به آینده خود و کشورشان امیدوار باشند. معاون اول رئیس جمهوری گفت: آنچه مایه افتخار است حضور زنده جامعه دانشگاهی و علمی ایران است و التزام اجتماعی که جامعه علمی ایران دارد این است که پژوهش‌های معطوف به حل مسائل جامعه را در دستور کار قرار دهد. جهانگیری افزود: جامعه علمی، مراکز پژوهشی و حتی شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی کارنامه درخشانی در دوره شیوع کرونا از خود بر جای گذاشتند چرا که در روزهای نخست شیوع این بیماری با محدودیت جدی در بخش امکانات و تجهیزات درمانی مواجه بودیم اما این شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی پای کار آمدند و کارنامه درخشانی را از خود بر جای گذاشتند. معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: تا روزی که کرونا به عنوان یک بیماری نوپدید و عالمگیر، به طور کامل مهار نشده باشد، همچنان موضوع نخست جامعه است و در نتیجه باید همچنان در رأس برنامه ریزی همه بخش‌های کشور باشد. وقتی حل یک مسأله در اولویت نخست قرار می‌گیرد انتظار این است که مقابله با آن به صورت همه جانبه باشد بنابراین باید موضوع درمان مبتنی بر سلامت در دستور کار همه بخش‌ها باقی بماند.

پاسخ دادن